Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.612.2020.23.IR

Opodatkowanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku wspólnego z 20 lipca 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 13 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Wr 18/21 (data wpływu wyroku 5 lutego 2024 r.) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2023 r., sygn. akt II FSK 229/22;

1)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lipca 2020 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 28 października 2020 r. oraz pismem złożonym 30 października 2020 r.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

Zainteresowany będący stroną postępowania:

-Pan A.B.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

-Pan C.D.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

-Pan E.F.

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący strona postępowania oraz dwie osoby fizyczne wskazane we wniosku jako zainteresowani niebędący stroną postępowania są komandytariuszami X. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej (dalej: Spółka). Zainteresowani są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Podstawowym rodzajem działalności prowadzonej przez Spółkę jest zgodnie z PKD 62.01.Z „działalność związana z oprogramowaniem”. Działalność Spółki koncentruje się wokół prac realizowanych w zakresie zagadnień związanych z technologiami informacyjnymi (IT) i tworzeniem innowacyjnych produktów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem komputerowym. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu usług związanych z projektowaniem oraz tworzeniem autorskich programów informatycznych zgodnie z wymaganiami swoich klientów (dalej: Oprogramowanie lub Program), tj. działa jako tzw. .....

Rozwiązania te związane są w głównej mierze z technologiami bezprzewodowymi w systemach wbudowanych. Spółka uczestniczy w projektach, w których tworzy się bezprzewodowe połączenie pomiędzy konkretnym przedmiotem a urządzeniem mobilnym użytkownika. Działania takie wpisują się w koncepcję tzw. „…” (ang. Internet …”). Podstawowym celem Internetu … jest stworzenie inteligentnych przestrzeni, tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację. W ramach swoich działań Spółka koncentruje się przede wszystkim na rozwoju technologii „…”, która w porównaniu z klasyczną technologią „…” ma znacznie zmniejszyć użycie energii przy zachowaniu podobnego zasięgu komunikacji pomiędzy przedmiotem a urządzeniem mobilnym. Działania Spółki są nastawione na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii i narzędzi, zaś rozwiązania opracowane przez Spółkę są unikalne na skalę światową.

Spółka przenosi na swoich klientów autorskie prawa majątkowe do Programów wytworzonych w ramach prac projektowych. Wynagrodzenie Spółki kalkulowane jest w oparciu o czas pracowników Spółki spędzony na pracach projektowych oraz ustaloną z klientem stawkę godzinową albo w oparciu o ryczałtowo ustaloną stawkę wynagrodzenia.

Autorskie prawa do Programów zostały wytworzone w ramach działalności twórczej prowadzonej przez Spółkę w systematyczny i zorganizowany sposób korzystając z dedykowanego zaplecza sprzętowo-osobowego. Prace Spółki obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do tworzenia zmienionych, ulepszonych produktów oraz procesów technologicznych i informatycznych. Aby być w stanie tworzyć, ulepszać i rozwijać oprogramowanie, Spółka i jej pracownicy muszą stale zdobywać i poszerzać swoją wiedzę z zakresu najnowszych technologii wytwarzania oprogramowania, a następnie implementować zdobytą wiedzę, tworząc kod programu spełniający zapotrzebowanie klientów. Prace Spółki zmierzają do poprawy użyteczności oprogramowania i funkcjonalności produktów korzystających z tego oprogramowania i tym samym nie stanowią rutynowych oraz okresowych zmian w tworzonym (rozwijanym) oprogramowaniu.

Autorskie prawa do Programów wytworzonych przez Spółkę podlegają ochronie w oparciu o ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box, Zainteresowani zamierzają w ramach korekty zeznania rocznego za 2019 r. rozliczyć dochód uzyskany z autorskich praw do programów komputerowych tworzonych oraz zbywanych w ramach działalności Spółki z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% oraz korzystać z opodatkowania na zasadach IP Box w latach następnych.

Podstawę opodatkowania IP Box będzie stanowiła suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę oraz udział w zyskach Spółki przypadający na Zainteresowanego będącego stroną postępowania oraz zainteresowanych niebędących stroną postępowania.

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zostanie ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskich praw do programów komputerowych) osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru wskazanego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) (tzw. wskaźnika nexus).

Do kosztów w ramach wskaźnika nexus nie będą zaliczone koszty, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Ponadto, Spółka:

1)wyodrębni każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)będzie prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębni koszty, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)będzie dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy Spółka będzie wykorzystywać więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie będzie możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)będzie dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku, gdy Spółka będzie wykorzystywała jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie będzie możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Spółka oprócz dochodów z przeniesienia praw autorskich do Programów opisanych powyżej uzyskiwała dochody z działalności innej, niepodlegającej opodatkowaniu na zasadach IP Box. Tym samym, dochody te zostaną opodatkowane przez Zainteresowanych na zasadach ogólnych.

W piśmie z 28 października 2020 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że działalność Spółki spełnia warunki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową. Jest działalnością o charakterze twórczym, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowaną w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W wyniku wytwarzania i rozwijania oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Spółka w ramach rozwijania oprogramowania komputerowego tworzy jego nowe części, które to części stanowią utwory w rozumieniu Prawa autorskiego, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Spółka opracowuje nowe produkty, ulepszone procesy, usługi niewystępujące dotychczas w jej praktyce gospodarczej i na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Zgodnie z tym, co zostało wskazane we wniosku, Spółka tworzy autorskie rozwiązania informatyczne na zlecenie klientów i zgodnie z ich wymogami, tj. działa jako tzw. S. W przypadku, gdy Spółka działa na zlecenie klientów, właścicielem oprogramowania jest klient. Spółka przenosi jednak na klienta prawa autorskie majątkowe do utworów, które wytwarza w ramach kontraktu z klientem. Spółka jest zatem właścicielem tych utworów (części programów), które przenosi na klienta.

W przyszłości planowane jest również tworzenie przez Spółkę własnych Programów (dalej: Produkty), które będą sprzedawane lub licencjonowane pod firmą Spółki. W przypadku, w którym Spółka będzie tworzyła własne Produkty, Spółka będzie właścicielem takich Produktów.

W przypadku programów (tj. rozwiązań tworzonych na zlecenie klientów Spółki) Spółka osiąga dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W przypadku Produktów, Spółka będzie osiągała dochody z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (Produktów).

Spółka wyodrębni każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych i przygotuje księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębni koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu przypadającego na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu począwszy od 1 stycznia 2019 r.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Zainteresowani będą mogli zastosować stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do Oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, będą Oni mogli zastosować stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do Oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo- rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z tymi przepisami, przez badania naukowe rozumie się działalność obejmującą:

-badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowe; wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Jednocześnie, przez prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, zdaniem Zainteresowanych, prowadzona przez Spółkę działalność spełnia warunki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, a dokładniej – prace rozwojowe.

O kwalifikacji jako prace rozwojowe świadczy okoliczność, że prace prowadzone przez Spółkę polegają na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania. Prace te:

-mają twórczy charakter, gdyż służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Spółki. Tym samym Oprogramowanie tworzone przez Spółkę w ramach prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej stanowi oryginalny wytwór twórczej pracy personelu Spółki oraz podlega ochronie na gruncie przepisów prawa autorskiego;

-obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i języków programowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Na skutek działalności Spółki Programy, nad którymi Spółka pracowała, zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone poprzez dodanie nowych funkcjonalności, których wcześniej te programy nie posiadały;

-mają systematyczny charakter, ponieważ są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości i jako takie nie mają jednorazowego charakteru.

Podstawę opodatkowania IP Box będzie stanowiła suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona w oparciu o księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę oraz udział w zyskach Spółki przypadający na Zainteresowanych. Spełniony będzie zatem warunek z art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT.

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zostanie ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskich praw do programów komputerowych) osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru wskazanego w ustawie o PIT (tzw. wskaźnika nexus). Do kosztów w ramach wskaźnika nexus nie będą zaliczone koszty, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Spełniony będzie zatem warunek z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT.

Spełniony zostanie również warunek, o którym mowa w art. 30ca ust. 11 ustawy o PIT, bowiem dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zostanie wykazany w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód.

Ponadto, spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, jako że Spółka:

1)wyodrębni każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)będzie prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębni koszty, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)będzie dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy Spółka będzie wykorzystywać więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie będzie możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)będzie dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy Spółka będzie wykorzystywała jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie będzie możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Zainteresowanych, spełniają Oni wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za rok 2019 oraz w latach kolejnych będą mogli użyć stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do Oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę. Jednocześnie, dochody z usług świadczonych przez Spółkę, które nie dotyczą kwalifikowanych praw z własności intelektualnej będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W piśmie z 28 października 2020 r. uzupełniono własne stanowisko w sprawie oceny prawnej następująco.

Wyodrębnienie kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz zaprowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpi przed złożeniem korekty deklaracji podatkowych za 2019 r. oraz przed złożeniem deklaracji podatkowych za 2020 r., tak aby móc w korekcie/rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

W tym miejscu należy wskazać na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 sierpnia 2020 r. (sygn. akt I SA/Wr 170/20), gdzie uznano że: Istotą przedmiotowej ewidencji jest możliwość prawidłowego określenia podstawy opodatkowania 5% stawką. Z ewidencji tej powinno wynikać przypisanie kosztów prowadzonej działalności na poszczególne źródła przychodów. Dla celów obliczenia dochodu kwalifikowanego IP istotne jest by ewidencja ta prowadzona była w sposób należyty, tak aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów i kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu 5% stawką. Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja ma na celu obliczenie podstawy opodatkowania. Ewidencja ma być sporządzona w sposób mający osiągnąć wskazany cel. Jeżeli ten cel spełnia, należy ją uznać za prowadzoną w sposób należyty. W sprawie będącej przedmiotem sporu organ pominął cel stworzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f przyjmując, że sporządzenie tej ewidencji dopiero na potrzeby rozliczenia spowoduje, że będzie prowadzona nienależycie. Natomiast w ocenie Sądu, nienależyte prowadzenie ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 u.p.d.o.f., to takie jej prowadzenie, które uniemożliwia określenie prawidłowej podstawy opodatkowania stawką 5%, która nie zawiera informacji, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy. Jeżeli ewidencja ta spełnia wskazany cel na dzień dokonania rozliczenia, to nie można jej uznać za prowadzoną w sposób nieprawidłowy.

Podobnie w analogicznym stanie faktycznym wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 30 lipca 2020 r. (sygn. akt I SA/Go 115/20).

Mając na uwadze tezy zawarte w ww. orzeczeniach, zdaniem Zainteresowanych, kluczowym warunkiem do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania na zasadach IP Box jest wyodrębnienie kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz zaprowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z wymogami ustawy, tak aby w oparciu o zawarte tam dane w sposób należyty obliczyć wysokość dochodu opodatkowanego z zastosowaniem stawki preferencyjnej oraz dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych. Na możliwość zastosowania opodatkowania na zasadach IP Box nie ma więc wpływu termin, w jakim zaprowadzono księgi rachunkowe podatnika, o ile taka czynność zostanie dokonana przed złożeniem deklaracji rocznej lub korekty deklaracji rocznej.

Mając na uwadze powyższe oraz uzasadnienie prawne wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, zdaniem Zainteresowanych, spełniają Oni wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za 2019 r. oraz w latach kolejnych będą mogli użyć stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do Oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Spółkę. Jednocześnie, dochody z usług świadczonych przez Spółkę, które nie dotyczą kwalifikowanych praw własności intelektualnej będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Spółka jako spółka osobowa jest transparentna podatkowo, co oznacza, że dochody Spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Skutki zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółki osobowej przypisywane są odpowiednio Jej wspólnikom. Zatem, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy. Tym samym, w przypadku spółki komandytowej podatnikami są jej komplementariusze i komandytariusze.

Jednocześnie, sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, dochód tej osoby z udziału w zysku tej spółki (ustalony w umowie spółki komandytowej) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym, z uwagi na fakt, że Zainteresowani to osoby fizyczne, skutki podatkowe analizowanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego powinny być oceniane przez pryzmat uregulowań ustawy o PIT.

Jako wspólnicy Spółki, Zainteresowani uzyskują przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, przychody wspólnika będącego osobą fizyczną z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Jednocześnie, zasadę wynikającą z powyższego uregulowania stosuje się odpowiednio do ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).

Tym samym, prawo do zastosowania preferencyjnego opodatkowania na zasadach IP Box na podstawie przepisów ustawy o PIT przysługuje wspólnikowi spółki osobowej proporcjonalnie do jego udziału w zyskach spółki.

Interpretacja indywidualna

Rozpatrzyłem Państwa wniosek – 3 listopada 2020 r. wydałem interpretację indywidualną znak 0113-KDIPT2-3.4011.612.2020.2.IR, w której uznałem Państwa stanowisko w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową w odniesieniu do dochodów osiągniętych w 2019 r. i w odniesieniu do dochodów osiągniętych w 2020 r. za nieprawidłowe.

Interpretację doręczono Państwu 13 listopada 2020 r.

Skarga na interpretację indywidualną

11 grudnia 2020 r. wnieśli Państwo skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Wnieśli Państwo o uchylenie w całości zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz o zasądzenie kosztów postępowania na Państwa rzecz według norm przepisanych.

Postępowanieprzed sądami administracyjnymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił skarżonąinterpretację – wyrokiem z 13 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Wr 18/21.

Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie – wyrokiem z 9 listopada 2023 r., sygn. akt II FSK 229/22 oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok, który uchylił interpretację indywidualną stał się prawomocny od 13 lipca 2021 r.

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyrokach;

ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Należy poinformować, że na dzień wniesienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązywały przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan A.B. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00