Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Ważność wyroków sądowych jako przesłanka wznowienia postępowania administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 30 września 2022 r., sygn. I FSK 1483/19

Wznowienie postępowania na podstawie art. 240 § 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej wymaga prawomocnego wyroku sądu karnego stwierdzającego fałszywość dowodów lub przestępstwo, które bezpośrednio dotyczy podejmowania decyzji administracyjnych, a nie jedynie okoliczności faktycznych sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 30 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 1181/18 w sprawie ze skargi B. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 13 września 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia we wznowionym postępowaniu decyzji ostatecznej w sprawie podatku od towarów i usług za czerwiec 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 1181/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę B. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 13 września 2018 r. o nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia we wznowionym postępowaniu decyzji ostatecznej określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za czerwiec 2010 r.

W uzasadnieniu powyższego orzeczenia Sąd I instancji ocenił, że w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki określone w art. 240 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), które uzasadniałyby uchylenie ostatecznej decyzji podatkowej, w wyniku wznowienia postępowania. Po pierwsze, skarżąca nie powołała wyroku, który potwierdzałby, że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, które to określenie odnosi się wyłącznie do przestępstw dotyczących podejmowania decyzji przez organ administracji (zawartych w rozdziale XXIX kodeksu karnego zatytułowanym "Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego"). Po drugie, skarżąca zarzucając fałszywość dowodu w postaci zeznań kontrahentki S. T. i jej męża złożonych w postępowaniu podatkowym oraz faktury wystawionej przez jej firmę, również nie przedstawia wyroku, który potwierdzałby zasadność tego zarzutu. Sąd zauważył ponadto, że nierzetelność tej faktury została potwierdzona w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 września 2015 r. o sygn. akt I SA/Wr 1102/15. Ewentualne wyeliminowanie zeznań kontrahentki skarżącej i jej męża nie obala natomiast ustalonej w ostatecznej decyzji okoliczności braku wykonania jakiejkolwiek czynności, której miałaby dotyczyć faktura. Co więcej, sama skarżąca odstąpiła od umowy, której miała dotyczyć faktura powołując się na brak jej realizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00