Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 września 2022 r., sygn. IV SA/Po 487/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 września 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Gminy Kaczory z dnia 16 lipca 2021 r. nr XXI/186/2021 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kaczory – rejon ulicy Słonecznej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej terenów oznaczonych symbolami 3MN/U, 4MN/U, 5KDW i 6KDW; 2. zasądza od Gminy Kaczory na rzecz skarżącego Wojewody Wielkopolskiego kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Na sesji w dniu 16 lipca 2021 r. Rada Gminy Kaczory (dalej jako "Rada Gminy") podjęła uchwałę nr XXI/186/2021 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kaczory – rejon ulicy Słonecznej (zwaną dalej "Uchwałą", "Planem miejscowym" lub "Planem").

Pismem datowanym na 22 czerwca 2022 r. (IR-XI.0552.8.2022.2) Wojewoda Wielkopolski (dalej jako "Wojewoda" lub "Skarżący"), reprezentowany przez r. W., wywiódł skargę na ww. uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w zaskarżonej części – tj. w zakresie terenów 3MN/U, 4MN/U, 5KDW i 6KDW – a także o zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz Skarżącego kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skargi jej autor na wstępie podał, że Uchwała została doręczona organowi nadzoru 23 lipca 2021 r. Następnie – mając na względzie treść art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1945, z późn. zm.; dalej w skrócie "u.p.z.p.") oraz wynik analizy Uchwały w zakresie jej zgodności z ww. ustawą w odniesieniu do zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (w skrócie "m.p.z.p.") – Skarżący wyjaśnił, że w dniu 28 lutego 2020 r. Rada Gminy na mocy art. 14 ust. 1 u.p.z.p. podjęła uchwałę nr XI/108/2020 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kaczory - rejon ulicy Słonecznej (zwaną też dalej "Uchwałą Intencyjną"). Zakres obszaru objętego planem miejscowym, zgodnie z ww. uchwałą, został ograniczony do wybranych terenów i przedstawiony na załączniku graficznym do tej uchwały. Analiza porównawcza załącznika graficznego do Uchwały Intencyjnej oraz załącznika graficznego do zaskarżonej uchwały pokazuje, że zakresem Planu objęto tereny, które wykraczają poza obszar dopuszczony przez Radę Gminy w pierwszej z wymienionych uchwał, tj. tereny 3MN/U, 4MN/U, 5KDW i 6KDW. Zgodnie z uzyskanymi w toku postępowania nadzorczego wyjaśnieniami Przewodniczącego Rady Gminy, wskazana zmiana granic opracowania Planu była wynikiem błędu spowodowanego objęciem finalną uchwałą terenu ogródków działkowych wchodzących w skład wcześniej obowiązującego m.p.z.p. Dokonując oceny zgodności ustaleń Planu z prawem, Wojewoda uznał ww. wyjaśnienia za jednoznacznie potwierdzające zwiększenie zakresu opracowania Planu w stosunku do Uchwały Intencyjnej. Wobec tego stwierdził, że wprowadzenie poza granicę obszaru objętego opracowaniem na załączniku graficznym nr 1 terenów 3MN/U, 4MN/U, 5KDW i 6KDW oraz wprowadzenie do Uchwały w § 13 pkt 1 lit. c i § 16 odpowiednich ustaleń stanowi istotne naruszenie zasad sporządzenia m.p.z.p. Autor skargi podkreślił, że uchwała intencyjna, mimo iż nie jest aktem prawa miejscowego, stanowi istotny wyznacznik, według którego plan miejscowy winien być sporządzony, określając w szczególności obszar, na którym projektowany plan ma zostać ustanowiony. Bezsporne jest, że organ planistyczny nie może w ramach ustaleń planu wykroczyć poza granice opracowania planu wyznaczone uchwałą intencyjną. Załącznik graficzny do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia m.p.z.p. wyznacza granice obszaru objętego projektowanym planem. Oznacza to, że obszar objęty planem miejscowym (lub jego zmianą) musi być zgodny z obszarem wyznaczonym uchwałą o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany planu, a w każdym razie obszar uchwalonego planu nie może być większy niż pierwotnie zakładano rozpoczynając procedurę planistyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00