Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 września 2022 r., sygn. II SA/Gd 168/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Sędziowie: Asesor WSA Justyna Dudek – Sienkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 21 września 2022 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi B. N. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 stycznia 2022 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej B. N. kwotę 997 (dziewięćset dziewiędziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

B. N. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z 20 stycznia 2022 r., którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie Puckim z 16 listopada 2021 r., nr PINB-7141/068/2019/DD, nakazującą B. N., A. N. i M. N. rozbiórkę wykonanego ogrodzenia z prefabrykatów betonowych, zlokalizowanego na terenie działki nr [...] w granicy z działką drogową nr [...] (ul. G.), w miejscowości K.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Puckim, po przeprowadzeniu w dniu 6 września 2016 r. oględzin, podczas których ustalił, że na granicy działek nr [...] i [...] położonych w K. B. N., A. N. i M. N., właściciele działki nr [...], wykonali w 2015 r. ogrodzenie o konstrukcji prefabrykowanej żelbetowej o wysokości ok. 2 m, decyzją z 16 listopada 2021 r. nałożył na B. N., A. N. i M. N. obowiązek rozbiórki wykonanego ogrodzenia z prefabrykatów betonowych zlokalizowanego na terenie działki nr [...] w granicy z działką drogową nr [...] (ul. G.) w miejscowości K. W ocenie organu, usytuowane wzdłuż ulicy G. ogrodzenie jest samowolą budowlaną, nie spełnia bowiem wymagań obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania wsi Kosakowo zatwierdzonego uchwałą nr XLIX/9/2010 Rady Gminy Kosakowo z dnia 27 stycznia 2010 r., w którego rozdziale 1 paragrafie 8 punkcie 6 wprowadzono zakaz stosowania ogrodzeń z prefabrykatów betonowych, a w punkcie 7 uchwalono, że od strony ulicy należy stosować ogrodzenia ażurowe, nie przekraczające wysokości 1,5 m (łącznie z podmurówką). Na poparcie tezy, że także obiekty, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, muszą być zgodne z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, powołano się na wyrok NSA z 19 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 1743/13, w którym, jak wskazał organ, zwrócono uwagę, że przepisami prawa są także przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji, stwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Puckim, odpowiednie zastosowanie ma art. 50 ustawy Prawo budowlane, z którego jednoznacznie wynika, że w przypadkach innych, niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49f, organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę, projekcie zagospodarowania działki lub terenu, projekcie architektoniczno-budowlanym lub w przepisach. Reasumując organ stwierdził, że nie ma możliwości doprowadzenia ogrodzenia do stanu zgodnego z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00