Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 września 2022 r., sygn. I SA/Kr 529/22
|Sygn. akt I SA/Kr 529/22 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 września 2022 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz, WSA Waldemar Michaldo, Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2022 r., sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. Sp.k. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lutego 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.1052.2021.1.AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - skargę oddala -
Uzasadnienie
W dniu 19 listopada 2021 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek S. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w K. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zmiany statusu komandytariusza na komplementariusza.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w K. prowadzi działalność w branży transportowej. Począwszy od 1 maja 2021 r. Spółka została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegając w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W dniu 4 października 2021 r. doszło do zmian właścicielskich w strukturze Spółki, to jest do Spółki w roli komandytariuszy przystąpiło trzech nowych wspólników, z kolei dotychczasowi komandytariusze Spółki, zmienili status wspólników z komandytariuszy na komplementariuszy (w dalszej części wniosku nazywani przez Spółkę Nowymi Komplementariuszami). Dotychczasowy komplementariusz Spółki -S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie zmienił statusu wspólnika w ramach Spółki i nadal pełni funkcję komplementariusza.
Spółka stwierdziła, że nowi Komplementariusze podlegają w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., zwanej dalej ustawą o PIT). Zdaniem Spółki, w związku z uzyskaniem statusu komplementariuszy, w stosunku do Nowych Komplementariuszy zastosowanie znajdzie uprawnienie do obniżenia podatku z tytułu udziału w zysku Spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi ich procentowego udziału w tym zysku i podatku należnego od dochodu Spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., zwanej dalej ustawą o CIT) za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany (art. 30a ust. 6a ustawy o PIT). Wnioskodawcy podkreślili, iż ten wniosek nie dotyczy zastosowania opisanego wyżej prawa do obniżenia podatku z tytułu udziału w zysku Spółki w przypadku S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie art. 22 ust. 1a ustawy o CIT, bowiem podmiot ten pozostawał komplementariuszem Spółki przed wejściem w życie opisanych zmian w strukturze wspólników Spółki, dokonanych w 2021 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right