Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. IV SA/Po 1/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2024 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 16 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Starosta K., postanowieniem z dnia 10 października 2023 roku (nr [...]), odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy w zakresie ochrony gruntów rolnych dla przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej na części działki o numerze ewidencyjnym [...] położonej w obrębie Ż., gmina K..
W uzasadnieniu organ wskazał, że działka nr [...], zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta i gminy K. (uchwała nr [...] Rady Miejskiej K. z dnia 26 września 2022 roku), jest przeznaczona pod tereny upraw polowych. Starosta zaznaczył, że ustalenia studium nie mają charakteru wiążącego przy przeznaczaniu terenu pod zabudowę, ale stanowią uwidocznienie dotychczasowego przeznaczenia i wykorzystywania nieruchomości.
Zgodnie z ewidencją gruntów i budynków działka nr [...] obejmuje grunty rolne klasy IVa o pow. 1,05ha, klasy IVb o pow. 0,24ha, rolę klasy V o pow. 1,52ha oraz klasy VI o pow. 1,14ha. Z projektu decyzji o warunkach zabudowy wynika, że farma fotowoltaiczna o mocy do 1MW ma być zrealizowana na gruntach stanowiących rolę klasy V oraz VI.
Zestawienie powierzchni gruntów według klasoużytków dla obrębu Ż. wskazuje, że miejscowość ma charakter rolniczy. W strukturze obszarowej użytki rolne stanowią 73,91% w stosunku do wszystkich gruntów ogółem. Rola klasy V to 19,62% użytków rolnych ogółem, a rola klasy VI to 32,28% użytków rolnych ogółem.
Lokalizacja farmy fotowoltaicznej na części działki nr [...] spowoduje, że grunt zostanie utracony bezpowrotnie jako grunt rolny. Budowa naziemnych instalacji fotowoltaicznych wymaga znacznej ingerencji w grunt (budowa fundamentów pod panele, linii przesyłowych i stacji transformatorowych). Użytkowanie takich instalacji trwać będzie od 15 do 30 lat od momentu ich uruchomienia. Grunty nie zostaną przywrócone do pierwotnego stanu i nie posłużą więcej jako miejsce produkcji żywności. Realizacja systemów fotowoltaicznych prowadzi do faktycznej zmiany przeznaczenia terenu z funkcji upraw rolnych na funkcję przemysłową (wyrok NSA z dnia 12.01.2016r. o sygn. akt II OSK 794/16).
-
keyboard_arrow_right