Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 5 października 2023 r., sygn. III OZ 447/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 5 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Rady Gminy Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 lipca 2023 r., sygn. akt III SA/Kr 1059/23 o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej uchwały w sprawie ze skargi K.S. i M.S. na uchwałę Rady Gminy Ł. z dnia 23 maja 2023 r., nr LVII/339/2023 w przedmiocie przekształcenia Szkoły Muzycznej I stopnia w S. poprzez przeniesienie jej siedziby postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 10 lipca 2023 r., sygn. akt III SA/Kr 1059/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: Sąd I instancji) po rozpoznaniu wniosku K.S. i M.S. (dalej: skarżący), wstrzymał wykonanie uchwały Rady Gminy Ł. (dalej: organ) z 23 maja 2023 r., nr LVII/339/2023 w przedmiocie przekształcenia Szkoły Muzycznej I stopnia w S. poprzez przeniesienie jej siedziby.

W uzasadnieniu postanowienia wskazał, że skarżący uprawdopodobnili, iż poprzez przeniesienie siedziby szkoły z S. do Ł. nastąpi rozwiązanie stosunków pracy z kadrą nauczycieli i pracownikami administracyjnymi, nastąpi rozproszenie dotychczasowych uczniów, wystąpią problemy z rzeczywistym zapewnieniem uczniom i nauczycielom niezbędnych do nauki instrumentów, co powoduje, że ewentualny powrót do stanu poprzedniego w razie uwzględnienia skargi, będzie znacznie utrudniony, a wręcz niemożliwy.

W ocenie Sądu I instancji zasadnym są obawy, że przeniesienie nauczania do szkoły podstawowej bez zapewnienia ciągłości warunków nauczania (kameralne sale do prób, kadra nauczycielska, wypożyczone instrumenty) może bezpowrotnie doprowadzić do likwidacji procesu nauczania. Jednocześnie podkreślono, że organ w żaden sposób nie uprawdopodobnił swoich twierdzeń o podjętych działaniach remontowych mających na celu rzeczywiste zaadaptowanie pomieszczeń szkoły podstawowej do nauczania muzyki w warunkach szkoły muzycznej I stopnia oraz przeniesienia (potencjalnego) stosunków zatrudnienia dotychczasowych pracowników Szkoły Muzycznej w S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00