Zgłoszenie do ZUS pracy w szczególnych warunkach za 2023 rok
Do 2 kwietnia pracodawcy zatrudniających pracowników, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą przekazać do ZUS zgłoszenie ZSWA za 2023 rok. Taki dokument muszą złożyć płatnicy, którzy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących taką pracę. Jeżeli pracownik wystąpi z wnioskiem o emeryturę pomostową termin ulega zmianie.
Zobacz również: Zmiany w emeryturach pomostowych >>>
Do czego służy dokument ZUS ZSWA
Formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których pracownik (ubezpieczony) wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 3 ust. 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).
W zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik przekazuje do ZUS informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:
- urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
W przypadku tych osób pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonywanych przez nich prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Prace w szczególnych warunkach (art. 3 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych) to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Prace o szczególnym charakterze (art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych) to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Do kiedy należy przekazać zgłoszenie do ZUS
Dokument ZUS ZSWA należy złożyć do 31 marca danego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Termin przekazania zgłoszenia za 2023 rok to 2 kwietnia, ponieważ 31 marca 2024 r. przypada w niedzielę, a 1 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny.
W sytuacji gdy pracownik wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, płatnik składek powinien przekazać do ZUS dokument ZUS ZSWA w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę pomostową.
Jeżeli pracownik złożył wniosek o emeryturę pomostową przed przekazaniem przez płatnika składek dokumentu ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, w ww. terminie (tj. 7 dni od złożenia wniosku przez pracownika) płatnik składek powinien złożyć do ZUS także ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy.
W zależności od formy w jakiej pracodawca składa dokumenty ubezpieczeniowe, formularz ZUS ZSWA należy złożyć w formie elektronicznej lub papierowej. Płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób, mają obowiązek przekazywania dokumentów w formie dokumentu elektronicznego, tj. m.in. za pośrednictwem aplikacji ePłatnik.
Korekta zgłoszenia ZUS ZSWA
Pracodawca ma obowiązek dokonania korekty zgłoszenia ZUS ZSWA jeżeli sam stwierdzi nieprawidłowości lub o błędach poinformuje go w drodze decyzji ZUS lub PIP.
Jeżeli ZUS stwierdził nieprawidłowości:
- w drodze decyzji – zgłoszenie korygujące należy przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się tej decyzji,
- w drodze kontroli – płatnik składek ma 30 dni od otrzymania protokołu kontroli na przekazanie zgłoszenia korygującego.
ZUS może także z urzędu sporządzić zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz skorygować błędy, w razie braku możliwości uzyskania zgłoszenia lub korygującego zgłoszenia od płatnika składek, jeżeli posiada dane umożliwiające sporządzenie tego zgłoszenia.
Jak wypełnić formularz ZUS ZSWA przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora prawa pracy i ubezpieczeń >>>