Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. III OSK 1968/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1498/18 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 marca 2019 r. sygn. II SA/Wa 1498/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.P. (dalej:" skarżący") na decyzję Komendanta Stołecznego Policji (dalej: "KSP") z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby – oddalił skargę.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu [...] stycznia 2018 r. Komendant Rejonowy Policji [...] (dalej: "KRP"), na wniosek Naczelnika Wydziału Organizacji Służby KRP [...], wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zwolnienia skarżącego ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 882).

Następnie KRP działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy o Policji - rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] marca 2018 r. zwolnił skarżącego ze służby w Policji z dniem [...] kwietnia 2018 r. Jednocześnie na podstawie art. 108 § 1 k.p.a., KRP nadał rozkazowi personalnemu rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu rozkazu personalnego KRP stwierdził, że wszystkie przesłanki określone w art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji zostały spełnione. Przedstawiony materiał dowodowy bezsprzecznie dowodzi, że skarżący w dniu [...] grudnia 2017 r., ok. godz. [...] w W., prowadził w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości samochód osobowy, zaś przeprowadzone badanie wymienionego wykazało 2,17 promila alkoholu etylowego we krwi. KRP uznał, że zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy w postaci: zeznań świadków, wyników badania krwi skarżącego, dokumentacji wykonanej na miejscu zdarzenia oraz znajdującej się w aktach postępowania karnego, a także mające kluczowe znaczenie dla potwierdzenia oczywistości popełnienia czynu o znamionach przestępstwa postanowienie o przedstawieniu skarżącemu zarzutu popełnienia czynu z art. 178a § 1 k.k., jest wystarczający do dokonania oceny, iż popełnienie przez skarżącego czynu jest oczywiste i tym samym uniemożliwia jego pozostanie w służbie. KRP stwierdził jednocześnie, że skoro na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału przedstawiono skarżącemu zarzut popełnienia czynu z art. 178a § 1 k.k., to istniały podstawy by przyjąć oczywistość popełnienia czynu o znamionach przestępstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00