Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2022 r., sygn. III OSK 2233/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 września 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 265/19 w sprawie ze skargi J. I. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 12 września 2019 r. II SA/Wa 265/19, oddalił skargę J. I. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z [...] listopada 2018 r. nr [...], w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł J. I. Zaskarżając wyrok w całości zarzucił mu naruszenie:

1. prawa materialnego – art. 151 p.p.s.a. w zw. z art. 145 § 1 pkt. 1 lit. a) p.p.s.a. w zw. z art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, poprzez błędną wykładnię i przyjęcie, że odmowa poddania się przez J. I. badaniu na zawartość alkoholu, w sytuacji gdy nie kierował on pojazdem mechanicznym, nie był uczestnikiem zdarzenia oraz nie odbywał tego dnia służby, może świadczyć o zaistnieniu "ważnego interesu służby" uzasadniającego jego zwolnienie ze służby w Policji;

2. przepisów postępowania mogących mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 151 p.p.s.a. w zw. z art 145 § pkt 1 lit. a) oraz lit. c) w zw. z art 134 § 1 p.p.s.a. w zw. z art 133 § 1 p.p.s.a. poprzez brak wszechstronnej kontroli odwoławczej zaskarżonej decyzji, niesłuszne oddalenie skargi mimo naruszenia przez organy przepisów prawa mających wpływ na wynik sprawy, w szczególności:

- poprzez zaniechanie rozstrzygnięcia w oparciu o cały materiał procesowy i kontroli odwoławczej w granicach skargi z naruszeniem art. 134 § 1 p.p.s.a., w tym brak wnikliwego rozważenia wszystkich okoliczności sprawy, tj. oparcie się jedynie na przesłance ważnego interesu służby, na który powoływały się organy uzasadniając zasadność zwolnienia J. I. z Policji w oparciu o art. 41 ust. 2 pkt. 5 ustawy o Policji, co miało istotny wpływ na wynik sprawy, w sytuacji gdy do chwili obecnej skarżącemu nie przedstawiono żadnych zarzutów oraz nie przeprowadzono żadnych czynności śledczych w odniesieniu do jego osoby, tj. nie rozpytano go ani nawet nie przesłuchano w charakterze świadka, a wszelkie ustalenia w przedmiotowej sprawie poczyniono jedynie w oparciu o zeznania współpasażera;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00