Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-03-08
Data publikacji: 2024-03-08

Jakie błędy w PIT-11 nie wymagają korekty

W sytuacji gdy przy poborze zaliczek na podatek zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodów w niższej (lub wyższej) wysokości niż te, które przysługują pracownikowi, w PIT-11 należy wykazać wyłącznie zastosowane koszty uzyskania przychodów. Płatnik powinien poinformować wówczas pracownika o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie i wskazać, jakie koszty uzyskania przychodów pracownik może wykazać w deklaracji rocznej. Pracodawca nie ma obowiązku dokonania korekty informacji PIT-11.

Koszty 2024 po zmianach >>>

Rozliczenia kosztów związanych z pracą zdalną – pracownicze, podatkowe i rachunkowe >>>

Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy w PIT-11

Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy pracodawca uwzględnia koszty uzyskania przychodów, chyba że pracownik zrezygnował z ich stosowania (art. 32 ust. 8 ustawy o pdof). Koszty te limitowane są w odniesieniu zarówno do miesiąca, jak i roku.

Pracodawca stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości, która przysługuje pracownikowi i od której przy obliczaniu podstawy opodatkowania następnie obliczana jest zaliczka na podatek.

Może się zdarzyć, że pracownik zmienia miejsce zamieszkania w trakcie roku, co wpływa na wysokość kosztów uzyskania, do których ma prawo, i ostatecznie na wysokość zaliczki podatkowej. O zmianie powinien poinformować pracodawcę (art. 31a ust. 3 ustawy o pdof). Jeżeli tego nie zrobi, ma obowiązek samodzielnie skorygować koszty w zeznaniu rocznym.

W przypadku gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie wycofujące uprawnienie do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, co ma wpływ na wysokość zaliczki na podatek, pracodawca uwzględnia to oświadczenie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał (art. 31a ust. 5 ustawy o pdof). Jeżeli do zmiany wysokości kosztów dojdzie w trakcie miesiąca i w tym miesiącu pracodawca zastosuje zmianę, koszty uzyskania przychodów uwzględnia w wysokości przysługującej pracownikowi od dnia złożenia oświadczenia (koszty te nie podlegają dzieleniu).

Przykład

Pracownik przeprowadził się w połowie lutego 2024 r. z Nowego Dworu Mazowieckiego do Warszawy, w której znajduje się jego miejsce pracy. Na początku marca 2024 r. złożył pracodawcy oświadczenie, w którym wycofał złożone wcześniej oświadczenie uprawniające do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Pracodawca uwzględnił oświadczenie od marca 2024 r. i zastosował zwykłe koszty uzyskania przychodów (250 zł) przy obliczaniu podatku. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe. 

Korekta PIT-11

Korekty informacji PIT-11 płatnik dokonuje przez złożenie informacji korygującej. Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzeniu PIT-11 i może dotyczyć każdej pozycji informacji – jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej (art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej).

Może więc dotyczyć m.in. błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami lub istnieją wątpliwości co do prawidłowości zawartych w niej danych. Nieprawidłowo mogły zostać określone np. wysokość przychodu lub dochodu albo podatku, a także inne dane zawarte w treści informacji. Jej skorygowanie polega na ponownym poprawnym wypełnieniu formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej informacji.

W interpretacji indywidualnej z 24 marca 2020 r. (0112-KDIL2-1.4011.278.2020.1.DJ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że informacje i deklaracje podatkowe, w tym PIT-11, służą do odwzorowania zaistniałego w trakcie roku podatkowego stanu faktycznego, a nie do kreowania tego stanu. Zatem w informacji PIT-11 składanej za dany rok podatkowy płatnik powinien wykazać m.in. takie kwoty potrąconych w roku podatkowym ze środków podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy zaliczek na podatek, które odzwierciedlają jego działania jako płatnika, tzn. kwoty faktycznie pobrane w tym roku podatkowym.

Błędne koszty uzyskania przychodów

W konsekwencji, gdy z jakiegoś powodu (dotyczy to również błędu popełnionego przez płatnika np. z przyczyn technicznych) przy poborze zaliczek na podatek zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodów w niższej (lub wyższej) wysokości niż te, które przysługują pracownikowi, w PIT-11 należy wykazać wyłącznie zastosowane koszty uzyskania przychodów.

Ważne

Płatnik powinien poinformować pracownika o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie i wskazać, jakie koszty uzyskania przychodów pracownik może wykazać w deklaracji rocznej.

Na płatniku nie ciąży obowiązek dokonania korekty informacji PIT-11. Informacja ta ma bowiem odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokość pobranych przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przykład

Pracownik na początku listopada 2023 r. złożył pracodawcy oświadczenie, w którym wycofał uprzednio złożone oświadczenie uprawniające do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Pracodawca nie uwzględnił oświadczenia pracownika w listopadzie 2023 r., lecz dopiero w styczniu 2024 r. Jednak ta sytuacja nie powoduje, że pracodawca powinien skorygować PIT-11 za 2023 r. Pracownik ma obowiązek w zeznaniu rocznym wykazać koszty uzyskania przychodów w przysługującej mu wysokości.

Tomasz Krywan

Czy zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w nieprawidłowej wysokości zobowiązuje pracodawcę do korekty PIT-11 za 2023 r. >>>

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00