Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków - zmiany od 25 marca
Gdy pracodawca otrzyma powiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika, ma wówczas obowiązek potrącać część jego wypłaty. 25 marca wejdą w życie zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które będą miały wpływ na wykonywanie przez pracodawców obowiązków w zakresie dokonywania potrąceń z wynagrodzeń pracowników. Istotną zmianą jest rozszerzenie obowiązku dokonywania potrąceń.
Zobacz również: Egzekucja i potrącenia z wynagrodzeń pracownika krok po kroku >>>
Od 25 marca 2024 r. rozszerzona zostanie definicja wynagrodzenia podlegającego potrąceniom w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym o zasiłki z FUS wypłacane przez pracodawcę. Zmiana umożliwi organowi egzekucyjnemu wystawienie jednego zajęcia obejmującego wynagrodzenie i zasiłek.
Pracodawca dokona jednego przelewu środków pieniężnych objętych egzekucją lub udzieli jednej odpowiedzi organowi egzekucyjnemu w przypadku wystąpienia przeszkody w realizacji zajęcia.
Istotną zmianą jest rozszerzenie obowiązku dokonywania potrąceń m.in. przez pracodawcę nie tylko na świadczenia okresowe otrzymywane przez pracownika-dłużnika w czasie zatrudnienia, ale też na świadczenia, które osoba ta otrzyma po ustaniu zatrudnienia, jednak w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Najczęściej będzie to dotyczyło wynagrodzenia wypłacanego w określonych odstępach czasu, m.in. dodatków, prowizji, nagród czy premii.
Po 24 marca 2024 r. egzekucja ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę będzie odbywała się według dotychczasowych zasad, tj. według przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>