Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-12-31
Artykuł aktualny
do 2023-12-31
Data publikacji: 2023-11-30

Egzekucja i potrącenia z wynagrodzeń pracownika krok po kroku

W momencie gdy do zakładu pracy wpłynie powiadomienie o zajęciu wynagrodzenia pracownika, pracodawca ma obowiązek potrącać część jego wypłaty. Opisujemy krok po kroku, jak powinien przebiegać cały proces potrącania wynagrodzeń w przypadku tytułu egzekucyjnego. 

Krok 1. Sprawdź, czy na podstawie otrzymanego dokumentu musisz potrącić wynagrodzenie 

Zgodnie z przepisami prawa pracy, można dokonać zajęcia wynagrodzenia w drodze egzekucji komorniczej prowadzonej przez uprawnione podmioty, albo na wniosek wierzyciela. 

Podmiotami, które mogą dochodzić należności pieniężnych na drodze postępowania egzekucyjnego, są:

  1. komornik,

  2. naczelnik urzędu skarbowego, 

  3. dyrektor oddziału ZUS, 

  4. dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego

  5. prezydent lub burmistrz miasta (organ gminy o statucie miasta),

  6. wierzyciel alimentacyjny.

 

Podmioty te, z mocy obowiązujących przepisów, mają prawo dochodzić należności, wobec których zapadło prawomocne orzeczenie (wyrok sądowy, prawomocna decyzja administracyjna) i które nakazują zobowiązanemu pracownikowi zapłatę na rzecz innego podmiotu określonej kwoty. 

Przykład 1

Pani Joanna, zanim została pracownikiem urzędu miasta, prowadziła działalność gospodarczą. Ze względu na załamanie się rynku usług, które świadczyła, popadła w długi wobec ZUS. Nie uiściła należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2020 r. Wskutek prawomocnej decyzji ZUS należności z tego tytułu mogą być obecnie dochodzone w drodze egzekucji administracyjnej.

Dyrektor oddziału ZUS wystawił tytuł egzekucyjny i skierował go do urzędu miasta, ponieważ wcześniej nie udało mu się wyegzekwować tych zaległości z wypłacanych świadczeń p. Joanny.

Przykład 2

Jan Kowalski przegrał proces cywilny, jednak nie oddał swojemu wierzycielowi kwoty 20 000 zł, która stała się już wymagalna. Jego wierzyciel wystąpił do sądu o tytuł wykonawczy, a następnie zwrócił się do komornika sądowego w celu wszczęcia egzekucji. Komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia poprzez zawiadomienie o zajęciu wysłane do pracodawcy Jana Kowalskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00