Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Wa 214/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi F. M. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby 1. uchyla zaskarżone orzeczenie i utrzymane nim w mocy orzeczenie [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] z dnia [...] października 2021 r. nr [...]; 2. zasądza od Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych na rzecz skarżącego F. M. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2021 r. Komendant Wojewódzki Policji w G. skierował F. M. (dalej: "skarżący", "kandydat") do komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Policji.
W orzeczeniu z [...] października 2021 r. nr [...][...] Rejonowa Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w P. (dalej: "RKL", "organ pierwszej instancji") podała, że - w oparciu o badanie podmiotowe (wywiad lekarski), pisemne oświadczenie kandydata, badania specjalistyczne i badanie przedmiotowe - u skarżącego rozpoznano niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa oraz przedniej wiązki lewej odnogi pęczka Hisa, co kwalifikuje go jako niezdolnego do służby w Policji (kategoria N). Stwierdzone u kandydata schorzenie organ pierwszej instancji przypisał do § 48 pkt 1 kolumna (rubryka) 4 wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2035 ze zm.; dalej: "rozporządzenie z 2018 r."). RKL wskazała, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 398 ze zm.; dalej: "u.k.l."), stwierdzona choroba lub ułomność uniemożliwia skarżącemu pełnienie służby w Policji. Zmiany, które posiada kandydat, przeczą pełnemu zdrowiu, a więc nie można uznać, że jego stan zdrowia spełnia kryteria niezbędne do podjęcia służby w Policji.