Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 lutego 2024 r., sygn. III SA/Kr 1390/23
|Sygn. akt III SA/Kr 1390/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 lutego 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki (spr.), Asesor WSA Marta Kisielowska, , Protokolant: Starszy Referent Monika Kostecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2024 r., sprawy ze skargi E. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 13 czerwca 2023 r., nr SKO-PS-4110-467/23 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku elektrycznego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
Uzasadnienie
Zaskarżoną przez E. T., zwanego dalej skarżącym, decyzją z dnia 12 czerwca 2023 r., znak: SKO-PS-4110-467/23, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu utrzymało w mocy decyzje Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 21 marca 2023 r. nr. ZŚ-DE-3535-62/23, w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu dodatku elektrycznego.
Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia 21 marca 2023 r. nr. ZŚ-DE-3535-62/23, Burmistrz Miasta Zakopane odmówił przyznania skarżącemu dodatku elektrycznego.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji po przytoczeniu regulacji dotyczących zasad przyznawania dodatku wskazał, że skarżący złożył w dniu 31 stycznia 2023 r. wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego na adres zamieszkania M. [...]. Ze złożonych - na wezwanie organu - dodatkowych wyjaśnień i dokumentów wynika, że skarżący jest administratorem budynku pod adresem K. [...] i tamże wynajmuje lokale mieszkalne osobom trzecim. Wniosek złożył jako administrator budynku, na lokal numer [...] (lokator M. S.).
W piśmie z dnia 13 marca 2023 r. wyjaśnił, że kierował się dobrem lokatorów, którzy nie posiadali liczników elektrycznych na własne nazwisko i nie posiadali rachunków za prąd.
Organ pierwszej instancji podał, że ustawa wyraźnie określa, kto jest uprawniony do otrzymania dodatku elektrycznego, we wniosku wskazuje się adres zamieszkania i to pod tym adresem weryfikowane jest uprawnienie, w szczególności źródło ciepła. Ustawodawca nie przewidział możliwości złożenia wniosku w imieniu lokatora i organ nie może uznać zasadności takiego działania. Osoba uprawniona do dodatku elektrycznego, oprócz ogrzewania lokalu energią elektryczną, musi być jednocześnie odbiorcą końcowym energii elektrycznej, zatem posiadać umowę z przedsiębiorstwem energetycznym na dostarczanie tejże na adres, pod którym zamieszkuje. Ze złożonych wyjaśnień wynika, że to wnioskodawca jest stroną umowy, a nie lokatorzy. W związku z tym, nawet w przypadku, gdyby złożyli oni wnioski na swoje nazwisko i podali adres zajmowanego lokalu przy ul. K. [...], dodatek nadal nie przysługiwałby.