Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Bd 266/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Sędziowie sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi L. B. na uchwałę Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. nr XXVI/186//01 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

L. B. złożył skargę na uchwałę nr [...] Rady Gminy D. C. z dnia [...] listopada 2001 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek nr [...] oraz części działek 241/3, 241/4, 243/7 i 146/1 we wsi O. (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2002 r., Nr [...], poz. 1792).

Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności § 5 uchwały w części obejmującej zapis "- rozlewnia wód mineralnych", w odniesieniu do działki nr [...] położonej w miejscowości O., gmina D. C., w zakresie w jakim określono, że działka ta znajduje się na terenie jednostki "3P" miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wyznacza się na teren przemysłu "- rozlewnia wód mineralnych".

Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, to jest:

1. art. 6 ust. 2 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 7, art. 3 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: "u.p.z.p.") poprzez przekroczenie granic przysługującego gminie władztwa planistycznego i nadmierne ograniczenie uprawnień Skarżącego związanych z prawem własności nieruchomości położonych na terenie objętym planem;

2. art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej [...] w zw. z art. 140 Kodeksu cywilnego poprzez uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego z istotnym naruszeniem istoty prawa własności przysługującego Skarżącemu, skutkującym uniemożliwieniem wykonywania prawa własności, zachowania tego prawa i rozporządzania nim poprzez istotną zmianę przeznaczenia części nieruchomości w sposób znacznie ograniczający wykorzystanie nieruchomości, w tym uniemożliwiający zlokalizowanie na jej terenie obiektów obsługi plaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00