Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. II SAB/Wa 607/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Waldemar Śledzik, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi R. T. na bezczynność Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] sierpnia 2020 r. w sprawie rozliczenia nadgodzin oddala skargę

Uzasadnienie

Raportem z [...] sierpnia 2020 r. R. T.(dalej: "skarżący") wystąpił do Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji (dalej: "Komendant CBŚP", "organ") o rozliczenie czasu jego służby za okres ostatnich 3 lat, ponieważ nie wszystkie wykonywane przez niego czynności służbowe lub bezpośrednio związane ze służbą, były uwzględniane jako ponadnormatywny czas pełnienia służby, czyli nadgodziny.

W raporcie tym skarżący powołał się na korespondencję z czerwca 2020 r. prowadzoną z jego bezpośrednim przełożonym, tj. Naczelnikiem Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej [...] Zarządu w K. Centralnego Biura Śledczego Policji (dalej: "Naczelnik"). Podniósł, że wcześniej skutecznie uniemożliwiano mu i odmawiano prawidłowego rozliczania nadgodzin w okresach trzymiesięcznych. Tymczasem, jak wynika z raportu Naczelnika z [...] czerwca 2019 r. dotyczącego nadgodzin skarżącego wypracowanych [...] czerwca 2019 r., istnieje możliwość ewidencjonowania, a tym samym rozliczenia godzin służby co do minuty. W ocenie skarżącego, prawdopodobnie dochodzi do ukrycia rzeczywistego czasu jego służby, a być może w tym celu zablokowano mu wejście na teren Zarządu w K. Centralnego Biura Śledczego Policji (posiada niedziałającą kartę dostępu). O zaniżaniu liczby posiadanych przez niego nadgodzin mogą też świadczyć odliczenia od [...] do [...] godzin za "wcześniejsze wychodzenie", ponieważ każdego dnia na dojazd do miejsca pełnienia służby i powrót do domu poświęca co najmniej 3 godziny, podczas gdy takie zwolnienia odbywały się na wyraźne dyspozycje Naczelnika i innych przełożonych, np. ze względu na wysokie temperatury w pomieszczeniach biurowych czy też przy świętach, a skarżący zawsze pytał, czy będą odliczane mu godziny, zaś w przypadku odpowiedzi twierdzącej, pozostawał w służbie. Dodał, iż nieopłacalne jest dla niego wykorzystywanie pojedynczych godzin; czynił tak sporadycznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00