Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Lu 234/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc – Malec Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Asesor sądowy Brygida Myszyńska – Guziur (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 14 lutego 2022 r., GN-V.7536.3a.2022.KH w przedmiocie niezwłocznego zajęcia części nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
J. G. (dalej jako "strona", "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję Wojewody Lubelskiego z 14 lutego 2022 r. w przedmiocie niezwłocznego zajęcia części nieruchomości.
Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wynika, że wnioskiem z dnia 5 października 2021 r. Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Lublinie (dalej jako "spółka", "inwestor") wystąpiła do Starosty Lubelskiego o wydanie decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości położonej w miejscowości J. oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] o pow. 0,47 ha, w związku z planowaną realizacją sieci gazowej ś/c PE100 RC SDR11 dn 40 o długości 24,0 m i dwóch przyłączy gazowych PE dn 25 o długości 0,8 m każde. Ponadto spółka złożyła również w ramach wniosku o udzielenie w drodze decyzji zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości po wydaniu decyzji, o której mowa w art. 124 ust. 1a ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 z późn. zm., dalej: "u.g.n."). We wniosku wskazano, że planowana inwestycja stanowi cel publiczny jakim jest podwyższenie standardu życia mieszkańców, zmniejszenie zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla), poprawa jakości powietrza oraz likwidacja uciążliwych zapachów związanych ze spalaniem paliw stałych. Zrealizowanie tej inwestycji umożliwi ogrzanie budynków paliwem nisko emisyjnym, co polepszy jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji pyłów będących, jak argumentuje spółka, główną przyczyną powstawania zjawiska smogu. Celem inwestycji jest również zmniejszenie strat w środowisku, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej terenu oraz stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju budownictwa jednorodzinnego. Spółka wskazała, że sieć gazowa została zaprojektowana w oparciu o zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zatwierdzonego uchwałą nr XXIX/434/04 Rady Gminy Niemce z dnia 21 grudnia 2004 r., w sposób uwzględniający istniejący układ drogowy oraz lokalizację innych elementów infrastruktury podziemnej, jak i zagospodarowanie terenu na sąsiednich działkach, a trasa projektowanej sieci gazowej na działce o nr ewid. [...] przebiega przy granicy z działkami o nr ewid. [...] i [...] i jest kontynuacją sieci gazowej zlokalizowanej na działce nr [...].
-
keyboard_arrow_right