Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Kr 353/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: SWSA Monika Niedźwiedź (spr.) Sędziowie: WSA Joanna Człowiekowska WSA Sebastian Pietrzyk po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. G. i M. G. na uchwałę nr LVIII/925/2010 Rady Miasta Zakopanego z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Polana Szymoszkowa" skargę oddala.

Uzasadnienie

Pismem nadanym 28 stycznia 2022 r. K.M.G.-M. i M.G.M. (dalej: skarżący) wnieśli skargę na uchwałę Rady Miasta Zakopane z dnia 29 lipca 2010 r. nr LVlll/925/2010 w sprawie "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego POLANA-SZYMOSZKOWA" (dalej: uchwała lub MPZP) w części odnoszącej się do nieruchomości położonej w Zakopanem stanowiącej działkę ewid. nr [...]obręb [...] . Skarżący zarzucili uchwale naruszenie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, dla którego nie zostało wcześniej uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W oparciu o tak sformułowany zarzut, skarżący wnieśli o stwierdzenie nieważności uchwały w zaskarżonym zakresie.

Skarżący podkreślili, że przed wniesieniem skargi, pismem z 29 listopada 2021 r., zwrócili się do Rady Gminy o usunięcie naruszenia prawa w ww. zakresie. Wystąpienie to pozostało bez odpowiedzi. Uzasadniając skargę, skarżący podnieśli, że są współwłaścicielami powołanej wyżej działki, a uchwała ogranicza ich w sposobie przyszłego zagospodarowania nieruchomości. Przedmiotowej działce przypisano w MPZP oznaczenie częściowo symbolem 1.ZL (tereny lasów, zachodnia część działki) a częściowo symbolem 2.R (tereny rolne, wschodnia część działki). Zdaniem skarżących, ich działka nie została objęta zakresem opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Zakopanego (załącznik 1 do uchwały nr XV/140/99 Rady Miasta Zakopane z dnia 15 grudnia 1999 r.). Jak zaznaczyli skarżący, granica opracowania studium przebiega na wschód od ich działki. Na dowód powyższego, załączyli do skargi porównawcze opracowanie geodezyjne sporządzone przez geodetę. Skarżący skonstatowali, że aby móc uchwalić jakikolwiek miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi zachodzić brak sprzeczności z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zaś skoro brak jest studium w zakresie obejmującym ich nieruchomość, to nie może występować stwierdzona w kwestionowanej uchwale zgodność MPZP z owym studium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00