Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 5126/21
Zmiana stosunków wodnych w wyniku prac budowlanych, takich jak odtworzenie nawierzchni drogi, nie uzasadnia nakładania obowiązków na podstawie art. 29 ust. 3 Prawa wodnego, jeśli nie występują realne szkody na gruntach sąsiednich.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 1627/19 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego wody lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom na działkach oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 listopada 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.S. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z [...] kwietnia 2019 r. w przedmiocie odmowy wydania decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego wody lub wykonania urządzeń
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że pismem z 10 maja 2017 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Siedlcach przekazał Wójtowi Gminy Skórzec pismo skarżącego w części dotyczącej zalewania wodami opadowymi działek nr ewid. [...] oraz działek sąsiednich wraz z okolicznymi terenami, w tym wewnętrzną drogą gruntową na działkach nr ewid. [...] położonych w miejscowości [...] gm. [...].
Decyzją z [...] sierpnia 2018 r. Wójt Gminy Skórzec odmówił wydania decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego wody lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom na przedmiotowych działkach.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł skarżący.
Decyzją z [...] kwietnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Siedlcach utrzymało w mocy decyzję organu I instancji w mocy. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ powołał art. 29 ust. 3 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. 2012 r. poz. 145 ze zm. – dalej: Prawo wodne).