Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Wa 1627/19
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec Sędzia SO del. Aleksandra Westra (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 listopada 2020 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego wody lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom na działkach oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej w niniejszej sprawie jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wójta [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. odmawiającą wydania decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego wody lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom na działkach o nr ewidencyjnych [...] w tym drogę wewnętrzną gruntową oznaczoną nr ewidencyjnym [...] położonych w miejscowości [...] gm. [...].
Zaskarżona decyzja była wynikiem następujących ustaleń i oceny prawnej.
Pismem z dnia 10 maja 2017 r., Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w [...] przekazał do Urzędu Gminy w [...] zgodnie z właściwością kopię pisma J. Ś., w części dotyczącej zalewania wodami opadowymi działek nr geodez. [...]oraz działek sąsiednich wraz z okolicznymi terenami, w tym drogę wewnętrzną gruntową na działkach nr geodez. [...]. W piśmie przewodnim wskazano też, że pismo to zostało załączone podczas kontroli PINB [...] w dniu 21 kwietnia 2017 r., dotyczącej drogi gminnej w miejscowości [...] gmina [...]. W treści przedmiotowego pisma J. Ś. wskazywał, że w ramach tzw. "remontu" drogi w miejscowości [...], w dłuższym przedziale czasowym została na nią nawieziona pospółka żwirowa. Nawożenie to zostało wykonane bez zwrócenia uwagi na uwarunkowania, jak struktura geologiczna gruntu, poziom wód gruntowych, ukształtowanie terenu oraz lokalizacja drogi względem sąsiadujących dziatek. Pomimo zgłaszanych przez mieszkańców wsi zastrzeżeń, Wójt nie podjął żadnych działań dla poprawy spływu wód opadowych i pośniegowych z powierzchni drogi oraz wzdłuż drogi, nawet w zakresie licznych wgłębień, w których stojąca woda rozmiękczała pospółkę. Powodowało to utrudnienia w dojeździe do sąsiadujących posesji, ponadto, spływające z drogi wody kumulowały się na położonych wzdłuż drogi działkach, dokonując szkód w uprawach i budynkach.