Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 maja 2022 r., sygn. III SA/Łd 66/22

Dnia 31 maja 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wyporska-Frankiewicz (spr.) Asesor WSA Anna Dębowska Protokolant asystent sędziego Beata Drożdż po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2022 roku sprawy ze skargi M. P. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] nr [...] Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, działając na podstawie art. 50 ust. 18 i ust. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.) - dalej: uśoz oraz art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 735) - dalej: kpa; ustalił obowiązek poniesienia przez M. P. kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w okresie od dnia 2 stycznia 2017 r. do dnia 4 stycznia 2017 r. przez A sp. z o.o. w T.M., jak i kosztów wystawionej w dniu 19 maja 2017 r. przez B sp. z o.o. w C. refundowanej recepty, w łącznej wysokości 838,38 zł.

Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W związku z powzięciem informacji o skorzystaniu przez M. P. ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. w dniach 2 – 4 stycznia 2017 r. leczenie szpitalne (832,00 zł) oraz refundowanej recepty wystawionej w dniu 19 maja 2017 r. (6,38 zł) - pomimo braku uprawnień do tych świadczeń, działając z upoważnienia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wszczęto z urzędu postępowanie mające na celu ustalenie obowiązku poniesienia kosztów wskazanych świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych ze środków publicznych. W aktach sprawy znajduje zawiadomienie z dnia 19 maja 2021 r., którym poinformowano stronę skarżącą o treści art. 50 ust. 18a uśoz, w myśl którego w ciągu 30 dni od daty odebrania zawiadomienia o wszczęciu postępowania może ona dokonać tzw. "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz o zasadach na jakich może to nastąpić. We wskazanym zawiadomieniu przedstawiono stronie skarżącej tabelę zawierającą koszty udzielonych świadczeń oraz wezwano ją do przedłożenia dokumentów poświadczających jej prawo w zakresie udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej, które mogłyby mieć wpływ na rozstrzygnięcie, a także do wypowiedzenia się co do zebranych dowodów, powołując się na przepisy kpa, tj. art. 8, 9, 10 oraz art. 41 tegoż kodeksu. Zawiadomienie to, jak wynika z akt sprawy, zostało doręczone pełnoletniemu domownikowi strony (art. 43 kpa) i pozostało bez odpowiedzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00