Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 maja 2022 r., sygn. III SA/Kr 26/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Sędzia WSA Ewa Michna po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu decyzją z dnia 19 listopada 2021 r., nr SKO-NP-4115-678/21, wydaną po rozpatrzeniu odwołania skarżącej M. B. od decyzji wydanej z upoważnienia Burmistrza N. z dnia 29.09.2021 r., znak [...] orzekającej o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na A. B., działając na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 111) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r, poz. 735), utrzymało w mocy decyzję organu l instancji.

Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją wyżej wskazaną organ l instancji orzekł o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką M. B. W uzasadnieniu decyzji opisano ustalenia poczynione przez organ l instancji w toku postępowania, a w szczególności wskazano, że osoba wymagająca opieki – A. B. - pozostaje w związku małżeńskim z J. B., który nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nadto oprócz męża A. B. istnieją dwie inne osoby zobowiązane do alimentacji – J. B. i B. P., które są aktywne zawodowo. Organ l instancji stwierdził, że nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 5 pkt. 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00