Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 października 2020 r., sygn. III SA/Kr 747/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: WSA Hanna Knysiak - Sudyka WSA Maria Zawadzka (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 października 2020 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 maja 2020 r., nr [..] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 25 maja 2020 r. znak [...] po rozpoznaniu odwołania skarżącego - M. W. (dalej, jako skarżący) od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 8 kwietnia 2020 r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad A. R. - utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

Powyższe rozstrzygnięcia zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2020 r. orzekł o odmowie przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji ż zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad A. R. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111) świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (...). Tymczasem z przedłożonych dokumentów wynika, że A. R. jest co prawda zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności jednak nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności oraz że skarżący nie jest osobą, na której zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny wobec A. R. Uniemożliwia to przyznanie skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego w zw. z opieką nad A. R.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00