Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.695.2023.2.MN

Uznanie czynności podejmowanych przez pracowników Spółki za działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego – w części, która dotyczy uznania czynności podejmowanych przez Państwa Pracowników za działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek został uzupełniony – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A S.A. (dalej jako: Wnioskodawca/Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i świadczy usługi w zakresie (...). Ponadto wykonuje projekty (...). Spółka realizuje koncepcje, studia wykonalności obiektów (...), analizy, ekspertyzy czy koreferaty (...).

Ponadto Spółka odpowiada za opracowywanie (...).

W ramach przedmiotowego projektu opracowany zostanie (...). Dzięki opracowaniu (...). Rewolucyjne zmiany w (...). Nowy produkt charakteryzować się będzie (...). Dodatkowo nadmienić należy, iż (...). Dodatkowo istotnie zredukowany zostanie zakres (...). Będzie to zatem rozwiązanie (...).

Przedmiotowy projekt obejmować (...). Celem projektu jest znaczące udoskonalenie wyrobu względem wyrobów dotychczas występujących na rynku o podobnej funkcjonalności podstawowej, tj. (...). Należy przy tym zaznaczyć, iż przy okazji opracowywania wyrobu powstaną szczegółowe parametry w zakresie jego wytwarzania, jednakże proces ten nie będzie znacząco odróżniał się od produkcji (...) innego typu (zakłada się bowiem również zastosowanie form) (...). Obecnie na rynku – zarówno krajowym, jak i międzynarodowym – (...):

(...)

Finalnie (...). Czas wykonania (...). Nieznane są (...). W związku z powyższym konkurencyjne podmioty posiadają w swojej ofercie produkty nie odróżniające się pod żadnym względem. Przedsiębiorstwa te konkurują jedynie w obszarze ceny, nie jakości i przewag technologicznych. Do tej pory nikt też nie opracował (...), który chociażby częściowo zaspokajałby zdiagnozowane potrzeby i oczekiwania rynku.

Nowy (...) będzie wyrobem znacząco odmiennym, ponieważ:

1)będzie w pełni prefabrykowany;

2)będzie (...) modułowym (można będzie konfigurować wyrób w zależności od potrzeb - względem różnych (...));

3)wyeliminowane zostanie (...).

Czas wykonania (...) zamknie się w obszarze (...). Co istotne (...).

(...) 2020 r. Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie projektu B+R środkami pochodzącymi z UE w ramach (...). Wniosek został wniesiony za pośrednictwem (...). Przedstawiony przez Spółkę projekt dotyczył przedstawionego wyżej opracowania (...). Pismem z dnia (...) r. Spółka otrzymała decyzję o wybraniu jej projektu do dofinansowania.

Spółce została przedłożona (...) wskazująca na kryteria, których spełnienie pozwoliło otrzymać dofinansowanie. Z (...) jednoznacznie wynika, iż projekt Spółki ma charakter projektu badawczo-rozwojowego. Wskazano również, że metodologia badawcza wybrana przez Spółkę jest wystarczająca i uzasadniona do rozwiązania opisanego problemu badawczego. Jak wskazano, Wnioskodawca w ramach realizacji projektu zamierza wykorzystać podejście/metodę iteracyjną, w tym kolejno:

przeprowadzenie badań projektowych i obliczeniowych w zakresie wytrzymałości;

badania nad zapewnieniem trwałości (...);

potwierdzenie słuszności koncepcji badaniami terenowymi;

osiągnięcie parametrów wytrzymałościowych i realizacja kolejnych bardziej szczegółowych rozwiązań konstrukcyjnych, wpływających na osiągnięcie zakładanych funkcjonalności i cech stanowiących o innowacji produktu.

W karcie oceny potwierdzono również spełnienie kryterium nowości rezultatów, co oznacza, że projekt charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku i posiada nowe cechy i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku. Ocena dokonana w ramach wniosku o dofinansowanie potwierdza zatem, że prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślić należy, że zarówno w ramach bieżącej działalności (polegającej na wykonywaniu projektów w przedmiocie działalności Spółki), jak i w ramach prowadzonego projektu badawczo-rozwojowego, pracownicy Spółki wytwarzają projekty, które można uznać za utwory.

Projekty stworzone przez pracowników w ramach ww. czynności są projektami niepowtarzalnymi, mającymi indywidualny charakter i spełniającymi przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Oprócz prac o charakterze twórczym, w ramach obowiązków pracownicy wykonują także inne zadania, w tym zadania administracyjne, menedżerskie, zarządcze, organizacyjne czy techniczne.

Działalność pracowników w dziale badawczo-rozwojowym

Jak wskazano, Spółka od 2021 r. prowadzi odrębny projekt realizowany w ramach działalności badawczo-rozwojowej (dalej jako: „działalność B+R”). W ramach projektu Spółka opracowuje innowacyjny produkt, tj. (...). Prace w tym zespole polegają na opracowaniu (...).

W ramach projektu B+R zaangażowany jest (...) zespół: (...)

Zakres obowiązków tych projektantów w ramach projektu B+R obejmuje:

1)prace projektowe w zakresie wykonywania modeli, rysunków technicznych, projektów i obliczeń dla jednych z najistotniejszych elementów (...), tj. (...);

2)udział w spotkaniach zespołu B+R;

3)dokonywanie uzgodnień z konsorcjantem oraz w zależności od potrzeb wprowadzanie zmian lub modyfikacji w stosunku do określonych wymagań;

4)wykonywanie projektów lub innych opracowań, w tym w formie plików elektronicznych, samodzielnie lub we współpracy z innymi osobami;

5)wykonywanie niezbędnych obliczeń i rysunków;

6)współtworzenie raportów merytorycznych oraz raportowanie wyników prac B+R;

7)współtworzenie zestawień i analiz;

8)opracowanie założeń do analiz porównawczych;

9)działania na rzecz promowania produktu,

10)weryfikację założeń przyjętych do obliczeń, przegląd danych wejściowych;

11)analizę dodatkowych modeli (...);

12)analizę możliwych scenariuszy zniszczenia (...);

13)analizę wyników (...);

14)analizę weryfikacji (...);

15)analizę i optymalizacji (...).

Zakres wykonywanych prac poszczególnych pracowników różni się w zależności od posiadanych umiejętności i kompetencji. Każdy z tych pracowników zaangażowany jest w proces twórczy, w ramach którego powstaje dokumentacja projektowa spełniająca również cechy do uznania za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. będący przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Uzupełnienie wniosku

Zarówno w ramach bieżącej działalności (polegającej na wykonywaniu projektów w przedmiocie działalności Spółki), jak i w ramach realizacji obowiązków w dziale B+R, w tym w ramach prowadzonego projektu badawczo-rozwojowego, pracownicy Spółki wytwarzają projekty, które można uznać za utwory.

Projekty stworzone przez pracowników w ramach czynności opisanych we wniosku są projektami niepowtarzalnymi, mającymi indywidualny charakter i spełniającymi przesłanki utworu, określone w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.), tj. są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). We wniosku zostało wskazane, że Spółka prowadzi projekt realizowany w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W ramach projektu Spółka opracowuje innowacyjny produkt, tj. (...). Faktycznie obowiązki w zakresie opracowania innowacyjnego produktu realizowane są przez (...) zespół. Prace w tym zespole polegają na opracowaniu (...). Zakres wykonywanych prac poszczególnych pracowników różni się w zależności od posiadanych umiejętności i kompetencji, ale każdy z tych pracowników zaangażowany jest w proces twórczy, w ramach którego powstaje dokumentacja projektowa spełniająca cechy do uznania jej za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem odpowiadając na postawione w wezwaniu pytanie Spółka wskazuje, że w wyniku czynności składających się na zakres obowiązków pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach tworzących zespół projektu B+R powstają utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Działalność działu B+R jest działalnością zbiorową. Efekty prac poszczególnych pracowników składają się na jedną całość, jaką jest dokumentacja projektowa. Dokumentacja projektowa będąca efektem prac pracowników działu B+R stanowi utwór. Każdy z członków zespołu ma swój twórczy udział w finalnym efekcie prac działu B+R, czyli w dokumentacji projektowej. Podając zamknięty katalog utworów, będących efektem prac pracowników zatrudnionych w dziale B+R, należy wskazać, że jest to dokumentacja projektowa, na którą składają się poszczególne projekty będące realizacją zadania o nazwie „Opracowanie (...)”. Wymieniając utwory jako efekt prac pracowników zatrudnionych w dziale B+R należy wskazać: modele, rysunki techniczne, projekty, obliczenia, raporty merytoryczne.

W ramach projektu B+R zaangażowany jest zespół (...): (...). Każdy z tych pracowników zaangażowany jest w proces twórczy, w ramach którego powstaje dokumentacja projektowa spełniająca cechy do uznania za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efektem finalnym prac zespołu działu B+R jest utwór w postaci dokumentacji projektowej. Pracownicy (...) zespołu tworzącego tę dokumentację projektową, stanowiącą utwór, są współtwórcami tego utworu.

Spółka zawarła z pracownikami aneksy do umów o pracę, a także wdrożyła zawieranie umów z nowymi pracownikami zatrudnianymi na opisanych stanowiskach, które regulują kwestię przeniesienia na Spółkę praw autorskich do utworów wytwarzanych przez pracowników w ramach wykonywanej na rzecz Spółki pracy. Projekty stworzone przez pracowników w ramach ww. zakresów czynności są projektami niepowtarzalnymi, mającymi indywidualny charakter i spełniającymi przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W zawartych z pracownikami aneksach do umów o pracę, jak i w zawartych i zawieranych umowach o pracę (dotyczy pracowników z działu B+R oraz z działu projektowego) wprowadzono postanowienia, zgodnie z którymi zakres obowiązków ze stosunku pracy takich pracowników obejmuje:

prace twórcze związane z tworzeniem utworów;

pozostałe prace zlecone przez Spółkę jako pracodawcę, które nie skutkują powstaniem utworów.

Umowy o pracę i inne dokumenty korporacyjne zawierają postanowienia szczegółowo wskazujące na zakres obowiązków pracowników i ich podział na:

a)obowiązki o charakterze twórczym związane z tworzeniem utworów oraz

b)obowiązki o charakterze nietwórczym związane z wykonywaniem czynności administracyjnych, technicznych i organizacyjnych.

W ramach pierwszej kategorii prac wszelkie autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych przez Pracowników w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych będą przenoszone na Wnioskodawcę. W zamian za przeniesienie praw do Utworów Pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie (dalej: Honorarium). Ponadto w umowach/aneksach do umów o pracę znajdują się następujące zapisy:

1)postanowienia dotyczące twórczej działalności wskazujące, że w wyniku działalności pracowników powstają dobra niematerialne podlegające ochronie na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (utwory);

2)postanowienia wskazujące, że Spółka jako pracodawca nabędzie autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów stworzonych przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy oraz określenie pól eksploatacji – tj. zasad korzystania z utworu;

3)postanowienie, że Spółka nabędzie autorskie prawa majątkowe do utworu stworzonego przez pracownika (w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy) z chwilą przyjęcia tego utworu, przy czym Spółka nie wysyła odrębnych informacji z zawiadomieniem pracownika o przyjęciu utworu. W umowach został zawarty zapis, że jeżeli pracodawca nie zgłosi zastrzeżenia przyjmuje się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń.

Zatem zgodnie z aktualnie przyjętymi w Spółce umowami o pracę, w przypadku stworzenia przez pracownika utworu Spółka nabywa od pracownika majątkowe prawa autorskie do tych utworów.

Wnioskodawca wskazuje, że wyodrębnienie honorarium autorskiego następuje poprzez procentowe ustalenie na podstawie ewidencji czasu pracy przeznaczonego przez pracownika na pracę twórczą w powiązaniu z konkretnym stworzonym (tworzonym) utworem.

W umowach o pracę lub aneksach znajdują się postanowienia przewidujące zasadę procentowego określania honorarium w stosunku do ogólnej kwoty wynagrodzenia, z tym że honorarium jest powiązane z konkretnym utworem (czy utworami określonymi rodzajowo), co potwierdza prowadzona ewidencja. Zasada procentowego ustalenia wynagrodzenia nie ma charakteru szacunku, tylko jest odzwierciedleniem rzeczywistego czasu pracy na rzecz działalności B+R.

Wnioskodawca w dokumentach regulujących kwestie pracownicze wprowadził zapis, że procentowe określenie w umowie o pracę czasu przeznaczonego przez pracownika na pracę twórczą lub ustalenie go na podstawie ewidencji czasu pracy nie jest wystarczające dla określenia jaka część wynagrodzenia stanowi honorarium za prace twórcze, gdyż z takiego wyróżnienia nie wynika, czy jakikolwiek utwór rzeczywiście powstał lub powstawał. Dlatego Wnioskodawca stosuje tę metodę w powiązaniu z danym stworzonym (tworzonym) utworem – co ma potwierdzać stosowna ewidencja. Tym samym Spółka jako pracodawca przyjmuje zasadę, że wartość honorarium autorskiego może być określana na podstawie czasu pracy twórczej, jednakże wyłącznie w powiązaniu z konkretnym stworzonym (tworzonym) utworem ujętym w ewidencji.

Ewidencja pracy twórczej jest prowadzona w formie elektronicznej w Portalu pracowniczym (z którego obecnie korzystają pracownicy). W Portalu wprowadzane są m.in. karty pracy z wyszczególnieniem godzin pracy na poszczególnych projektach. Portal został dostosowany do ewidencjonowania czasu poświęconego na wytworzenie utworów w ramach każdego z projektów.

Kierownik działu, działający w imieniu pracodawcy, zatwierdza karty pracy (z godzinami pracy) pracowników, w tym godziny pracy poświęcone na pracę twórczą. Ponadto jest prowadzona odrębna ewidencja tworzonych utworów w każdym z działów projektowych.

Wobec złożonego w niniejszej sprawie wniosku o interpretację indywidualną, w oczekiwaniu na uzyskanie tej interpretacji w stosunku do pracowników z działu B+R zatrudnionych na podstawie umów o pracę, na ten moment, do kalkulacji ich dochodów ze stosunku pracy Spółka stosuje art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), tj. podstawową wysokość kosztów uzyskania przychodów przysługujących z tytułu stosunku pracy.

Projekt opisany w stanie faktycznym wniosku dotyczy opracowania (...). Jest finansowany ze środków pochodzących z UE w ramach (...). Spółce została przedłożona karta oceny projektu wskazująca na kryteria, których spełnienie pozwoliło otrzymać dofinansowanie. Z karty oceny jednoznacznie wynika, iż projekt Spółki ma charakter projektu badawczo-rozwojowego. W karcie oceny potwierdzono również spełnienie kryterium nowości rezultatów, co oznacza, że projekt charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku i posiada nowe cechy i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku. Projekty stworzone przez pracowników w ramach czynności opisanych we wniosku są projektami niepowtarzalnymi, mającymi indywidualny charakter i spełniającymi przesłanki utworu określone w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wskazanie w karcie oceny w ramach wniosku o dofinansowanie, że projekt spełnia kryterium nowości rezultatów, co oznacza, że projekt charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku i posiada nowe cechy i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku jest potwierdzeniem oryginalności, indywidualnego charakteru i wykreowania przez pracownika nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Opracowywany przez Wnioskodawcę projekt jest projektem nowatorskim, opartym o rozwiązania niespotykane w obecnych warunkach rynkowych. Projekt zakłada stworzenie rewolucyjnej konstrukcji, która w znacznym stopniu przyczyni się do przyspieszenia procesu (...) oraz do zmniejszenia ilości potrzebnego materiału do jego wykonania. Projekt pozwoli na znacznie szybsze wykonywanie (...) poprzez wykorzystywanie elementów (...) oraz (...).

Należy wskazać, że prace realizowane przez dział B+R nie obejmują typowych prac projektowych, ale obejmują projekty i zlecenia charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami. Stanowiące utwory, w rozumieniu odrębnych przepisów, efekty prac pracowników działu B+R mają charakter innowacyjny. Wytwarzane przez Spółkę, a tym samym przez jej pracowników, koncepcje i rozwiązania nie występują w dotychczasowej praktyce gospodarczej lub istotnie różnią się od już funkcjonujących rozwiązań. Każdy zakończony etap prac skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania. Spółka wskazuje, że utwory powstające w efekcie pracy Pracowników zawsze odznaczają się oryginalnym i indywidualnym charakterem.

Prace realizowane przez pracowników działu B+R, w wyniku których powstają utwory, co do zasady cechuje niepewność zarówno co do ostatecznego wyniku, jak i co do metod dojścia do oczekiwanego rezultatu. Charakterystyka tej działalności oznacza również nieprzewidywalność czasu, środków potrzebnych do osiągnięcia zamierzonego celu. Potwierdzeniem nieprzewidywalności prowadzonych prac jest konieczność bieżącej weryfikacji zapotrzebowania wykorzystywanych zasobów do osiągnięcia pożądanego celu, poprzez angażowanie odpowiednich pracowników, czy wykorzystywanego stale lub doraźnie odpowiedniego sprzętu. Prace pracowników działu B+R nie mają charakteru rutynowego i powtarzalnego.

Pytanie

Czy wynagrodzenie wypłacane pracownikom z działu B+R, w części dotyczącej przeniesienia przez pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych do konkretnych utworów, stanowi przychody z działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wypłatą których Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest uprawniona do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy?

Państwa stanowisko w sprawie

Wynagrodzenie wypłacane pracownikom z działu B+R, w części dotyczącej przeniesienia przez pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych do konkretnych utworów, stanowi przychód z działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W odniesieniu z kolei do definicji zawartej w art. 5a pkt 39 ww. ustawy, badaniami naukowymi są:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Przez prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a ust. 40 analizowanej ustawy, rozumie się natomiast działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Działalność w ramach prowadzonych projektów i produkcji obejmuje prace badawczo- rozwojowe w rozumieniu tych przepisów, jeżeli spełnia następujące kryteria.

1)Działalność stanowi działalność twórczą.

Jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych [Objaśnienia podatkowe z 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów pochodzących z prawa własności intelektualnej (IP Box). Przedmiotowe objaśnienia dotyczą innej ulgi podatkowej, jednakże definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówna dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową, która została przewidziana w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych], twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku. Dodatkowo w ramach definicji przyjętej w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza jest rozumiana jako zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś.

2)Kolejną przesłanką działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Słowo systematyczny zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN (Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN; dostęp: https://sjp.pwn.pl/;) oznacza:

(i)robiący coś regularnie i starannie,

(ii)o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

(iii)o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Jednakże jak podkreślają organy podatkowe, spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

3)Ostatni z przyjętych kryteriów dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową podmiot rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, obowiązki wykonywane przez Projektantów w dziale B+R polegają na opracowaniu (...). Prace te obejmują:

1) prace projektowe w zakresie wykonywania modeli, rysunków technicznych, projektów i obliczeń dla jednych z najistotniejszych elementów (...), tj. (...),

2) udział w spotkaniach zespołu B+R,

3) dokonywanie uzgodnień z Konsorcjantem oraz w zależności od potrzeb wprowadzanie zmian lub modyfikacji w stosunku do określonych wymagań,

4) wykonywanie projektów lub innych opracowań, w tym w formie plików elektronicznych, samodzielnie lub we współpracy z innymi osobami,

5) wykonywanie niezbędnych obliczeń i rysunków,

6) współtworzenie raportów merytorycznych oraz raportowanie wyników prac B+R,

7) współtworzenie zestawień i analiz,

8) opracowanie założeń do analiz porównawczych,

9) działania na rzecz promowania produktu,

10)weryfikacja założeń przyjętych do obliczeń, przegląd danych wejściowych,

11)analizę dodatkowych modeli (...),

12)analizę możliwych scenariuszy zniszczenia (...),

13)analizę wyników (...),

14)analizę weryfikację (...),

15)analizę i optymalizację (...).

Działalność pracowników w ramach prowadzonego projektu wpisuje się więc we wszystkie niżej wymienione kryteria:

a) jest ukierunkowana na nowe odkrycia, ponieważ opracowuje nowy produkt oraz pracuje nad nowoczesnymi procesami. Projekt ten zakłada nowatorskie rozwiązanie, które nie było do tej pory spotkane na rynku;

b) opiera swoją działalność na oryginalnych koncepcjach i hipotezach nowych rozwiązań, co wyklucza wszelkie działania rutynowe i odtwórcze;

c) projektuje i tworzy nowe rozwiązania, które w stosunku do funkcjonujących rozwiązań mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i odróżniają się w znacznym stopniu od dotychczas funkcjonujących;

d) realizuje swoje prace w warunkach niepewności, bowiem na bieżąco są identyfikowane i rozwiązywane problemy techniczne oraz technologiczne;

e) prowadzi prace w sposób systematyczny, tj. działania zaplanowane są od strony formalnej i uwzględnione w budżecie, bowiem prowadzona jest dokumentacja projektowa określająca zasoby oraz cele, które osiągane są w wyniku pracy zatrudnionych przez Wnioskodawcę wykwalifikowanych pracowników;

f) prowadzi prace, których wyniki mogą być powtórzone, a zapewnia to wiedza i doświadczenie pracowników.

Podsumowując, działalność Wnioskodawcy spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej z uwagi na poniższe argumenty.

1)Działalność Wnioskodawcy stanowi działalność twórczą, gdyż następstwem podjętych działań jest uzyskiwanie nowych koncepcji, które są w znacznym stopniu inne i bardziej innowacyjne od tych spotkanych na rynku. W przypadku prac prowadzonych przez pracowników Wnioskodawcy warunek ten jest spełniony również w związku z faktem, że w wyniku działań pracowników powstają subiektywnie nowe wytwory intelektu w postaci całkowicie nowatorskich projektów. Bez wątpienia wpływają one na usprawnienie procesów produkcyjnych dostosowanych do zindywidualizowanych potrzeb klientów, a co istotne procesy związane z cechą twórczą prac Działu B+R jasno wynikają z przedstawionych w stanie faktycznym obowiązków i zadań. Prace prowadzone przez pracowników działu B+R cechuje zatem element twórczy na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, którego efektem finalnym jest projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, a zatem spełniony jest tu warunek twórczego charakteru tych prac.

2) Działalność podejmowana jest w sposób systematyczny. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany, ciągły i uporządkowany według ustalonych procedur. Pracownicy prowadzą prace według ustalonego schematu działania, a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów, wytyczających prace. Cały proces od momentu zgłoszenia projektu, aż do jego zakończenia jest szczegółowo zaplanowany, a tym samym działalność podejmowana jest w sposób systematyczny.

3) Celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Ponadto działalność ta zwiększa zasoby wiedzy oraz wykorzystuje ją do tworzenia nowych zastosowań w realizowanych projektach. Prace te wymagają wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu wiedzy technicznej, matematyki, fizyki, (...) itp. Wnioskodawca w ramach prowadzonego projektu opracowuje nowe produkty (...), czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności. Zasobami wiedzy, wykorzystywanymi przez Wnioskodawcę przy prowadzeniu projektu, są technologie produkcyjne, jego wiedza o specyfikacji konstrukcyjnej, ilości i rodzaju materiału (...) koniecznego do (...), badania i wiedza dotycząca (...), (...), dane dotyczące (...).

4) Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działalność Wnioskodawcy nie ma na celu wprowadzania jedynie rutynowych czy okresowych zmian do wypracowanych rozwiązań, lecz zmierza do opracowywania nowych i innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do pozyskiwania nowych klientów/nowych zleceń. Projekt zakłada stworzenie całkowicie nowego i ulepszonego rozwiązania poprzez implementowanie radykalnych zmian do funkcjonujących już rozwiązań.

Opracowywany przez Wnioskodawcę projekt jest projektem nowatorskim, opartym o rozwiązania niespotykane w obecnych warunkach rynkowych. Projekt zakłada stworzenie rewolucyjnej konstrukcji, która w znacznym stopniu przyczyni się do przyspieszenia procesu (...) oraz do zmniejszenia ilości potrzebnego materiału do jego wykonania. Projekt pozwoli na znacznie szybsze wykonywanie (...) poprzez wykorzystywanie elementów (...) oraz (...).

Okoliczność wykonywania przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej została potwierdzona również w odpowiedzi na wniosek o dofinansowanie projektu środkami z Unii Europejskiej, gdzie (...), tj. organ pośredniczący w przyznawaniu dotacji, zgodził się z Wnioskodawcą, że działalność związana z realizacją projektu polegającego na opracowaniu (...), spełnia przesłanki uznania za działalność badawczo-rozwojową.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz cytowane przepisy należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku działania pracowników Wnioskodawcy zatrudnionych w dziale B+R wykonywane w ramach stosunku pracy spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczy o tym systematyczne podejmowanie działań o charakterze twórczym, które służą zwiększaniu zasobów wiedzy, jak również wykorzystywaniu jej aktualnych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Wobec powyższego prowadzona działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z wykazaniem w uzasadnieniu do pytania, że działalność pracowników z działu B+R spełnia warunki działalności badawczo-rozwojowej, ma charakter twórczy i prowadzi do powstania utworów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom z działu B+R, w części dotyczącej przeniesienia przez pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych do konkretnych utworów, stanowią przychody z działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pierwszej części pytania, tj. uznania czynności podejmowanych przez Państwa Pracowników za działalność badawczo-rozwojową, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematyczny” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności), w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwa w pierwszej części pytania, tj. dotyczących określenia, czy wynagrodzenie wypłacane pracownikom działu B+R, w części dotyczącej przeniesienia przez pracowników na Spółkę autorskich praw majątkowych do konkretnych utworów, stanowi przychody z działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak wynika z opisu sprawy:

w wyniku czynności składających się na zakres obowiązków pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach tworzących zespół projektu B+R powstają utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

utwory powstające w efekcie pracy Pracowników zawsze odznaczają się oryginalnym i indywidualnym charakterem;

prace realizowane przez dział B+R nie obejmują typowych prac projektowych, ale obejmują projekty i zlecenia charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami;

prace pracowników działu B+R nie mają charakteru rutynowego i powtarzalnego;

efekty prac pracowników działu B+R mają charakter innowacyjny, są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór);

wytwarzane przez Spółkę, a tym samym przez jej pracowników, koncepcje i rozwiązania nie występują w dotychczasowej praktyce gospodarczej lub istotnie różnią się od już funkcjonujących rozwiązań. Każdy zakończony etap prac skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego, autorskiego rozwiązania.

projekt spełnia kryterium nowości rezultatów, co oznacza, że projekt charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku i posiada nowe cechy i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku;

celem projektu jest znaczące udoskonalenie wyrobu względem wyrobów dotychczas występujących na rynku o podobnej funkcjonalności podstawowej, tj. (...).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane przepisy prawa podatkowego, czynności podejmowane przez Państwa Pracowników spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Państwa stanowisko w tym zakresie jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa wątpliwości w zakresie pierwszej części pytania, tj. uznania czynności podejmowanych przez Państwa Pracowników za działalność badawczo-rozwojową. Państwa wniosek w części dotyczącej możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów względem wynagrodzenia Pracowników jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00