Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.839.2023.5.BM

Możliwość opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne 8,5% stawką.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne 8,5% stawką.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem, które wpłynęło 20 listopada 2023 r. (data pisma 20 listopada 2023 r.), pismem z 11 grudnia 2023 r. (data pisma 11 grudnia 2023 r.), pismem z 15 stycznia 2024 r. (data pisma 15 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 18 stycznia 2024 r. (data pisma 18 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1. Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan M. G.

2. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan J. B.

Opis zdarzenia przyszłego

Pan M. G. (Zainteresowany będący stroną postępowania) oraz Pan J. B. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) prowadzą obecnie jednoosobową działalność gospodarczą oraz są wspólnikami w spółce cywilnej A. s.c.

Jednocześnie, z uwagi na rozwój działalności oraz planowaną strategię marketingową, planują Państwo założenie nowej spółki cywilnej (dalej: spółka cywilna), której przedmiotem działalności byłaby:

  • Działalność związana z tłumaczeniami (PKD 74.30.Z) oraz
  • Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (PKD 18.13.Z).

W przyszłości rozważają Państwo również rozszerzenie zakresu działalności spółki cywilnej o: 

  • Działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z).

Przychody każdego z Panów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczą równowartości 2.000.000 euro w 2023 r. Równowartości 2.000.000 euro nie przekroczy również suma przychodów każdego z Panów, tj. Wspólników spółki cywilnej z tytułu działalność tej spółki cywilnej w 2023 r. (roku rozpoczęcia działalności spółki cywilnej) ani w latach następnych.

Złożą Państwo oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacyjnym dla Przedsiębiorców (Dz. U. 2022 r., poz. 541; „Ustawa o CEIDG”) stosownie do art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dla spółki cywilnej będzie prowadzona ewidencja przychodów, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W stosunku do przychodów z tytułu udziału w zysku spółki cywilnej, nie będą zachodzić przesłanki, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Są Państwo polskimi rezydentami podatkowymi. Wspólnikami spółki cywilnej będą wyłącznie osoby fizyczne.

Uzupełnienie wniosku

Pan M. G. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 11 czerwca 2018 r, natomiast Pan J. B. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 10 października 2017 r.

Pan J. B. oraz Pan M. G. zawarli umowę spółki cywilnej A. s.c. w dniu 12 grudnia 2019 r. („A.”).

Z uwagi na reorganizację działalności uwarunkowaną chęcią rozwoju działalności oraz planowaną strategię marketingową, postanowili Państwo o powołaniu nowej spółki cywilnej, której dotyczy złożony wniosek wspólny o interpretację indywidualną.

Umowa spółki cywilnej została zwarta w dniu 10 października 2023 r. Nazwa spółki to: X. spółka cywilna. (nazywana w złożonym wniosku o wydanie interpretacji „spółką cywilną”).

Jednocześnie umowa dotychczasowej spółki cywilnej (A.) została zmieniona w dniu 10 października 2023 r. Nowa nazwa spółki cywilnej to B. s.c.

Obecnie, przedmiotem działalności (A.) są:

1. Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z);

2. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B).

Przedmiotem działalności spółki cywilnej (nowej spółki – dopisane przez organ) są:

1. Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (PKD 18.13.Z);

2. Działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z);

3. Działalność związana z tłumaczeniami (PKD 74.30.Z).

Głównym przedmiotem jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana M. G. oraz Pana J. B. jest „Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku” (PKD 18.13.Z).

Każdy z Panów wybrał opodatkowanie dla prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie podatku liniowego.

W ramach spółki cywilnej A. s.c. (obecna nazwa: B. s.c. świadczą Państwo usługi z zakresu public relations (w szczególności: komunikacji z mediami i organizacją wydarzeń biznesowych) oraz prowadzą szkolenia z zakresu pisania tekstów naukowych po angielsku oraz komunikacji biznesowej po polsku.

W spółce cywilnej A. s.c. (obecna nazwa: B. s.c.) wybrali Państwo podatek liniowy.

Spółka cywilna została utworzona w dniu 10 października 2023 r.

Złożą Państwo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (w tym za pośrednictwem CEiDG) dla Spółki cywilnej w styczniu 2024 r.

Spółka cywilna świadczy usługi na rzecz klientów zewnętrznych, tj. niepowiązanych z Państwem. Klientami Spółki cywilnej są m.in. (...), (...).

Pan J. B. w 2023 r. nie uzyskał innych dochodów podlegających opodatkowaniu, natomiast Pan M. G. wykonał kilka utworów na podstawie zawartych umów o dzieło.

Pierwszy przychód Spółki cywilnej zostanie osiągnięty w listopadzie 2023 r.

Spółka cywilna świadczy obecnie następujące usługi:

1. Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (PKWiU 18.13.10.0);

2. Działalność związana z tłumaczeniami (PKWiU 74.30.11.0).

W ramach poszczególnych usług wykonujecie Państwo:

1.Działalność związana z tłumaczeniami (PKWiU 74.30.11.0; PKD 73.40.Z).

W ramach działalności związanej z tłumaczeniami, Spółka cywilna wykonuje tłumaczenia pisemne z języka polskiego na język angielski, w tym przekłady tekstów naukowych, tekstów marketingowych, teksów na strony internetowe klientów.

2.Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku (PKWiU 18.13.10.0; PKD 18.13.Z).

W ramach działalności usługowej związanej z przygotowaniem do druku, Spółka cywilna świadczy usługi w zakresie redakcji tekstów, np. korekty językowej, dostosowywania tekstu do wymagań wydawnictwa, przygotowywania bibliografii.

3.Działalność portali internetowych (PKWiU 63.12.10.0; PKD 63.12.Z).

Usługi objęte grupowaniem PKWiU 63.12.10.0, które Spółka cywilna rozważa świadczyć w przyszłości polegać będą na tworzeniu oprawy graficznej i językowej portali internetowych.

Spółka cywilna nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Spółka cywilna nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Dla Spółki cywilnej będzie prowadzona ewidencja przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności wykonywanej w nowo powstałej spółce cywilnej.

Usługi objęte grupowaniem PKWiU 63.12.10.0, które Spółka cywilna rozważa świadczyć w przyszłości polegać będą na tworzeniu witryn internetowych, przy czym, witryny internetowe będą tworzone przez podwykonawców Spółki cywilnej, a udział Spółki cywilnej w tych projektach będzie obejmował przygotowanie tzw. contentu na witrynę internetową, tj. tekstów i oprawy graficznej.

Pytanie

Czy przychód z działalności usługowej każdego Wspólnika objętej grupowaniem PKWiU 18.13.10.0 oraz PKWiU 63.12 będzie podlegał począwszy od uzyskania pierwszego przychodu z tytułu udziału w zysku Spółki cywilnej w 2023 r. opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Państwa stanowisko w sprawie

Przychód osiągany przez każdego z Panów z działalności usługowej objętej grupowaniem PKWiU 18.13 oraz PKWiU 63.12 będzie podlegał począwszy od uzyskania pierwszego przychodu z tytułu udziału w zysku Spółki cywilnej w 2023 r. opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

UZASADNIENIE STANOWISKA

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej wysokości 2.000.000 euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wymaga pisemnego zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki oświadczenie składają wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą złożyć oświadczenie na podstawie przepisów ustawy o CEIDG (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

Przepis art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawiera negatywny katalog przesłanek wyłączający prawo podatnika do ryczałtu. W przypadku wynikającym z wniosku, żadna z tych przesłanek nie ma u Państwa zastosowania.

W art. 12 ww. ustawy, wskazane są stawki podatku w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a), stawka podatku wynosi 8,5% dla działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8. Oznacza to, że stawka 8,5% ma zastosowanie do przychodów z prowadzonej działalności usługowej, chyba że przepis szczególny (tj. art. 12 ust. 1 pkt 1-4 lub 6-8 ww. ustawy) przewiduje inną stawkę.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy, działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z zastrzeżeniem pkt 2 (działalność gastronomiczna) i 3 (działalność usługowa w zakresie handlu).

W świetle powyższego, prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza, która objęta jest grupowaniem PKWiU 18.13 oraz PKWiU 63.12 stanowi działalność usługową, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a). Jednocześnie, działalność ta nie została wymieniona w art. 12 ust. 1 pkt 1-4, 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym, przychody osiągane z tej działalności podlegają opodatkowaniu według stawki 8,5%.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz:

  • okoliczność, że nie zachodzą przesłanki wyłączające opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wskazane w art. 8 ww. ustawy,
  • suma przychodów wspólników Spółki cywilnej z tytułu działalności tej Spółki cywilnej nie przekroczy 2.000.000 euro,
  • Wspólnicy dokonają skutecznego wyboru ryczałtu dla przychodów osiąganych z tytułu udziału w zysku Spółki cywilnej,

przychody osiągane przez Państwa z tytułu udziału w zysku Spółki cywilnej z tytułu świadczonych usług objętych grupowaniem PKWiU 18.13 oraz PKWiU 63.12 będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Mając na uwadze powyższe, wnosicie Państwo o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawiliście we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony 

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Państwo oświadczyliście – przy świadczeniu przez Państwa opisanych usług negatywne przesłanki nie występują.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej dokonuje sam podatnik.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy świadczą Państwo m. in. usługi, które mieszczą się w grupowaniu:

  • PKWiU 18.13.10.0 – działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku. W ramach działalności usługowej związanej z przygotowaniem do druku, Spółka cywilna świadczy usługi w zakresie:
  • redakcji tekstów, np. korekty językowej, dostosowywania tekstu do wymagań wydawnictwa oraz przygotowywania bibliografii oraz
  • PKWiU 63.12.10.0 usługi portali internetowych. Usługi, które Spółka cywilna rozważa świadczyć w przyszłości polegać będą na:
  • tworzeniu oprawy graficznej i językowej portali internetowych.

Ponadto w przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazaliście Państwo, że:

  • Pan M. G. (tj. Zainteresowany będący stroną postępowania) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 11 czerwca 2018 r, natomiast Pan J. B. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 10 października 2017 r. Każdy z Panów wybrał opodatkowanie dla prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie podatku liniowego.
  • zawarliście Państwo umowę spółki cywilnej A. s.c. w dniu 12 grudnia 2019 r. W spółce cywilnej A. s.c. także wybraliście Państwo podatek liniowy.
  • postanowiliście Państwo o powołaniu nowej spółki cywilnej, której dotyczy złożony wniosek wspólny o interpretację indywidualną. Umowa spółki cywilnej została zwarta w dniu 10 października 2023 r.
  • głównym przedmiotem jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Państwa jest „Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku” (PKWiU 18.13.10.0).
  • spółka cywilna (tj. nowa spółka) została utworzona przez Państwa w dniu 10 października 2023 r.
  • złożą Państwo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (w tym za pośrednictwem CEiDG) dla Spółki cywilnej w styczniu 2024 r.
  • spółka cywilna świadczy usługi na rzecz klientów zewnętrznych, tj. niepowiązanych z Państwem.
  • pierwszy przychód spółki cywilnej zostanie osiągnięty w listopadzie 2023 r.
  • przychody każdego z Panów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczą równowartości 2.000.000 euro w 2023 r. Równowartości 2.000.000 euro nie przekroczy również suma przychodów każdego z Panów, tj. Wspólników spółki cywilnej z tytułu działalność tej spółki cywilnej w 2023 r. (roku rozpoczęcia działalności spółki cywilnej), ani w latach następnych.
  • dla spółki cywilnej będzie prowadzona ewidencja przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności wykonywanej w nowo powstałej spółce cywilnej.
  • w chwili obecnej, przedmiotem działalności spółki cywilnej są usługi objęte grupowaniem PKWiU 18.13, natomiast w przyszłości, rozważają Państwo rozszerzenie zakresu działalności Spółki cywilnej o działalność portali internetowych (PKWiU 63.12).

Z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody nie przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy 2.000.000 euro. W sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki osobowej, wówczas limit 2.000.000 euro należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej w spółce.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego). Ponadto przy prowadzeniu działalności gospodarczej zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki, limit przychodów za poprzedni rok odnosi się odrębnie do każdej z tych działalności.

W Państwa przypadku limit 2.000.000 euro nie został przekroczony. Przekroczenie limitu nie nastąpi także u Państwa w latach następnych.

Zatem, przychody uzyskiwane przez Państwa ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług sklasyfikowanych według PKWiU 18.13.10.0 polegające na redakcji tekstów, np. korekty językowej, dostosowywania tekstu do wymagań wydawnictwa oraz przygotowywania bibliografii oraz 63.12.10.0 polegające na tworzeniu oprawy graficznej i językowej portali internetowych mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli uzyskane przez Pana przychody nie są przychodami ze świadczenia usług wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których ma zastosowanie wyższa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowaliście Państwo świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00