Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2022 r., sygn. II SA/Po 51/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Asesor WSA Arkadiusz Skomra (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Edyta Rurarz-Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2022 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2021 r., nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew i opłaty za usunięcie drzew 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w P. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], znak [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Skarżącej kwotę [...](słownie: [...]) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3. umarza postępowanie administracyjne.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2021 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako "organ" lub "Kolegium"), po rozpatrzeniu odwołanie A. Sp. z o.o., utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w P. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], znak [...]
Decyzja Kolegium, jak wynika z jej uzasadnienia, zapadła w następującym stanie faktycznym sprawy.
Decyzją z dnia [...] lipca 2021 r. Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w P., po rozpatrzeniu wniosku A. Sp. z o.o. Sp. k. (poprzednik prawny A. Sp. z o.o.), postanowił udzielić Spółce zezwolenia na usunięcie czterech drzew gatunku orzech włoski, szczegółowo opisanych w tabelach w pkt 2 i 3 sentencji decyzji, rosnących na terenie działki o numerze ewidencyjnym [...], przy ul. [...] w P.. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że przeznaczone do usunięcia drzewa kolidują z planowaną zabudową działki. Podczas oględzin drzew przeprowadzonych [...] lipca 2021 r. ustalono, że drzewa rosną jako nasadzenie szpalerowe wzdłuż granicy nieruchomości, w odległości około 1,5 m od ogrodzenia. Ponadto ustalono, że dwa drzewa spośród drzew przeznaczonych do usunięcia (wymienione w pkt 1 i 2 sentencji decyzji) charakteryzują się regularnymi, zdrowymi koronami i pniami. W odniesieniu do tych drzew organ wydał zgodę na ich usunięcie pod warunkiem uiszczenia opłaty w łącznej wysokości [...] zł. W odniesieniu zaś do dwóch pozostałych drzew organ zgodził się na ich usunięcie bez naliczania opłaty (pkt 3 decyzji), uzasadniając to ich złym stanem fitosanitarnym (zgnilizna i ubytki w pniach). Jednocześnie organ, w ramach rekompensaty za wycinkę tych drzew, zobowiązał wnioskodawcę do wykonania nasadzeń zastępczych poprzez posadzenie minimum sześciu drzew gatunku klon czerwony, na działce o numerze ewidencyjnym [...], przy ul. [...] w P. (pkt 4 decyzji).