Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 września 2017 r., sygn. II SA/Po 465/17
Kara administracyjna
Dnia 20 września 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Sikorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] roku sprawy ze skargi B. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza T. z dnia [...]. nr [...] II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę [...]złotych ([...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów sądowych
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Burmistrz T. działając na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1, art. 88 ust. 2 , art. 89 ust. 1, 3, 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651 ze zm.; dalej: "u.o.p.") oraz w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz. U. z 2016 r., poz. 1354) oraz na podstawie art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23; dalej: "K.p.a."), wymierzył B. F. administracyjną karę pieniężną w kwocie [...]zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 1 sztuki drzewa gatunku świerk pospolity z działki o numerze ewidencyjnym [...] w miejscowości T..
Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji opisał przebieg postępowania wskazując, że pismem z dnia [...] r. został powiadomiony o zniszczeniu drzewa z gatunku świerk, w konsekwencji w dniu [...] r. przeprowadził oględziny miejsca oraz przesłuchał współwłaścicielkę nieruchomości, M. Ś.. Powyższe stało się podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie usunięcia drzewa gatunku świerk bez wymaganego zezwolenia z terenu nieruchomości o numerze ewidencyjnym [...] w T., która stanowi współwłasność pięciu osób. W dniu [...] r. organ przesłuchał wszystkie strony postępowania oraz jednego świadka. Powołując się na zeznania B. F. (cyt.: "Ja usuwałem to drzewo, tę kłodę"), wskazano, że to on dokonał usunięcia drzewa. Jednocześnie opierając się na dokumentacji fotograficznej oraz zeznaniach M. Ś., A. Ś., G. L., Z. L., B. F. oraz B. C. ustalono, że w momencie usuwania drzewa było ono całkowicie obumarłe, a ponadto - zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 26d u.o.p. - nie było drzewem, lecz złomem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right