Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 maja 2022 r., sygn. III SA/Wr 100/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak, Asesor WSA Anna Kuczyńska-Szczytkowska, Protokolant: specjalista Renata Pawlak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 maja 2022 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora D. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz strony skarżącej kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M.W. (dalej: strona, skarżąca) jest decyzja Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: Prezes NFZ, organ odwoławczy) z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora D. Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: Dyrektor WONFZ, organ pierwszej instancji) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w wysokości 9 280, 69 zł.

Z przedstawionych wraz ze skargą akt sprawy wynika, że organ pierwszej instancji pismem z [...] zawiadomił stronę wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia obowiązku poniesienia przez stronę kosztów świadczeń medycznych i ich wysokości oraz terminu płatności w związku z brakiem uprawnień do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Następnie, decyzją z [...] r. wydaną na podstawie art. 50 ust. 16 i ust. 18 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 581) dalej: "ustawa o świadczeniach") orzekł obowiązek poniesienia przez skarżącą kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w 2013 r. w dniach [...] w łącznej wysokości 9 280, 69 zł. W uzasadnieniu decyzji powołał się na materiał dowodowy pozyskany w toku postępowania wyjaśniającego, z którego wynika, że skarżąca nie posiadała jakiegokolwiek tytułu uprawniającego do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w dacie ich udzielenia. Pomimo tego złożyła u świadczeniodawcy oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej, tj. druk ZUS P ZCNA z [...] r. mający potwierdzać jej zgłoszenie od dnia 1 czerwca 2010 r. jako członka rodziny oraz zaświadczenie zakładu pracy męża mające potwierdzać tę samą okoliczność. W rezultacie, skarżącej udzielone zostały świadczenia ze środków publicznych w ww. dniach. Organ pierwszej instancji ustalił ponadto, że w okresie od 24 września 2010 r. do 3 stycznia 2011 r. strona podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu rejestracji jako osoba bezrobotna. Zdarzenie to przerwało bieg trwania okresu ubezpieczenia strony jako członka rodziny na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 5) ustawy o świadczeniach zgodnie z zasadą niekumulowania tytułu obowiązkowego ubezpieczenia z tytułem członka rodziny, wobec czego poniesione przez NFZ koszty udzielonych skarżącej świadczeń opieki zdrowotnej podlegają zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00