Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-28
Data publikacji: 2024-02-28

MZ zapowiada zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd chce zmienić zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania, które będą mogli wybrać przedsiębiorcy. Celem proponowanych rozwiązań jest uproszczenie sposobu kalkulowania i opłacania składki, odejście od konieczności comiesięcznego ustalania podstawy oskładkowania. Zdaniem ekspertów planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.

Jaką składkę zdrowotną za luty 2024 r. zapłacą przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych >>>

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców w 2024 r. >>>

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w składce zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. We współpracy z resortem finansów prowadzone są analizy i rozważane są dwa warianty składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób opłacania składki zdrowotnej.

Wariant 1 - Ryczałtowa składka zdrowotna

  • płacenie składki co miesiąc w zryczałtowanej kwocie, przy czym podstawa oskładkowania będzie jednakowa z podstawą opodatkowania i jeżeli po zakończeniu roku okaże się, że wpłacone w trakcie roku składki są niższe albo wyższe niż należne, przedsiębiorca będzie zobowiązany dopłacić brakującą składkę w rozliczeniu rocznym, albo otrzyma zwrot nadpłaconej składki. Model ten może być analogiczny jak w przypadku opłacania uproszczonych zaliczek na podatek

Wariant 2 - Ustalenie wysokości składki na podstawie przychodu lub dochodu

  • płacenie składki od przychodu albo dochodu, w zależności od wyboru przedsiębiorcy, przy założeniu, że podstawą oskładkowania będą progresywne przedziały określone wysokością przychodów albo dochodów przedsiębiorcy.

Celem proponowanych rozwiązań jest uproszczenie sposobu kalkulowania i opłacania składki, odejście od konieczności comiesięcznego ustalania podstawy oskładkowania. Chodzi o zmniejszenie ilości pracy jaką księgowi i przedsiębiorcy muszą włożyć w prawidłowe rozliczenie składki.

Zdaniem ekspertów planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.

Ministerstwo Zdrowia chce zapewnić utrzymanie finansowania ochrony zdrowia na dotychczasowym poziomie. Powrót do rozwiązań, które obowiązywały przed wprowadzeniem Polskiego Ładu to ubytek dochodów państwa o ok. 10 mld. zł. Poprzedni rząd podwyższając obciążenia obywateli z tytułu składek zdrowotnych wycofał dotację do NFZ z budżetu państwa, przez co pomimo wzrostu wysokości składek w systemie nie pojawiły się nowe pieniądze na ochronę zdrowia.

Liczymy jednak, że w trakcie dalszych prac zostaną uwzględnione oczekiwania przedsiębiorców, aby składka nie stanowiła tak dużego obciążenia jak obecnie – podkreśla Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00