Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2022 r., sygn. II SA/Wa 3176/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karolina Kisielewicz, Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Asesor WSA Michał Sułkowski (spr.), Protokolant referent Edyta Brzezicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2022 r. sprawy ze skargi A.G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...]września 2020 r. nr [...].

Uzasadnienie

A. G. w piśmie z 29 czerwca 2017 r. wniósł do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej "MSWiA" lub "Minister") o wyłączenie na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (dalej "ustawa zaopatrzeniowa") zastosowania wobec niego art. 15c i art. 22a tej ustawy.

W uzasadnieniu wniosku skarżący stwierdził, że od [...] września 1986 r. do [...] stycznia 1990 r. pracował w Służbie Bezpieczeństwa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w [...]. Pełniąc służbę na najniższym stanowisku wypełniał obowiązki zgodnie z prawem, etyką zawodową i powszechnie obowiązującymi zasadami moralnymi. Podał, że nie był karany, nie dopuścił się sprzeniewierzenia powinności jako funkcjonariusz i obywatel. Wskazał, że w 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do służby w Policji, gdzie pracował jako [...] do [...] grudnia 1995 r. Następnie, od [...] stycznia 1996 r. pełnił służbę w Służbie Więziennej w Zakładzie Karnym w [...], ostatnio na stanowisku starszego inspektora. Został zwolniony ze służby z dniem [...] października 2009 r. z powodu orzeczenia trwałej niezdolności do służby. Jak skonstatował, powierzone zadania i obowiązki wykonywał rzetelnie, nie szczędząc sił i zdrowia, o czym świadczą otrzymane nagrody i wyróżnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00