Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Wa 4076/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Tomasz Szmydt, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 kwietnia 2022 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z 22 stycznia 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 22/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej też: "Sąd", "tut. Sąd", "WSA w Warszawie") uchylił decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "Prezes ZUS", "organ") z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania M. M. (dalej: "skarżący") renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu ww. wyroku Sąd wskazał, że Prezes ZUS, wydając zaskarżoną decyzję, naruszył przepisy prawa procesowego w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy, ale tylko w tym zakresie, w którym nie zastosował się do całości wskazań i ocen prawnych zawartych w wyroku WSA w Warszawie z 14 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 2122/18, które były ściśle związane z brakiem wykonania przez organ wskazań i ocen prawnych wyrażonych w wyroku WSA w Warszawie z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Wa 1073/17.

Dalej Sąd stwierdził, iż organ - związany ww. orzeczeniami WSA w Warszawie – nie zawarł w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji rozważań odnoszących się do sytuacji finansowej skarżącego, a w szczególności nie ustalił, czy skarżący prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z matką, czy też nie. Stanowi to o naruszeniu art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "k.p.a.") w związku z przepisami art. 153 i art. 170 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej: "p.p.s.a."), która to wadliwość procesowa, mimo dwóch orzeczeń Sądu, nie została przez organ naprawiona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00