Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.567.2023.2.MM

Możliwości odliczenia od dochodu - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wydatków na zakup sensora do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidlowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 24 i 26 stycznia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Osiąga Pan dochód z tytułu emerytury wypłacanej przez ZUS (art. 34 ust. 7 ustawy).

Pana wątpliwości dotyczą roku podatkowego 2023 i kolejnych lat.

Poniósł Pan wydatki na zakup sensorów (...) - urządzenia do pomiaru cukru - w okresie od czerwca do grudnia 2023 r. i będzie ponosił Pan te wydatki nadal na podstawie recept wystawianych przez lekarza.

Posiada Pan orzeczenie o stopniu niepełnosprawności od sierpnia 2015 r., ostatnie orzeczenie datuje się na (...) kwietnia 2023 r. i wydane jest przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Ustalony stopień niepełnosprawności umiarkowany przyznany został na stałe. Stopień niepełnosprawności datuje się na (...) sierpnia 2015 r.

W 2023 r., tj. w którym poniósł Pan ww. wydatki uzyskał Pan dochód z tytułu emerytury, opodatkowany w pierwszym progu dochodowym (stawką 17%).

Posiada Pan pięć sztuk faktur sprzedaży, wystawianych przez firmę A sp. z o. o. Wydatki na zakup urządzenia do pomiaru cukru są częściowo refundowane przez NFZ, co jest uwidocznione na fakturach.

Zakupuje Pan systematycznie trzy urządzenia, co wystarcza Panu na półtora miesiąca. Całkowity koszt trzech sztuk sensorów wynosi (...) zł, z czego refundacja NFZ wynosi (...) zł, koszty, które Pan ponosi to (...) zł

Zgodnie z zaleceniami lekarza musi Pan mierzyć co dwie godziny poziom cukru. Podaje Pan sobie insulinę cztery razy podczas jednego dnia.

Pytanie:

Czy ww. urządzenie znajduje się w wykazie wyrobów medycznych lub spełnia definicję indywidualnego sprzętu, narzędzi (…) ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności, a w konsekwencji czy wydatki na zakup tego urządzenia może Pan ująć w odliczeniach w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem,wydatki na zakup sensora (...) - urządzenia do pomiaru cukru, które w znacznym stopniu ułatwia Panu czynności życiowe powinien Pan móc odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W Pana ocenie wykorzystywanie ww. urządzenia pozwala na dokładny pomiar poziomu cukru. Jest ono wygodne w użyciu, zwłaszcza gdy jest Pan poza miejscem zamieszkania.

Poza tym dotychczasowe badanie poziomu cukru poprzez nakłuwanie igłą palca powodowało brak czucia w palcach i zgrubienia miejscowe palców. Jest Pan po udarze i ma Pan mrowienie w palcach rąk. Korzystanie z sensora ułatwi Panu w znacznym stopniu funkcjonowanie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9,art. 23o,art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7, 7b-7g i ust.13a tego artykułu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 2a ww. ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie wyrobów medycznych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 463,583 i 974) oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1)I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b)znaczny stopień niepełnosprawności;

2)II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy albo

b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Stosownie do art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne stosownie do treści art. 26 ust. 7d analizowanej ustawy, jest zatem posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Jak wynika z opisu zdarzenia osiąga Pan dochód z tytułu emerytury wypłacanej przez ZUS i ponosił Pan wydatki na zakup sensorów (...) - urządzenia do pomiaru cukru – w okresie od czerwca do grudnia 2023 r. i będzie ponosił Pan te wydatki nadal na podstawie recept wystawianych przez lekarza.

Posiada Pan orzeczenie o stopniu niepełnosprawności od sierpnia 2015 r., ostatnie orzeczenie datuje się na (...) kwietnia 2023 r. i wydane jest przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Ustalony stopień niepełnosprawności umiarkowany, przyznany został na stałe. Stopień niepełnosprawności datuje się na (...) sierpnia 2015 r.

Posiada Pan 5 sztuk faktur sprzedaży, wystawianych przez firmę A sp. z o.o. Wydatki na zakup urządzenia do pomiaru cukru są częściowo refundowane przez NFZ, co jest uwidocznione na fakturach.

Zgodnie z zaleceniami lekarza musi Pan mierzyć co dwie godziny poziom cukru. Podaje Pan sobie insulinę cztery razy podczas jednego dnia.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny wskazać należy, że na mocy art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środkow spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 823).

W załączniku do tego rozporządzenia, ktory zawiera wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, w Grupie R - Wyroby medyczne produkowane seryjnie wspomagające kontrolę glikemii, zostały wskazane sensory do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (...) pozwalające na dawkowanie insuliny na podstawie odczytów m. in. dla pacjentów po ukończeniu 26 roku życia z:

1)cukrzycą typu 1 albo 3 wymagający intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii (brak objawów prodromalnych hipoglikemii, wykluczenie hipoglikemii poalkoholowej) albo

2)glikogenozą, albo

3)hiperinsulinizmem wrodzonym.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że do wydatków na cele rehabilitacyjne ustawodawca zaliczył m.in. wydatki na zakup wyrobów medycznych (w tym sensorów do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym).

Zatem wydatki – ponoszone na podstawie recept wystawianych przez lekarza – na sensory (...) służące do pomiaru cukru, może Pan zakwalifikować do wydatków na cele rehabilitacyjne wymienione w art. 26 ust. 7a pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W konsekwencji wydatki poniesione przez Pana na zakup tych sensorów podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2023 r. i za lata następne (o ile w tych latach takowe wydatki będą nadal przez Pana ponoszone).

Jednakże z uwagi na fakt, że ww. wydatki są częściowo refundowane ze środków NFZ, to może Pan odliczyć od dochodu różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą która została/zostanie Panu zrefundowana.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00