Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 2307/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Sławomir Fularski (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym dniu 24 marca 2022 r. sprawy ze skargi D. M. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi do spraw wewnętrznych w [...] z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności do służby w Policji uchyla zaskarżone orzeczenie
Uzasadnienie
Zaskarżonym orzeczeniem z [...] lutego 2021 r., nr [...], Centralna Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] (dalej także: "CKL" lub "organ odwoławczy") - działając na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 398 ze zm. - dalej: "u.k.l.MSW"), po rozpoznaniu odwołania D. M. (dalej także: "skarżący", "strona") od orzeczenia [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej w [...] (dalej także: "RKL", "organ I instancji") z [...] września 2020 r., nr [...], w sprawie ustalenia zdolności do służby w Policji – uchyliła orzeczenie organu I instancji, jednocześnie decydując o wydaniu orzeczenia własnego.
Zaskarżone orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej zostało wydane
w następującym stanie faktycznym sprawy.
Skierowaniem Komendanta Powiatowego Policji w [...] nr [...] z [...] kwietnia 2020 r. wystawionym na podstawie art. 40 pkt 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, skarżący D. M. – [...] Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w [...] KPP w [...], został skierowany na wykonanie badań do RKL, celem ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby.
W dniu [...] września 2020 r. organ I instancji wydał orzeczenie nr [...], w którym stwierdził w rozpoznaniu (vide: pkt 11 orzeczenia RKL):
1. Zaburzenia adaptacyjne - § 87 p.2, (r.5), kat. C