Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 marca 2022 r., sygn. III SA/Gd 672/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 17 marca 2022 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia organizacji społecznej do udziału w postępowaniu egzekucyjnym.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Pismem z 18 stycznia 2021 r. "A" wniosła o dopuszczenie na prawach strony do postępowania prowadzonego w celu wyegzekwowania grzywny nałożonej na K. D. prowadzącą działalność pod firmą "B" K. D. w [...] postanowieniem Starosty [...] z 11 grudnia 2020 r. w celu przymuszenia do wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym nr [...] z 11 grudnia 2020 r.

Uzasadniając złożony wniosek pełnomocnik Izby wskazał, że samorząd aptekarski powinien być traktowany w postępowaniu na prawach strony, albowiem jest organizacją społeczną, której działanie w tej sprawie jest oczywiście uzasadnione celami statutowymi, a nadto za dopuszczeniem jej do udziału w takim postępowaniu przemawia interes społeczny. Za udziałem Izby w przedmiotowym postępowaniu w charakterze strony przemawia norma prawna zawarta w art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy

19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 1850) wobec normy prawnej wynikającej z art. 7 ust. 2 pkt 11 tejże ustawy. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy wskazuje, że zadaniem samorządu aptekarskiego jest w szczególności współdziałanie z organami administracji publicznej, związkami zawodowymi i samorządami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu i innych dotyczących farmacji, a mających wpływ na ochronę zdrowia publicznego. W ocenie Izby, sposób egzekwowania rozkładu dyżurów aptek, w szczególności wszczynanie i prowadzenie w tym przedmiocie postępowań egzekucyjnych oraz wykorzystywanie środków egzekucyjnych w celu przymuszenia z całą pewnością stanowi sprawę "mającą wpływ na ochronę zdrowia publicznego" jednocześnie będąc sprawą "związaną z wykonywaniem zawodu", względnie "inną dotyczącą farmacji". Wskazane kwestie dotyczą wprost każdego farmaceuty prowadzącego aptekę, a także wykonującego zawód w aptece ogólnodostępnej, a zatem większości grupy zawodowej. Cel statutowy został opisany w art. 7 ust. 2 pkt 11 ustawy, gdzie wskazano, że zadania określone w ust. 1 samorząd aptekarski wykonuje w szczególności przez występowanie w obronie interesów indywidualnych i zbiorowych członków izb aptekarskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00