Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 października 2023 r., sygn. II SA/Sz 872/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze sprzeciwu Spółka na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 lipca 2023 r., na podstawie art. 6 pkt 2, art. 124. ust. 1,2 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r., poz. 344 – j.t.), dalej jako "u.g.n.", art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 – j.t.), dalej jako "k.p.a.", Starosta K. ograniczył sposób korzystania z nieruchomości położonej w obrębie G., gmina B., oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka ewidencyjna nr [...], o powierzchni 6,51 ha, poprzez udzielenie inwestorowi – E.-O. S.A. w G. dalej jako "skarżąca", zezwolenia na założenie i przeprowadzenie przewodów i urządzeń służących do przesyłu energii elektrycznej, dla inwestycji polegającej na demontażu istniejącego i posadowieniu nowego stanowiska słupowego WN 110 kV w nowym miejscu oraz wymianie przewodów w istniejącej napowietrznej linii energetycznej WN 110 kVwraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na części nieruchomości o powierzchni zajęcia:
- w okresie budowy - 4151 m.kw.
- w okresie użytkowania – 1802 m.kw.
zgodnie z załącznikiem mapowym w skali 1:1000, stanowiącym integralną część decyzji.
W uzasadnieniu decyzji Starosta wyjaśnił, że udzielenie zezwolenia na zajęcie nieruchomości podmiotowi realizującemu konkretne przedsięwzięcie inwestycyjne, zostało przez ustawodawcę uzależnione od spełnienia dwóch zasadniczych przesłanek. Po pierwsze ograniczenie właściciela lub użytkownika wieczystego w korzystaniu z jego nieruchomości musi nastąpić w celu realizacji przedsięwzięcia, które jest zgodne z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodne z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Po drugie zaś wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji w trybie art. 124 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami powinno być poprzedzone przeprowadzeniem z właścicielem nieruchomości (użytkownikiem wieczystym) rokowań, mających na celu udostępnienie przez tą osobę nieruchomości w sposób dobrowolny.