Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Sz 696/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia 25 stycznia 2023 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie na rzecz skarżącego T. W. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Szczecin decyzją z dnia 25 stycznia 2023 r. nr 129/2022 skierował T. W. (dalej jako: "skarżący"), posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii ABCE, na badanie lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego powzięto po otrzymaniu w dniu 16 lipca 2022 r. anonimowej informacji wedle której ma on problemy z chorobą wieńcową, słuchem, refleksem, koordynacją ruchową, a w szczególności ze wzrokiem gdyż jest osobą wrażliwą na zjawisko nagłego olśnienia. W toku wszczętego w dniu 16 sierpnia 2022 r. postępowania otrzymana anonimowa informacja nie została potwierdzona. Niezależnie od powyższego ustalono jednak, iż skarżący choruje na cukrzycę, co potwierdza treść protokołu z przesłuchania strony z dnia 30 września 2022 r.

Organ I instancji wskazał, że zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. z 2022 r. poz. 2503), dalej jako: "rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 r." w ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami również w zakresie cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii. Regulacja ta wskazuje, iż schorzenie to jest traktowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i wymaga wnikliwej oraz wieloaspektowej oceny stopnia jego zaawansowania. W ocenie organu I instancji okolicznością nie pozbawioną znaczenia jest również wiek skarżącego (ukończone 79 lat), który połączony z cukrzycą może istotnie wpływać na pogorszenie się kondycji psychofizycznej skarżącego w stopniu, w którym kierowanie przez niego pojazdami zagrażać będzie bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00