Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 824/23

Bieg okresu ochronnego określonego w art. 43 ust. 1 ustawy o policji, mającego na celu ochronę funkcjonariusza przed zwolnieniem ze służby w przypadku orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską, rozpoczyna się od dnia zaprzestania służby z powodu choroby i nie ulega przerwaniu w przypadku absencji chorobowej funkcjonariusza, nawet jeśli następuje formalne zakończenie zwolnienia lekarskiego bez faktycznego powrotu do pełnienia służby. Ochrona ta trwa nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy, niezależnie od ewentualnych procedur medycznych czy administracyjnych mających miejsce w tym czasie.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 603/22 w sprawie ze skargi J. S. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. S. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 stycznia 2023 r., wydanym w sprawie o sygnaturze III SA/Gd 603/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi J. S. (dalej jako "skarżący"), na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2023 r., poz. 259 ze zm.; dalej określana jako "p.p.s.a."), oddalił skargę na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku z [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia skarżącego ze służby.

W uzasadnieniu przywołanego wyroku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że podniesione w złożonej skardze zarzuty naruszenia prawa materialnego oraz procesowego nie są uzasadnione. Sąd I instancji zaznaczył w tym zakresie, że stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r., poz. 1882 ze zm.), zwanej dalej "u.o.P.", służbę w tej formacji mogą pełnić osoby posiadające m.in. fizyczną i psychiczną zdolność do jej pełnienia. Wskazano przy tym, że policjanta zwalnia się ze służby w przypadku orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską. Wskazano również, że zwolnienie policjanta ze służby na podstawie art. 38 ust. 4 oraz art. 41 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że policjant zgłosi pisemnie wystąpienie ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00