Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Kr 1361/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Człowiekowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędzia WSA Jacek Bursa Protokolant: sekretarz sądowy Joanna Biegalska – Ciepacz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi K. C., K. C. na czynność Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 25 lipca 2011 r. w przedmiocie włączenia karty adresowej budynku do gminnej ewidencji zabytków I. stwierdza bezskuteczność czynności Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 25 lipca 2011 r. polegającej na włączeniu karty adresowej budynku przy ul. [...] w Zakopanem do gminnej ewidencji zabytków, II. zasądza od Burmistrza Miasta Zakopane solidarnie na rzecz K. C. i K. C. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 września 2023 r. K. C. i K. C. wezwali Burmistrza Miasta Zakopane do usunięcia naruszenia prawa, polegającego na bezpodstawnym włączeniu karty ewidencyjnej zabytku - budynku położonego przy ul. [...] w Z. do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Zakopane na podstawie zarządzenia nr 125/2021 Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 7 czerwca 2021 r. Wniesiono o wyłączenie karty ewidencyjnej budynku położonego przy ul. [...] w Z. z Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Z..

W odpowiedzi na powyższe organ poinformował, że przedmiotowy budynek jest typowym przedstawicielem zabudowy miasta Zakopanego lat 80-90 XIX w., zachowanym w oryginalnej formie i substancji. Budynek drewniany, parterowy, wzniesiony na rzucie prostokąta z wysunięta ryzalitowo werandą. Posiada istotne walory artystyczne, przejawiające się poprzez jego proporcje, formę, bryłę, oszczędny detal architektoniczny. Budynek jest również mocno osadzony w przestrzeni i układzie urbanistycznym tej części miasta, gdzie stała się zabytkowa, historyczna zabudowa, podlegająca ochronie konserwatorskiej i mająca znacznie dla historii miasta i etapów jego rozwoju. Nadto budynek spełnia kryteria ustawowe zawarte w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r., poz. 840) i kwalifikuje się do pozostawienia w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Krakowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00