Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Lu 644/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca) Asesor sądowy Bartłomiej Pastucha Protokolant Referent Agnieszka Komajda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi Ś[...] [...] w P[...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2023 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy umorzenia stałej opłaty rocznej z tytułu trwałego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie decyzją z [...] maja 2023 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium w L. (dalej także jako: Kolegium), po rozpoznaniu odwołania związku wyznaniowego Ś. P. z siedzibą w N. (dalej także jako: skarżący, związek wyznaniowy), utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa L. (dalej także jako: Marszałek) z [...] lutego 2023 r. w przedmiocie odmowy umorzenia stałej opłaty rocznej z tytułu trwałego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.
Decyzja zapadła w następującym stanie prawnym i faktycznym sprawy.
Starosta [...] (dalej także jako: Starosta) decyzją z [...] lipca 2019 r. zezwolił na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych o pow. 0,2016 ha, klasy R II, stanowiących część działki o nr ewid.[...], położonej w m. Ż. , gm. Ż., z przeznaczeniem pod budowę budynku zboru Ś. J. wraz z parkingiem oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Jednocześnie ustalił stałą opłatę roczną w kwocie 7 638,32 zł, płatną w terminie do 30 czerwca każdego roku, przez okres 10 lat począwszy od 2020 r.
Wójt Gminy Ż. (dalej jako: Wójt) zwrócił się do Marszałka z wnioskiem o umorzenie związkowi wyznaniowemu opłaty stałej rocznej za 2022 r., wskazując, że inwestycja spełnia przesłanki określone w art. 12 ust. 16 u.o.g.r.l.
W toku prowadzonego postępowania pismem z 11 października 2022 r. organ wezwał do uzupełnienia wniosku w zakresie informacji o sytuacji finansowej związku wyznaniowego, nadto czy związek otrzymał darowizny, spadki, zapisy testamentowe, inne korzyści majątkowe lub dobra materialne, bądź też zaciągał pożyczki oraz dodatkowo poproszono o przedstawienie szacunkowej liczby miejscowej społeczności Ś. J.. Wezwano także do wykazania, czy miejsca parkingowe służą wyłącznie i nieodpłatnie zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności, korzystającej z obiektu sakralnego oraz czy związek nie pozyskuje dochodów z wynajmu lub użyczenia miejsc parkingowych. Zaznaczono, iż związki wyznaniowe nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe, jednak w świetle orzecznictwa sądowoadministracyjnego nie budzi wątpliwości, że inicjatywa dowodowa do wykazania, że zachodzą przesłanki dla uwzględnienia wniosku, spoczywa na zobowiązanym. Niezbędne jest, aby złożone dokumenty dawały pełny, spójny, a także rzeczywisty obraz sytuacji majątkowej strony, na podstawie, których stwierdzić można czy zaistniał słuszny interes strony oraz czy sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że konieczność zapłaty naliczonego zobowiązania spowodowałaby poważne pogorszenie sytuacji finansowej związku wyznaniowego.