Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.651.2023.2.KOM
Uznanie, że Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia dla pracownic, za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji Wydarzenia (…), za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 stycznia 2024 r. (wpływ 15 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Spółka Akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka” lub „A.”) jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…). Rok podatkowy (obrotowy) Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.
Spółka jest największym producentem (…) i jednym z wiodących producentów (…) używanego (…) w Unii Europejskiej. Spółka od lat zajmuje (…), jak również z uwagi na usytuowanie działalności w sąsiedztwie jej głównych odbiorców. Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych.
Spółka należy do Grupy Kapitałowej (…) i zajmuje się (…). W przeważającej części przychody Spółki uzyskiwane są z tytułu sprzedaży (…) oraz towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich. W rezultacie Spółka pełni rolę producenta, jak i dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich. Odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym.
A. została utworzona w dniu (…) 1993 r. Spółka jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudnienie w 2022 r. wyniosło (…) osoby.
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest (…), co ma miejsce w wydzielonych jednostkach organizacyjnych, jakimi są (…). (…) Grupy (…) w ustanowionych w (...) obszarach (…) na terenach miast: (…). Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy oraz podatnika i partnera samorządów. Wśród ryzyk zidentyfikowanych przez Spółkę jest m.in. zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności.
Rodzaj prowadzonej przez A. działalności w szerokim zakresie determinuje potrzebę budowania partnerskich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej i administracji na rzecz realizacji wspólnych celów i budowania zrozumienia dla wzajemnych relacji. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Spółka stara się zapewnić pracownikom optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego.
Wyżej wskazane kierunki rozwoju oraz cele Spółki bezpośrednio przekładają się na jej działania podejmowane na rzecz pracowników. Spółka w 2023 r. zorganizowała dla pracowników (…) (dalej: „Wydarzenie”).
W marcu 2023 r. odbyło się spotkanie integracyjne przeznaczone wyłącznie dla kobiet pracujących w Spółce w związku z obchodami święta jakim jest (…). Udział w wydarzeniu był dobrowolny. Pracownica Spółki, która była zainteresowana wzięciem udziału w wydarzeniu zobowiązana była uiścić bezzwrotną kwotę w wysokości 50,00 zł. Kwota ta została przeznaczona na koszty związane z organizacją (…) przez Spółkę.
Wydarzenie z okazji (…) zostało zorganizowane w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z firmą, umacnianie zespołu, polepszanie atmosfery pracy oraz ułatwianie wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie uzyskanie zwiększenia efektywności pracy i tym samym zwiększenia przychodów Spółki.
Podczas (…) w miejscu, w którym odbyło się wydarzenie zostały rozmieszczone foldery z informacjami na temat Spółki, ponadto uczestnikom wydarzenia został wyświetlony film o Spółce, prezentowane również były banery z logiem Spółki podczas imprezy. W związku z organizacją (…) Spółka poniosła następujące koszty kompleksowej organizacji usługi:
- wydatki związane z transportem kobiet z miejsca pracy na miejsce wydarzenia,
- wydatki związane z organizacją koncertu podczas wydarzenia,
- wydatki związane z kosztami ochrony wydarzenia, najmu sali, najmu krzeseł, usługi DJ,
- wydatki związane z opłatami parkingowymi,
- wydatki związane z zakwaterowaniem pracowników hotelu oraz usługami gastronomicznymi.
Wydarzenie jakim był (…) stanowiło dla Spółki element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników. Wydarzenie to w ocenie Spółki miało pośrednie przełożenie na wzrost sprzedaży opodatkowanej w Spółce.
Wydatki na organizację Wydarzenia zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki a także w części z wpłat od pracownic uczestniczących w wydarzeniu (50,00 zł od każdej pracownicy), a na ich pokrycie nie były angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Nabycie towarów i usług w związku z organizacją Wydarzenia miało związek wyłącznie z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Ponadto, pomimo faktu, iż na świadczone przez usługodawców usługi składa się szereg czynności (takich jak przykładowo: wynajem pomieszczeń, koordynacja przejazdów, zapewnienie oprawy muzycznej, obsługi technicznej, itp.), wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia jest niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki.
Finalnie jeszcze raz należy podkreślić, że charakter Wydarzenia i cel jego organizacji wskazuje, że ponosząc wydatki na jego przeprowadzenie Spółka oczekiwała m.in. poprawy wizerunku firmy jako pracodawcy stabilnego, perspektywicznego, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie, czy utrzymanie dobrych relacje z pracownikami.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W odpowiedzi na wezwanie Organu wskazali Państwo:
1. Sprzedaży jakich konkretnie (poza (…)) wyrobów, towarów/usług dokonują Państwo w ramach prowadzonej działalności, których sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku? W przypadku jakich dokładnie towarów/usług pełnią Państwo rolę dystrybutora, producenta, jakie dokładnie towary nabywają Państwo od podmiotów trzecich (jakie to są podmioty), w ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT?
Odpowiedź: Spółka dokonuje sprzedaży w szczególności:
1.(…) – producent,
2.(…) – pośrednik,
3.(…) – producent,
4.(…) – producent/pośrednik.
Sprzedaż pozostała to: usługi najmu oraz refaktury mediów, sprzedaż (…). W ramach sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Spółka nabywa (…), w stosunku do którego jest pośrednikiem, od podmiotu powiązanego ze Spółką.
2. Jakie konkretnie podmioty, w tym podmioty powiązane, podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym są odbiorcami docelowymi Spółki? Czy są to wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, czy również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej? Kto konkretnie jest odbiorcą towarów/usług oferowanych przez Państwa?
Odpowiedź: Odbiorcami docelowymi Spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą na rynku przemysłu ciężkiego, tj. m.in. (…) oraz (…). Okresowo Spółka prowadzi sprzedaż (…) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
3. Czy w Wydarzeniu brały udział tylko pracownice Spółki, czy też inne osoby, kto?
Odpowiedź: W wydarzeniu brały udział pracownice Spółki.
4. Jaki był związek (bezpośredni czy pośredni) zakupionych w ramach Wydarzenia towarów i usług z działalnością opodatkowaną Spółki i w czym się przejawiał ten związek?
Odpowiedź: Wydarzenie to miało pośrednie przełożenie na wzrost sprzedaży opodatkowanej w Spółce. Wydarzenie jakim był (…) stanowiło dla Spółki element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników. Wydarzenie z okazji (…) zostało zorganizowane w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z firmą, umacnianie zespołu, polepszanie atmosfery pracy oraz ułatwianie wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie uzyskanie zwiększenia efektywności pracy i tym samym zwiększenia przychodów Spółki.
5. W jaki dokładnie sposób udział w (…) jego uczestników (tj. kobiet pracujących w Spółce) przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników i miał wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki?
Odpowiedź: Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Spółka jest świadoma tego, że to ludzie są największym kapitałem firmy i to oni decydują o jej sukcesie. Pracownikom Spółka stara się zapewnić optymalne warunki rozwoju zawodowego i osobistego. Dzięki możliwości udziału w (…) pracownic, Wydarzenie to budowało relacje między pracownicami i zwiększyło ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownice miały okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Udział w (…) umożliwił także poprawę zaangażowania pracownic w realizację celów Spółki i zachęcił je do nowych wyzwań.
6. Czy i w jaki sposób organizacja Wydarzenia przełożyła się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku i wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy, podatnika i partnera samorządów oraz na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej towarów?
Odpowiedź: Organizacja Wydarzenia wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy z uwagi na uczestników i charakter integrujący Wydarzenia. Wyżej wskazane działania podjęte w ramach Wydarzenia miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie, czy utrzymanie dobrych relacji z pracownikami. Dobre relacje między pracownikami są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców na jej towary, w szczególności na lokalnym rynku.
7. W jaki konkretnie sposób organizacja (…) przełożyła się na efektywność pracy pracowników, na osiągane przychody i nawiązanie oraz utrzymanie dobrych relacji z pracownikami?
Odpowiedź: Największym kapitałem firmy są ludzie, którzy decydują o jej sukcesie. Spółka stara się zapewnić pracownikom optymalne warunki zarówno rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Organizacja (…) umożliwiła Spółce budowanie relacji między pracownicami, co w efekcie przyczyniło się do zwiększenia ich zaangażowania w pracę. Pracownice poprzez uczestnictwo w takim Wydarzeniu miały okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które to z kolei przyczyniły się do lepszej atmosfery w pracy. Kluczem do sukcesu firmy są między innymi dobre relacje pomiędzy pracownikami. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Organizacja (…) umożliwiła również poprawę zaangażowania pracownic w realizację celów Spółki i zachęciła je do nowych wyzwań.
8. Czy i w jaki sposób w trakcie Wydarzenia promowane były towary oferowane przez Spółkę?
Odpowiedź: Podczas (…) w miejscu, w którym odbyło się Wydarzenie zostały rozmieszczone foldery z informacjami na temat Spółki, ponadto uczestnikom Wydarzenia został wyświetlony film o Spółce, prezentowane również były banery z logiem Spółki podczas imprezy. W trakcie Wydarzenia wystąpił Zastępca Prezesa Spółki ds. Pracy i Polityki Społecznej, który podkreślał wartość wkładu pracy kobiet w działalność Spółki.
9. Dlaczego Spółka pobierała 50 zł od pracownic, jaki cel miała częściowa odpłatność za udział w Wydarzeniu i na co było przeznaczone to pobrane 50 zł, jakie koszty Spółki zostały pokryte pobraną opłatą w wysokości 50 zł?
Odpowiedź: Panie przy zapisach uiściły składkę w wysokości 50,00 zł jako wkład własny. Środki te po ustaleniach z Biurem Głównego Księgowego zostały wpłacone na konto Spółki i stanowiły części kosztów organizacji Wydarzenia. Pobrane opłaty zostały następnie przeznaczone na zakup alkoholu. Od faktury na zakup alkoholu (na fakturze opisane jako usługa gastronomiczna) nie został odliczony podatek VAT. Ponadto od ww. składki został naliczony i odprowadzony podatek VAT (23%).
10. Czy z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją (…) otrzymali Państwo fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT?
Odpowiedź: Spółka potwierdza, że z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją (…) Spółka otrzymała faktury z wykazanymi kwotami podatku VAT za:
- usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking (jedna faktura z tytułu kompleksowej umowy na obsługę spotkania integracyjnego);
- występ artystyczny;
- usługi transportowe.
11. Czy podmiot/podmioty (usługodawcy), od których nabywali Państwo świadczenia składające się na organizację (…) byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i czy byli to różni usługodawcy, czy ten sam podmiot odpowiadał za całą organizację Wydarzenia, tj. za wszystkie świadczenia wymienione we wniosku, na które Spółka poniosła wskazane wydatki?
Odpowiedź: Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację (…) byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i byli to różni usługodawcy.
Jeden podmiot (usługodawca) był odpowiedzialny za usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking (jedna faktura z tytułu kompleksowej umowy na obsługę spotkania integracyjnego).
Natomiast osobno przez inne podmioty były wystawione faktury za występ artystyczny oraz usługi transportowe.
12. Czy z zawartej przez Państwa z usługodawcą/usługodawcami umowy na realizację Wydarzenia wynikało, że nabywają Państwo jedną kompleksową usługę organizacji Wydarzenia, na którą składały się wymienione przez Państwa we wniosku elementy (wydatki) przyporządkowane do Wydarzenia, czy też że nabywają Państwo poszczególne odrębne od siebie świadczenia (towary i usługi)?
Odpowiedź: W ramach organizacji (…) Spółka zawarła umowę z usługodawcą na kompleksową obsługę spotkania integracyjnego, która obejmowała: usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking.
Oprócz tego, Spółka poniosła także odrębne wydatki (otrzymała faktury od innych kontrahentów) na:
- występ artystyczny,
- usługi transportowe.
13. Czy z zawartej umowy/umów wynikało, że usługodawca/usługodawcy mają zapewnić uczestnikowi Wydarzenia (pracownicy) hotel, usługę gastronomiczną i alkohol?
Odpowiedź: Na usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali oraz parking została zawarta jedna kompleksowa umowa, która obejmowała również open bar.
14. Czy w umowie zawartej z usługodawcą było określone odrębne wynagrodzenie za dostarczane towary i usługi w ramach organizacji (…), czy też zostało ustalone jedno wynagrodzenie dla całego kompleksowego świadczenia organizacji Wydarzenia?
Odpowiedź: W umowie na kompleksową organizację Wydarzenia przewidziano wynagrodzenie za całość usługi. Ponadto umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy.
Oprócz powyższego zostały poniesione dodatkowe (odrębne) koszty na:
- występ artystyczny,
- usługi transportowe.
15. Czy z perspektywy Państwa jako nabywcy usługi organizacji Wydarzenia konieczne jest, aby jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych w celu organizacji tego Wydarzenia? Czy fakt nabycia przez Państwa tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Wydarzenia (jeśli taka sytuacja miała miejsce)?
Odpowiedź: Dział organizacji Spółki samodzielnie zorganizował Wydarzenie, tj. wybrał miejsce wydarzenia, oprawę artystyczną (tj. kto występował) oraz skoordynował pracę różnych firm transportowych. Ze względu na skalę Wydarzenia jedna firma transportowa nie była w stanie zapewnić przejazdu dla wszystkich zainteresowanych w tym samym terminie. Jeden podmiot nie byłby w stanie zorganizować Wydarzenia odpowiadającego wymaganiom Spółki.
Fakt nabycia przez Spółkę tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Wydarzenia, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.
Ponadto Spółka doprecyzowała, że zakresem przedstawionego we wniosku pytania jest objęta również kwestia odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu w celu organizacji (…) usług zakwaterowania pracowników i usług gastronomicznych.
Pytanie (doprecyzowane w uzupełnieniu)
Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług, w tym usług zakwaterowania pracowników i usług gastronomicznych, w celu organizacji (…), za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu?
Państwa stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu)
Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (…), za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Dodatkowo należy zastrzec, że na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b Ustawy VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
W związku z powyższym, można stwierdzić, że podatnikom VAT czynnym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdy towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz nabywane towary i usługi nie znajdują się w katalogu wskazanym w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b Ustawy VAT.
Z powołanych regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że jest uprawniona do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dotyczących zakupu towarów i usług w celu organizacji (…), za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu.
Posiadanie zgranego zespołu jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. Dobre relacje przekładają się na większą motywację, skuteczność i efektywność pracy pracowników, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia sprzedaży i większych przychodów. Ustawa VAT nie precyzuje w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby podatnik miał możliwość odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym należy podkreślić, że związek ten może być pośredni, co więcej, dany zakup może wiązać się z wykonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu, która jest jednak niezbędna lub tylko potrzebna do prowadzenia działalności opodatkowanej.
Na taką konkluzję wskazuje jednoznacznie stanowisko prezentowane wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi fundamentalne prawo podatnika, które nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego.
Przykładowo, w wyroku TSUE z 8 lutego 2007 r. w sprawie C-435/05 (Investrand BV vs. Staatssecretaris van Financien) zostało wskazane, że „Prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika”.
Transakcje opodatkowane muszą pozostawać w związku z działalnością gospodarczą podatnika, ale organy mają obowiązek brać pod uwagę specyfikę działalności gospodarczej, jak również zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej i jej promowania na rynku pracy.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w (…) brały udział wyłącznie osoby zatrudnione przez Spółkę – wydarzenie to było imprezą zamkniętą, podczas której zgodnie z informacjami podanymi w stanie faktycznym, zostały na terenie imprezy rozmieszczone foldery z logiem Spółki, a ponadto wyświetlony został film o działalności Spółki. Celem towarzyszącym organizacji wskazanego Wydarzenia była integracja pracowników Spółki, poprawa atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, umocnienie poczucia lojalności i przynależności do firmy oraz zacieśnienie relacji między pracownikami Spółki.
Wnioskodawca chciałby również podkreślić, że wyrażony przez niego pogląd nie jest odosobniony, bowiem istnienie pośredniego związku między wydatkami na organizację wydarzeń typu (…), a działalnością podatników i podejmowanymi czynnościami opodatkowanymi (a tym samym istnienie prawa do odliczenia VAT naliczonego), potwierdzają także organy podatkowe w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, tj. m.in.:
- w piśmie z 17 lipca 2023 r. wydanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”), znak: 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR, Organ wskazał, że „Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy stwierdzić należy, że ww. zakupy związane z organizacją Spotkania (nabyte w ramach kompleksowej usługi od Usługodawcy), w której uczestniczyć będą Pracownicy, Współpracownicy oraz Pracownicy spółek powiązanych, w części dotyczącej Pracowników oraz Współpracowników - mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości - zaplanowane Wydarzenie służyć będzie integracji pracowników, co może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi, wspierać będzie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami, wpłynie na wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych oraz zwiększenie efektywności pracy załogi, charakter Wydarzenia przyczyni się również do umocnienia relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami, tak aby pozwolić Uczestnikom lepiej się poznać i zintegrować, a także nawiązać nowe znajomości. Spółka zakłada, że takie działania wpłyną na poprawę atmosfery w pracy i jakość komunikacji na płaszczyźnie zawodowej. To z kolei powinno zwiększyć efektywność pracowników, ich motywację i jakość świadczonej pracy, co w ocenie Wnioskodawcy powinno wpłynąć pozytywnie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT i w rezultacie - prowadzić do zwiększenia jej sprzedaży opodatkowanej VAT. Zatem wydatki poniesione w związku z nabyciem usługi organizacji Wydarzenia od Usługodawcy, będą związane z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług”.
- w piśmie z 9 stycznia 2023 r. wydanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”), znak: 0111-KDIB3-1.4012.726.2022.2.AMA, w którym to Organ wskazał, że „Podobnie sytuacja przedstawia się w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją wydarzeń, w których uczestniczą pracownicy Spółki oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, w ramach której w sposób stały współpracują ze Spółką. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, wydatki ponoszone w ramach organizacji wydarzeń mają również pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną. Służą one integracji pracowników, umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku pracodawcy, umacnianiu z nim więzi oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia. (...) Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi są/będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (...) związek pośredni w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach pracowników Spółek oraz osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, w ramach której w sposób stały współpracują ze Spółką), spełnione są/będą przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to przysługuje/przysługiwać będzie o wystawioną na Spółkę fakturę z wykazanym podatkiem VAT”.
- w piśmie z 17 listopada 2022 r. wydanym przez DKIS, znak: 0114-KDIP1-1.4012.512.2022.2.IZ, organ wskazał, że „W opisie zdarzenia przyszłego wskazaliście Państwo, że planowana impreza z tytułu dwudziestolecia prowadzenia działalności gospodarczej będzie miała charakter integracyjno-motywacyjny. Będzie służyć podziękowaniu pracownikom za ich pracę na Państwa rzecz, pielęgnacji dotychczasowych więzi pracowniczych, zarówno w kontekście zawodowym, jak i prywatnym, zmotywowaniu pracowników do dalszej, efektywnej pracy na Państwa rzecz, integracji pracowników w zespole pracowników, jak również w odniesieniu do Państwa i kadry kierowniczej, pogłębianiu dotychczasowych więzi pomiędzy pracownikami a Państwem mając na celu dbałość o zasoby ludzkie w kontekście minimalizowania ryzyka odejść z pracy i zatrudniania w ich miejsce nowych pracowników. Celem spotkania będzie również zmotywowanie pracowników do dalszej, efektywnej pracy na Państwa rzecz przedstawienie perspektyw rozwoju, stabilności zatrudnienia oraz polityki firmy na następne lata. Ma ono również potwierdzić oraz zbudować Państwa wizerunek jako pracodawcy perspektywicznego, u którego warto pracować i pozostać. Poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z Państwem jako pracodawcą, wzmocnienie wzajemnych relacji między pracownikami zwiększy efektywności pracy i tym samym zwiększy osiągane przez Państwa przychody. Analiza przedstawionego przez Państwa opisu sprawy prowadzi do wniosku, że wystąpi pośredni związek wydatków poniesionych przez Państwa na organizację Imprezy z czynnościami opodatkowanymi, w zakresie w jakim wydatki te są związane z uczestnictwem w niej Państwa pracowników”.
- w piśmie z 31 marca 2022 r., wydanym przez DKIS, znak: 1462- IPPP3.4512.977.2016.8.2022.S.PC organ uznał stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie od Usługodawców jednej kompleksowej usługi organizacji i produkcji Imprez/Konferencji opodatkowanej podstawową stawką VAT 23% za prawidłowe;
- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 lipca 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.318.2019.1.MN - „Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że zakupy związane z organizacją imprezy jubileuszowej, w której uczestniczyć będą pracownicy, oraz wybrani kontrahenci, mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości - budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych - są związane ze sprzedażą opodatkowaną”.
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 lutego 2017 r., znak: 0461- ITPP1.4512.18.2017.1.DM: „Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że koszty (wydatki) związane z organizacją imprezy jubileuszowej mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi nie służą dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości - budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych - są związane ze sprzedażą opodatkowaną”.
Ponadto, w przypadku umowy zawartej z jednym dostawcą na obsługę spotkania integracyjnego (która obejmowała usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem Sali, krzesła, ochrona, wynajem DJ i parking), Spółka pragnie zauważyć, iż dla celów ustalenia sposobu opodatkowania Wydarzenia, którego organizacja składa się z wielu różnych czynności i towarów, ustalić należy, czy jest to usługa kompleksowa, czy też każde ze świadczeń wchodzących w jej skład ma charakter odrębny. Usługa kompleksowa realizowana jest wówczas, gdy składa się z wielu różnych świadczeń, które prowadzą w konsekwencji do jednego celu. Cel ten stanowi sam w sobie świadczenie główne, a usługi wykonywane stanowią świadczenia pomocnicze.
Przechodząc do kwestii usługi kompleksowej, na wstępie odnotowania wymaga, że usługa kompleksowa złożona ze świadczeń akcesoryjnych nie została uregulowana w przepisach Ustawy VAT, jak również przepisach Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347,11.12.2006, s. 1-118 z późn. zm.). Kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie relacji poszczególnych świadczeń oferowanych przez przedsiębiorców w pakiecie, aby stwierdzić czy składają się one na usługę kompleksową, czy też stanowią usługi odrębne - zostały wypracowane w orzecznictwie TSUE. Następnie rozwinięte w orzecznictwie krajowych sądów administracyjnych. Przy czym ocena tego rodzaju każdorazowo wymaga przeprowadzenia całościowej, ostatecznej analizy stanu faktycznego sprawy. Nie jest bowiem in abstracto możliwe udzielenie wyczerpujących wskazówek w tym przedmiocie.
Dlatego oceny tego, czy w stanie faktycznym sprawy, mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też świadczeniami niezależnymi i odrębnymi, powinno się dokonywać in concreto, przy uwzględnieniu ogółu okoliczności, w jakich transakcja ma miejsce (por. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 - CPP, ECLI:EU:C:1999:93, pkt 27 i nast.).
Rozdzielanie i wyodrębnianie poszczególnych usług, podobnie jak ich nieuzasadnione łączenie, uznaje się - z punktu widzenia praktyki gospodarczej - za zabieg sztuczny, pogarszający funkcjonalność systemu VAT, co prowadzi do ograniczenia zasady neutralności podatku, manifestującej się w podstawowym, konstrukcyjnym dla systemu podatku od wartości dodanej prawie do odliczenia (por. wyrok TSUE z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 - Field Fisher Waterhouse, ECLI:EU:C:2012:597, pkt 18).
Co do zasady, każde świadczenie do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. Natomiast, aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), powinna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze.
Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.
Wyżej wskazane zagadnienie związane z usługami kompleksowymi było przedmiotem wielu orzeczeń wydawanych zarówno przez TSUE, jak i sądy administracyjne. Początek koncepcji świadczeń kompleksowych dał wyrok Trybunału z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd. W tej sprawie, spółka oferująca klientom usługi w zakresie ochrony przed skutkami utraty lub kradzieży kart kredytowych, przekazywała im również ubezpieczenie. Trybunał, rozpatrując sprawę, uznał, że ubezpieczenie może być opodatkowane tą samą stawką, co pozostałe usługi oferowane przez Card Protection Plan, jeżeli jest to usługa pomocnicza w stosunku do usługi zasadniczej, tzn. usługa, która nie stanowi dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Ogólnie, usługi pomocnicze niestanowiące celu samego w sobie należało, zdaniem Trybunału, opodatkować VAT z zastosowaniem stawki właściwej dla świadczenia głównego.
Wyroki TSUE, które zapadły w sprawach o sygn. akt C-111/05 Aktiebolaget NN v. Skatteverket i C-41/04 Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV, z których jednoznacznie wynika, że w sytuacji gdy „(…) Dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”.
Powyższe dodatkowo znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17 nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez organ przyznając rację Spółce i wskazując, że „Skarżąca organizując Konferencje w sposób wskazany we wniosku nabędzie świadczenie kompleksowe, w skład którego wejdzie szereg elementów składowych, szczegółowo opisanych we wniosku i otrzyma od zewnętrznego organizatora jedną fakturę dokumentującą realizację kompleksowej usługi, a nie jej poszczególnych elementów składowych. Analiza świadczeń złożonych w okolicznościach przedstawionych we wniosku, pozwala uznać, że nabyta usługa organizacji Konferencji obiektywnie tworzy, w aspekcie gospodarczym, jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, więc należy ją uznać za usługę kompleksową. Nabycie przez Wnioskodawcę opisanych usług można zatem zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca zleca czynności związane z organizacją Konferencji, podmiotowi zewnętrznemu, to podmiot zewnętrzny przygotowuje spotkanie w sposób kompleksowy, tj. jest on odpowiedzialny za niemalże każdy jego element składowy, tak aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie. Zatem celem nabycia tej usługi jest zorganizowanie całej Konferencji przez podmiot zewnętrzny i to on zapewnia wszystkie elementy niezbędne do wykonania tej usługi. Poszczególne usługi, chociaż są niezbędne do organizacji Konferencji zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Skarżącą nie stanowią dla niej celu samego w sobie lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. Zakwestionowane przez organ w interpretacji usługi (organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych) nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie ekonomicznym jedną całość z pozostałymi usługami (przygotowaniem i organizacją obiektów, w których odbywa się konferencja, zapewnieniem niezbędnego wyposażenia technicznego, organizacją transportu do miejsca konferencji, w tym organizacją przelotów i komunikacji do i z lotniska w przypadku konferencji organizowanych poza Polską, przygotowaniem gadżetów) - usługę polegającą na organizacji Konferencji. Skoro więc, Wnioskodawca zlecając podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie Konferencji, to nabywa on kompleksową usługę organizacji Konferencji”.
Reasumując, Sąd stwierdził, że skoro nabywane świadczenia kompleksowe służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej ich wykonanie w pełnej wysokości.
Tym samym w omawianym przypadku nie znajduje zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.
Spółka nabyła kompleksową usługę organizacji (…) (w skład którego wchodzą usługi zakwaterowania pracownic w hotelu oraz usługi gastronomiczne). Tym samym, Spółka nie nabywała pojedynczych usług gastronomicznych i noclegowych.
Potwierdza to:
- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2018 r., znak. 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN, w której stwierdzono: „Co prawda w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu, jednakże powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest usługa kompleksowa, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”;
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 kwietnia 2023 r. sygn. akt I FSK 251/20: „Wybrane i przedstawione powyżej kryteria służące prawidłowej kwalifikacji świadczeń akcesoryjnych mają kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu w niniejszej sprawie. Dokonując bowiem klasyfikacji prawnopodatkowej opisanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wydarzeń, na które składają się - w zależności od charakteru i zakresu konkretnego wydarzenia - m.in.: wynajęcie sali konferencyjnej lub innego miejsca właściwego do przeprowadzenia wydarzenia, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia (np. urządzenia multimedialne) i materiałów szkoleniowych, zapewnienie wyżywienia lub obsługi cateringowej, zapewnienie noclegu dla uczestników wydarzenia, zapewnienie transportu uczestników wydarzenia, prezentowanych pojazdów, zapewnienie ubezpieczenia uczestników wydarzenia, zapewnienie brandingu (gadżety, oznaczenie logotypem przestrzeni etc.), zapewnienie osób prowadzących wydarzenie (wykładowców, ekspertów, trenerów), przy czym w zależności od charakteru danego wydarzenia może się zdarzyć, że to skarżąca samodzielnie opracuje program merytoryczny i we własnym zakresie zapewni osoby, której będą go realizowały oraz zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla uczestników (np. występy zespołów artystycznych, zajęcia sportowo-integracyjne, bilety wstępu na inne imprezy), nie sposób nie podzielić oceny Sądu pierwszej instancji, że nie da się oddzielić merytorycznego rdzenia Wydarzenia (spotkania marketingowego/konferencji/szkolenia) od dodatkowych atrakcji bez doprowadzenia do uszczerbku dla tych, wyodrębnionych elementów. Samoistna organizacja dodatkowych atrakcji nie miałaby bowiem dla skarżącej żadnej ekonomicznej wartości. (…) Z tej perspektywy trudno zatem uznać, aby sporne świadczenie miało stanowić dla skarżącej cel sam w sobie, pozostający bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie można bowiem podzielić stanowiska organu, że zorganizowanie tzw. dodatkowych atrakcji, nie znajduje obiektywnego związku z wydarzeniem tzw. głównym (spotkanie o charakterze marketingowym, konferencyjnym, szkoleniowym) i nie tworzy z nim w aspekcie gospodarczym jednej całości”.
W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż usługi świadczone na rzecz Spółki w związku z organizacją (…) w ramach kompleksowej umowy zawartej z jednym dostawcą na obsługę spotkania integracyjnego (która obejmowała usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali, krzesła, ochronę, wynajem DJ i parking) stanowiły usługi kompleksowe służące do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 Ustawy VAT, dlatego też Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze je dokumentującej w pełnej wysokości.
Podsumowując, w ocenie Spółki w związku z organizacją (…) Spółka jest uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT, za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:
- odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
- towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
- faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.
Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a) (uchylona)
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
W tym miejscu należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest największym producentem (…) i jednym z wiodących producentów (…) używanego (…) w Unii Europejskiej. Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych. Spółka należy do Grupy Kapitałowej (…) i zajmuje się (…) i sprzedażą (…). Odbiorcami docelowymi Spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą na rynku (...), tj. m.in. (…) oraz (…). Okresowo Spółka prowadzi sprzedaż (…) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Spółka pełni rolę producenta ((…) czy produktu (…) oraz dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich ((…)). Spółka świadczy też usługi najmu wraz z refakturą mediów, dokonuje sprzedaży(…)
Spółka w marcu 2023 r. zorganizowała wyłącznie dla swoich pracownic spotkanie integracyjne z okazji (Wydarzenie - (…)). Udział w Wydarzeniu był dobrowolny, przy czym pracownica Spółki, która była zainteresowana wzięciem w nim udziału, zobowiązana była uiścić składkę jako wkład własny w wysokości 50,00 zł, która została przeznaczona na pokrycie części kosztów organizacji (…), tj. pobrane opłaty zostały przeznaczone na zakup alkoholu. Od faktury na zakup alkoholu (na fakturze opisane jako usługa gastronomiczna) nie został odliczony podatek VAT. Ponadto od ww. składki został naliczony i odprowadzony podatek VAT (23%). Wydatki na organizację Wydarzenia zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki a także w części z wpłat od pracownic, a na ich pokrycie nie były angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
Z tytułu nabycia towarów/usług związanych z organizacją (…) Spółka otrzymała faktury z wykazanymi kwotami podatku VAT za:
- usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking (jedna faktura z tytułu kompleksowej umowy na obsługę spotkania integracyjnego);
- występ artystyczny;
- usługi transportowe.
Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację (…) byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i byli to różni usługodawcy.
Jeden podmiot (usługodawca) był odpowiedzialny za usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking (jedna faktura z tytułu kompleksowej umowy na obsługę spotkania integracyjnego). W ramach organizacji (…) Spółka zawarła jedną umowę z usługodawcą na kompleksową obsługę spotkania integracyjnego, która obejmowała: usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking oraz open bar. W umowie na kompleksową organizację Wydarzenia przewidziano wynagrodzenie za całość usługi. Ponadto umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy.
Oprócz powyższego zostały poniesione przez Spółkę dodatkowe (odrębne) koszty na występ artystyczny i usługi transportowe, i z tego tytułu Spółka otrzymała osobne faktury wystawione przez innych usługodawców za występ artystyczny i usługi transportowe.
Fakt nabycia przez Spółkę tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Wydarzenia, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Dział organizacji Spółki samodzielnie zorganizował Wydarzenie, tj. wybrał miejsce wydarzenia, oprawę artystyczną (tj. kto występował) oraz skoordynował pracę różnych firm transportowych. Ze względu na skalę Wydarzenia jedna firma transportowa nie była w stanie zapewnić przejazdu dla wszystkich zainteresowanych w tym samym terminie. Jeden podmiot nie byłby w stanie zorganizować Wydarzenia odpowiadającego wymaganiom Spółki.
Pomimo faktu, iż na świadczone przez usługodawców usługi składał się szereg czynności (takich jak przykładowo: wynajem pomieszczeń, koordynacja przejazdów, zapewnienie oprawy muzycznej, obsługi technicznej, itp.), wszystkie te czynności miały na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia była niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki.
W przedmiotowej sprawie mają Państwo wątpliwości, czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację w marcu 2023 r. Wydarzenia, tj. (…), z wyłączeniem wydatków na zakup alkoholu.
Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w przedmiotowym zakresie w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w analizowanej sytuacji, Spółka dokonała nabycia kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia.
Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.
Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.
W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP, z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione, żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.
Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd, ww. wyrok C-392/11; ww. wyrok TSUE C-224/11; lub też wyrok TSUE z 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o.).
Ponadto jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego, tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96, C-392/11, C-224/11 lub też C-155/12).
Poza tym w wyroku z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia. Tak również TSUE orzekł w wyroku z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09: „W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.
Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie 041/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy „należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.
Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowanie do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.
Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.
W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 lub C-224/11). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.
Podmioty (usługodawcy), od których Spółka nabyła świadczenia składające się na organizację (…) byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i byli to różni usługodawcy. Opisane Wydarzenie zorganizowali Państwo w taki sposób, że zawarli Państwo jedną umowę z usługodawcą na kompleksową obsługę spotkania integracyjnego obejmującą: usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking oraz open bar. W umowie tej przewidziano wynagrodzenie za całość usługi, chociaż umowa ta zawierała kosztorys wyszczególniający wartościowo usługi składające się na całość umowy. Zamiarem Państwa nie było więc nabycie od tego usługodawcy pojedynczych usług, które razem mogłyby składać się na organizację danego Wydarzenia, tylko nabycie całościowej obsługi Wydarzenia od profesjonalnych podmiotów.
Oprócz powyższego odrębni usługodawcy zorganizowali w ramach Wydarzenia występ artystyczny i usługi transportowe, za co wystawili Spółce osobne faktury z wykazaną kwotą podatku VAT dokumentujące te świadczenia. Spółka poniosła więc dodatkowe (odrębne) koszty na występ artystyczny i usługi transportowe.
Z wniosku wynika, że dział organizacji Spółki samodzielnie zorganizował Wydarzenie, tj. wybrał miejsce wydarzenia, oprawę artystyczną (tj. kto występował) oraz skoordynował pracę różnych firm transportowych. Ze względu na skalę Wydarzenia jedna firma transportowa nie była w stanie zapewnić przejazdu dla wszystkich zainteresowanych w tym samym terminie. Jeden podmiot nie byłby w stanie zorganizować Wydarzenia odpowiadającego wymaganiom Spółki. Fakt nabycia przez Spółkę tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji Wydarzenia, bowiem bez tych świadczeń niemożliwym byłoby zorganizowanie danego Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.
Jak Państwo wskazali pomimo faktu, iż na świadczone przez usługodawców usługi składało się szereg czynności, to wszystkie one miały na celu doprowadzenie do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki. Każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Wydarzenia była niezbędna dla wykonania przez usługodawców zobowiązania umownego wobec Spółki.
Nabyte przez Spółkę m.in. usługi noclegowe i gastronomiczne nie stanowiły celu samego w sobie jako niezależne świadczenia, tylko były częścią wraz z pozostałymi nabytymi świadczeniami jak wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking, jednej kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia i tylko nabyte łącznie spełniały cel Spółki. Niezasadnym byłoby więc wydzielanie ze świadczenia kompleksowego, jakim była umowa zawarta na obsługę spotkania integracyjnego, poszczególnych świadczeń, w tym zakupu usług gastronomicznych, noclegowych i pozostałych, ponieważ stanowią one część świadczenia kompleksowego i jako takie nie podlegają analizie jako świadczenia odrębne. Tylko w stosunku do kosztów poniesionych na zakup alkoholu w ramach usługi gastronomicznej wchodzącej w skład kompleksowej usługi dot. obsługi spotkania integracyjnego należy stwierdzić, że zakupiony dla pracownic Spółki alkohol służył wyłącznie celom osobistym uczestników Wydarzenia i nie był związany z Państwa działalnością gospodarczą. Jak wynika z opisu sprawy, Pracownice samodzielnie ponosiły jego koszt w związku z dokonywanymi płatnościami składek w wysokości 50 zł, które zgodnie z Państwa wskazaniem, zostały przeznaczone na zakup alkoholu. Nie wystąpił wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego Wydarzenia, którym była poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z firmą, umacnianie zespołu, polepszenie atmosfery pracy oraz ułatwienie wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie uzyskanie zwiększenia efektywności pracy oraz zwiększenie przychodów Spółki.
Na podstawie powyższych uregulowań, należy stwierdzić, że w okolicznościach przedstawionych przez Spółkę, nabycie od jednego z usługodawców kompleksowej obsługi spotkania integracyjnego należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym – organizacji Wydarzenia, na które składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking. Dlatego też nabywane przez Spółkę usługi, można uznać za usługę kompleksową obsługi spotkania integracyjnego, zaś czynności wchodzące w jej skład należy uznać za świadczenia pomocnicze.
Co prawda w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu, jednakże powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest usługa kompleksowa, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w ramach której świadczone są m.in. usługi gastronomiczne i noclegowe.
Wobec powyższej argumentacji należy zgodzić się z Państwem, że obsługa spotkania integracyjnego nabyta od jednego z usługodawców obejmująca: usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali (krzesła, ochrona, wynajem DJ) i parking stanowiła świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tego świadczenia nie powinny podlegać odrębnej analizie – z wyłączeniem jednakże zapewnienia uczestniczkom Wydarzenia alkoholu.
Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.
Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu (czynnemu podatnikowi VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez usługodawców w związku z poniesionymi wydatkami dotyczącymi organizacji Wydarzenia na zakup kompleksowej obsługi spotkania integracyjnego, w ramach której nabyli Państwo: usługi hotelowe, gastronomiczne, wynajem sali, krzesła, ochrona, wynajem DJ i parking z wyłączeniem wydatków na zakup alkoholu oraz na zakup występu artystycznego i usług transportowych, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane z czynnościami opodatkowanymi.
W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że Wydarzenie z okazji (…) zostało zorganizowane w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrowanie pracowników z firmą, umacnianie zespołu, polepszanie atmosfery pracy oraz ułatwianie wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie uzyskanie zwiększenia efektywności pracy i tym samym zwiększenia przychodów Spółki. Wydarzenie jakim był (…) stanowiło dla Spółki element strategii nakierowanej na wzrost wydajności pracowników i miało pośrednie przełożenie na wzrost sprzedaży opodatkowanej w Spółce. Spółka dba o wizerunek przyjaznego i kluczowego pracodawcy. Udział Pracownic w (…) przyczynił się do budowy relacji między nimi i zwiększył ich zaangażowanie w pracę. Dzięki niemu pracownice miały okazję poprawić komunikację i nawiązać więzi, które wpłyną na lepszą atmosferę w pracy. Udział w (…) umożliwił także poprawę zaangażowania pracownic w realizację celów Spółki i zachęcił je do nowych wyzwań.
Ponadto, organizacja Wydarzenia wpłynęła na wizerunek Spółki jako stabilnego i perspektywicznego pracodawcy. Opisane działania podjęte w ramach Wydarzenia miały się pośrednio przełożyć na efektywność pracy pracowników, a w konsekwencji na osiągane przez Spółkę dochody, a także na nawiązanie, czy utrzymanie dobrych relacji z pracownikami, które są kluczowe dla sukcesu firmy. Pracownicy, którzy są zintegrowani i czują się komfortowo w swoim zespole, zwykle są bardziej zmotywowani i chętniej angażują się w pracę. Zwiększona wydajność i efektywność pracowników przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponadto dobra opinia o Spółce jako pracodawcy wpływa na sposób postrzegania Spółki przez odbiorców jej produktów, w szczególności na lokalnym rynku. W trakcie Wydarzenia wystąpił Zastępca Prezesa Spółki ds. Pracy i Polityki Społecznej, który podkreślał wartość wkładu pracy kobiet w działalność Spółki, a ponadto uczestnikom Wydarzenia został wyświetlony film o Spółce.
Powyższy opis prowadzi do wniosku, że wystąpił pośredni związek wydatków poniesionych przez Państwa na organizację Wydarzenia z działalnością opodatkowaną Spółki. Charakter Wydarzenia i cel jego organizacji wskazywał, że ponosząc opisane we wniosku wydatki na jego przeprowadzenie oczekiwaliście Państwo poprawy wizerunku firmy jako pracodawcy przyjaznego i kluczowego w regionie, u którego warto pracować i wiązać z firmą swój rozwój zawodowy. Wydarzenie przełożyło się pośrednio na efektywność pracy pracownic, a w konsekwencji na osiągane przez Państwa dochody i na wzrost sprzedaży opodatkowanej w Spółce.
Z prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z organizacją Wydarzenia opisanych we wniosku należy wyłączyć natomiast zapewnienie alkoholu uczestniczkom (…), gdyż nabywanie alkoholu nie jest ani wprost ani pośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej podatnika. Należy podkreślić, że czynność polegająca na zakupie napojów alkoholowych nie stanowi elementu kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia, ponieważ nie jest ona niezbędna do należytego i właściwego świadczenia usługi, ani też środka do lepszego jej wykonania.
W konsekwencji, świadczenie polegające na zakupie alkoholu nie jest związane z działalnością gospodarczą podatnika, a jedynie służyło celom osobistym, prywatnym uczestniczek Wydarzenia. Zakup alkoholu nie miał związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Zatem od takiego zakupu nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Podsumowując, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych w związku z organizacją(…), z wyłączeniem kosztu zakupu alkoholu.
Oceniając Państwa stanowisko, zgodnie z którym w związku z organizacją (…) Spółka jest uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT, za wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu, uznaję je za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).