Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 2824/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska - Krupa, Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 lutego 2022 r. sprawy ze skargi P. D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji (zwany dalej KGP/organem) rozkazem personalnym z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] (zwany dalej rozkazem personalnym z dnia [...] maja 2021 r.) po rozpoznaniu odwołania wniesionego przez Pana P.D. (zwanego dalej skarżącym) uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. (zwanego dalej KWP w L.) z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] ( zwany dalej rozkazem personalnym z dnia [...] stycznia 2021 r.) w części dotyczącej daty zwolnienia ze służby w Policji, ustalił datę zwolnienia ze służby w Policji na dzień [...] maja 2021 r., w pozostałej części zaskarżony rozkaz personalny w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji utrzymał w mocy.

W dniu [...] września 2020 roku do KWP w L. wpłynął wniosek Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...] września 2020 roku, w sprawie zwolnienia ze służby w Policji skarżącego na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (t. j. Dz. U. z 2020 roku, poz. 360 ze zm. zwanej dalej ustawą o Policji) tj. z uwagi na ważny interes służby. W uzasadnieniu wniosku jako podstawę wszczęcia postępowania administracyjnego wskazał zdarzenie drogowe, które miało miejsce w dniu [...] września 2020 roku. W ocenie Komendanta Powiatowego Policji w K. postępowanie skarżącego negatywnie wpłynęło na odbiór społeczny Policji jako formacji służącej społeczeństwu i przeznaczonej do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W dniu [...] września 2020 roku ok. godz. [...] dyżurny KPP w K. otrzymał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że kierujący pojazdem marki S. o nr rej. [...], "nie trzyma się toru ruchu", prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu. Kierowca wyjechał ze stacji paliw i jedzie w kierunku D. Dyżurny KPP w K. do obsługi zdarzenia skierował patrol z Komisariatu Policji w A. Następnie dyżurny skontaktował się telefonicznie ze zgłaszającym i ustalił, że wymieniony pojechał za kierowcą pojazdu marki S. i znajduje się w miejscowości R. na posesji nr [...]. Dyżurny KPP w K. przekazał informację policjantom i jednocześnie ustalił, że właścicielem pojazdu marki S. o nr rej. [...] jest skarżący - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w K. Następnie otrzymał wiadomość od zgłaszającego, że wymieniony samochód odjechał z posesji, zgłaszający udał się za nim, ale stracił go z oczu. Policjanci po przybyciu do R. nie mogli zlokalizować posesji o nr [...]. Dyżurny ponownie skontaktował się ze zgłaszającym, który stwierdził, że pomylił się i podał zły adres, gdyż nie zna topografii terenu. Zgłaszający wskazał, że znajduje się w miejscowości D. Policjanci po przybyciu do miejscowości D., na terenie posesji nr [...] zauważyli pojazd marki S. o nr rej. [...], jak też ustalili, że na miejscu kierowcy siedzi żona skarżącego, natomiast miejsce pasażera zajmuje skarżący. Z ust mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Dyżurny wydał policjantom polecenie przeprowadzenia badania stanu trzeźwości kierowcy i pasażera pojazdu. Badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzono na terenie KPP w K., przy użyciu analizatora wydechu Alkometr A2.0 AWAT nr [...]. Skarżący został przebadany czterokrotnie, uzyskano wyniki: pierwszy pomiar o godzinie [...] z wynikiem 0,69 mg/l, drugi pomiar o godzinie [...] z wynikiem 0,66 mg/l, trzeci pomiar o godzinie [...] z wynikiem 0,67 mg/l, czwarty pomiar o godzinie- [...] z wynikiem 0,67 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie stanu trzeźwości żony skarżącego przeprowadzone analizatorem wydechu o godzinie [...] wykazało 0,00 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00