Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.435.2023.3.DS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

- nieprawidłowe w części dotyczącej:

·zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów uzyskanych z efektów Pana pracy, które nie stanowią programów komputerowych,

·zaliczenia wydatku na zakup kawy firmowej do kosztów uzyskania przychodów, z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·uznania wydatku na hosting – (…) do obliczenia wskaźnika nexus;

·uznania kosztu zakupu kawy firmowej do obliczenia wskaźnika nexus;

- prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 grudnia 2023 r. (wpływ 21 grudnia 2023 r.), pismem z 19 stycznia 2024 r. (data wpływu 19 stycznia 2024 r.) oraz pismem z 5 lutego 2024 r. (data wpływu 5 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

1.Dane techniczne Wnioskodawcy.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od (...) r. pod firmą (…), prowadzoną pod adresem (…), zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (…) i numerem REGON: (…), pod przeważającym kodem PKD: 74.10.Z.

Pod pojęciem „prowadzona działalność gospodarcza” należy rozumieć całość działań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach opisanej niżej umowy o współpracy.

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2020 r., poz. 1426 ze zm., dalej zwana „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to skala podatkowa (12%, 32%).

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1402 ze zm.).

Na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego oraz pytania interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej.

2.Przedmiot działalności Wnioskodawcy.

Przedmiotowa działalność Wnioskodawcy dotyczy projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych, gier, stron internetowych oraz landing page’ów (tj. Oprogramowanie, części Oprogramowania), które według art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 r. poz. 1231 ze zm., dalej zwana „ustawa o PAIPP”) są utworami.

Wyjaśniając powyższe pojęcia należy wskazać, iż Wnioskodawca rozrysowuje projekty aplikacji w oparciu o założenia, dane i wytyczne klienta, dbając o należyte uwzględnienie zasad UX/UI designu, czyli projektowania w oparciu o dobro użytkownika. Przeprowadza również audyty użyteczności istniejących aplikacji serwisów (poprawia ich działanie). (…) istniejące produkty (ulepsza je pod względem użyteczności i wizualnym), testuje ich działanie. Pomaga w pracach wdrożeniowych (testuje, konsultuje, koordynuje, dostarcza developerom niezbędnych informacji, materiałów, projektów). Wykonuje również wszelkie prace graficzno-koncepcyjne, związane z przygotowywaniem ilustracji, banerów, grafik, obróbki zdjęć, fotomontaży, prezentacji.

Zajmuje się również przygotowywaniem materiałów do druku (np. dokumentów wielostronicowych).

Pomaga w rozwijaniu komunikacji wizualnej.

Wnioskodawca świadczy usługi jako podwykonawca pełniąc rolę Product Designera.

W zakresie jego obowiązków leży projektowanie aplikacji, stron oraz serwisów internetowych, (…), grafik, ilustracji, identyfikacji wizualnych, czy materiałów marketingowych.

Projekty dotyczą branż takich jak (…), gry komputerowe, geodezja, marketing.

Prace projektowe dotyczą warstw:

- researchu, badań, zbierania informacji, testów,

-budowania (…),

-architektury informacji,

-(…),

-finalnych designów,

-interaktywnych prototypów,

-mikrointerakcji,

-identyfikacji wizualnej,

-ilustracji, animacji,

-social mediów,

-marketingu.

Wnioskodawca specjalizuje się w dbaniu o jakość i estetykę tworzonych projektów w obszarze graficznego, produktowego oraz interfejsu użytkownika (UI/UX) w zespołach projektowych. Jego podstawowym zadaniem jest tworzenie koncepcji, projektów graficznych i rozwiązań cyfrowych na zamówienie klienta. Wnioskodawca dostosowuje swoje propozycje do indywidualnych potrzeb klienta oraz gromadzi i analizuje wymagania, na podstawie których tworzy innowacyjne rozwiązania od podstaw.

W ramach współpracy z klientami, Wnioskodawca opracowuje różnorodne projekty graficzne oraz cyfrowe, które mają na celu przyspieszenie produkcji, zwiększenie ilości dostępnych funkcji oraz poprawę ich jakości.

Dzięki swojemu zrozumieniu potrzeb klientów, Wnioskodawca wykorzystuje swoje umiejętności do projektowania i tworzenia nowych projektów oraz modyfikacji, rozszerzeń i usprawnień istniejących projektów.

W związku z pracami, które wykonuje Wnioskodawca, zarządza projektami, koordynuje ich wdrażanie i współpracuje z zespołami programistów, którzy tworzą kod źródłowy. Jest to najbardziej precyzyjna forma tworzenia, która później może być dalej rozwijana.

W ramach swojej działalności, Wnioskodawca może współpracować z zespołami klienta, gdzie jego rola polega na tworzeniu określonych i funkcjonalnie niezależnych elementów projektu.

Wnioskodawca tworzy całość lub fragmenty projektów, które w połączeniu z innymi elementami tworzonymi przez zespoły projektowe, stanowią kompleksowe dzieło. Po ukończeniu projektu, Wnioskodawca przekazuje prawa autorskie klientowi, nawet jeśli projekt jest w fazie nieukończonej, i otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, chociaż projekt może nie być odrębnym oprogramowaniem. Przekazanie praw autorskich klientowi za całe dzieło, składające się z różnych elementów, nie wymaga osobnej umowy.

Za rezultat prac oraz wykonywane czynności w ramach zawieranych umów odpowiedzialność ponosi Wnioskodawca.

Sposób wykonywania czynności oraz użyte rozwiązania są wyborem Wnioskodawcy. Ponadto, w związku z nienależytym wykonaniem umowy, Zleceniodawcy mają prawo wystąpić do Wnioskodawcy z roszczeniem regresowym. Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich.

Projekty graficzne, produktowe oraz związane z projektowaniem interfejsu użytkownika (UI/UX) realizowane przez Wnioskodawcę w ramach jego działalności nie są ograniczone pod kątem konkretnego miejsca ani ścisłych godzin pracy. Wnioskodawca ma elastyczność w wykonywaniu tych projektów, co pozwala mu dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów i pracować w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.

Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość i ewentualne wady świadczonych usług jak i zmian Kontrahentów, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Zgodnie z tą definicją działalność Wnioskodawcy jest obarczona ryzykiem gospodarczym.

Wnioskodawca wykonuje prace twórcze i rozwojowe.

Prace twórcze i rozwojowe Wnioskodawca prowadzi od (...) r. i trwają do dziś.

3.Charakterystyka prac Wnioskodawcy.

W ramach swojej działalności gospodarczej, Wnioskodawca, korzystając z własnej wiedzy w obszarze technologii informatycznych oraz bogatego doświadczenia w przygotowywaniu kompleksowych rozwiązań projektowych, kreuje innowacyjne projekty związane z projektowaniem oprogramowania na rzecz swoich klientów. Te projekty stanowią fundament dla tworzonych aplikacji, stron internetowych, materiałów drukowanych oraz działań marketingowych.

We wszystkich przypadkach, aby stworzyć takie rozwiązania trzeba być kreatywnym i twórczym, by móc elastycznie podejść do ograniczeń stawianych przez dostarczone już wcześniej, starsze systemy i spełnić wszystkie współczesne wymagania stawiane przez Zamawiającego. W celu utrzymania i rozwoju takich aplikacji niezbędna jest wiedza w obrębie bieżących wersji technologii.

W wyniku prowadzonych prac powstają autorskie prawa do oprogramowania, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP. Wytwarzane przez Wnioskodawcę oprogramowanie lub jego część kształtowane są na bazie indywidualnych, autorskich koncepcji i obejmują różnorodne elementy projektowania, w tym m.in. opracowanie architektury informacji, audyty UI/UX, udoskonalenia graficzne, nowe projekty interfejsów, nowe projekty graficzne, testy użyteczności, usprawnienia flow, (…), modyfikacje oraz doskonalenie istniejących rozwiązań programistycznych. Wszystkie te działania są prowadzone w sposób metodyczny, z uwzględnieniem specyfiki tworzenia oprogramowania, tj. określenia celów, wybóru odpowiednich rozwiązań programistycznych i technologii, planowanie prac, weryfikacji oraz zakończenia projektu.

Przy realizacji tych działań Wnioskodawca stosuje różne metody/ procesy projektowe, m.in (…) oraz ich wariacje dostosowane do potrzeb klientów. Przykładowo przy pełnym (…) wykorzystuje się fazy (…), ale można również sięgnąć po ich uproszczone formy tj. (…).

Efekty pracy Wnioskodawcy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wytwarzane Oprogramowania lub ich części przez Wnioskodawcę opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują projektowanie i wytwarzanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wnioskodawca prowadzi systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność.

Praca na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej nie były realizowane w ramach działalności Wnioskodawcy. Kluczową cechą twórczości jest generowanie innowacyjnych wytworów intelektu, co oznacza, że tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie lub jego składniki przynoszą zupełnie nowe funkcjonalności i rozwiązania, spełniając tym samym kryterium twórczości. Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje On tego w takiej skali.

Wnioskodawca nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Jednakże, w przypadku wystąpienia błędów lub usterek w produkcie stworzonym na podstawie umowy z danym Kontrahentem, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za naprawienie tych błędów i dostarczenie produktów, które spełniają pierwotne wymagania określonego Zleceniodawcy.

Ponadto, na zlecenie klienta, Wnioskodawca może przeprowadzać rutynowe testy użyteczności w celu poprawy funkcjonalności produktu.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje następujące czynności:

-Branding & identyfikacja wizualna: tworzenie dla klientów logotypów, nadawanie ich markom/ firmom cech charakterystycznych, pomoc w analizie konkurencji, szukanie sposobów na wyróżnienie się marki na tle rynku, pomoc w sprecyzowaniu grupy docelowej, pomoc w budowaniu relacji pomiędzy marką a ich klientami, pomoc w znalezieniu/ dobraniu odpowiednich środków wyrazu

-Social media & marketing: rozwijanie komunikacji wizualnej klienta i wykorzystywanie jej w działaniach marketingowych na łamach platform socialmediowych, tworzenie banerów, grafik, ilustracji, modelów 3D, dokumentów pdf, e-booków, pomoc w budowaniu kampanii marketingowych, banerów/ grafik reklamowych, landingpage’ów

-UI/UX/Product Design: pomoc w budowaniu aplikacji, serwisów, stron internetowych, gier, landingów, kampanii, przeprowadzanie klienta przez proces projektowy, analiza potrzeb klienta za pomocą rozmów/ warsztatów kreatywnych z użyciem różnych metod (np. (…)), analiza działania (strony, aplikacji, pomoc w doprecyzowaniu szczegółów), tworzenie wstępnych szkiców ((…)), tworzenie finalnych projektów (stron, aplikacji, na różne ekrany razem z finalnymi grafikami, dodatkowymi ilustracjami, czy opracowaną wcześniej identyfikacją wizualną), sprawdzanie działania produktu (poprzez testy, rozmowy z użytkownikami, (…)), ciągła praca nad produktami (naprawianie błędów, poprawki funkcjonalności), praca z developerami przy wdrażaniu strony, gry czy aplikacji (przy przenoszeniu wizualnych projektów na kod)

-Usługi graficzne: poprawki/ fotomontaże zdjęć, wszelkiego rodzaju projekty na wydruki (wizytówki, ulotki, dokumenty, nadruki na materiały), prezentacje ((…), pdf), składanie tekstu (pod książki oraz mniejsze/ większe dokumenty), rysunki, fotomontaże, ilustracje, grafiki koncepcyjne, projekty „(…)” (postaci/ bohaterów konkretnej marki), komiksy, materiały potrzebne do wydruków, stron, aplikacji, gier, social mediów, modeli 3D.

Oprogramowanie to zaprojektowany i wytwarzany przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej rezultat jego własnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowiący utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Oprogramowanie zaprojektowane i wytwarzane przez Wnioskodawcę każdorazowo stanowi rozwiązania wyjątkowe, unikatowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego projektu. Projektowanie i wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej a konkretnie – prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzane przez Wnioskodawcę projekty charakteryzują się nowatorskim i kreatywnym podejściem. Wnioskodawca koncentruje się wyłącznie na pracach rozwojowych związanych z projektowaniem/tworzeniem oprogramowania, co oznacza, że każdy projekt z dziedziny grafiki, produktów, interfejsów użytkownika czy projektowania cyfrowego jest wynikiem samodzielnych działań rozwojowych. Nie prowadzi odrębnych prac rozwojowych poza procesami projektowymi.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wytworzył następujące procesy/usługi dla poszczególnych klientów:

-(…) – Jest to gra dla (…)

-(…) – Aplikacja do nauki (…)

-(…) – System nawigacji GPS i (…)

-(…) – Wnioskodawca, prowadził prace nad stroną internetową (nowe podstrony, landingi, praca nad spójnością, aktualizacje, nowe wersje strony). Dodatkowo pomagał w pracach marketingowych, (…), komunikacja wizualna. Prowadził konsultacje/ warsztaty z klientem. (…)

-(…) – Firma zajmuje się tworzeniem technologii (…). Wnioskodawca pomagał przy projektach m.in. takich jak (…), czy modernizacja ich serwisu internetowego. Odpowiadał za tworzenie projektów podstron/ aplikacji/ landingów. Pomagał w pracach marketingowych, social mediach, ilustracjach, infografikach. Prowadził konsultacje/ warsztaty z klientem. (…)

-(…) – Firma zajmuje się przyłączaniem, wprowadzaniem przedsiębiorstw do (...), umożliwiając im generowanie nowych źródeł przychodów, poprawę efektywności operacyjnej i zabezpieczenie przyszłości swojego biznesu. Wnioskodawca odpowiadał za projekt nowej strony internetowej, identyfikacji wizualnej, prowadził konsultacje/ warsztaty z klientami. (…)

-(…) – Firma zajmowała się tworzeniem aplikacji (...). Wnioskodawca odpowiadał za projekt nowej strony internetowej, projekt aplikacji internetowej, identyfikacji wizualnej, prowadził konsultacje/warsztaty z klientami.

4.Przychody ze zbycia Oprogramowania lub części Oprogramowania.

W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie. Strony danej umowy współpracy uzgadniają, że wynagrodzenie płatne jest w ciągu umówionej liczby dni każdorazowo od wystawienia faktury. Umowy zawarte pomiędzy Wnioskodawcą a danym Kontrahentem wskazują, że w zakresie związanym z wytwarzaniem Oprogramowania lub jego części przenoszone są wszelkie prawa autorskie do nich w zamian za wynagrodzenie. Wobec tego otrzymywane przez Wnioskodawcę należności będą przychodem z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich do wytworzonego oprogramowania. Wartość wynagrodzenia za przeniesienie poszczególnych praw autorskich do Oprogramowania bądź części Oprogramowania jest każdorazowo określana na koniec okresu rozliczeniowego, jakim jest jeden miesiąc.

5.Indywidualizacja praw własności intelektualnej.

W praktyce gospodarczej Wnioskodawcy mogą zdarzyć się trzy sytuacje:

1. Projekt jest rozciągnięty w czasie, w konsekwencji czego można przypisać do niego kilka faktur przychodowych, wówczas część danej FV, która obejmuje wynagrodzenie autorskie, będzie przychodem za poszczególną część Oprogramowania;

2. Prowadzone są w tym samym czasie prace nad kilkoma Projektami, wtedy możliwe jest wyodrębnienie w ramach danej FV przychodów, przypadających na poszczególne Oprogramowania lub ich części;

3. Projekt zamyka się w obrębie jednej faktury przychodowej, wówczas część obejmująca wynagrodzenie autorskie, będzie odnosiła się do przychodu z danego Oprogramowania.

Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie są projektami powtarzalnymi, ponieważ każda nowa funkcjonalność wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii. Wszystkie prace realizowane w ramach tworzenia programów komputerowych, w szczególności czas ich trwania, są rejestrowane w stosownych systemach do zarządzania zadaniami, dzięki czemu Wnioskodawca ma informacje, jak czasochłonne były poszczególne Projekty. Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem wytworzonego/ulepszonego oprogramowania ani nie posiada do niego licencji wyłącznej. W wyniku ulepszenia/rozwinięcia/modyfikacji programu komputerowego powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Z czynności tych nie przysługują Wnioskodawcy prawa autorskie – wszystkie są przenoszone na kontrahenta. Działania Wnioskodawcy zmierzają do poprawy użyteczności oprogramowania.

6.Koszty uzyskania przychodu/Koszty do wskaźnika Nexus.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która skupiona jest na projektowaniu, wytwarzaniu oraz konsultowaniu oprogramowania, Wnioskodawca ponosi następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:

1)Sprzęt komputerowy i elektroniczny - oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego wykonywania czynności, które wykonuje Wnioskodawca. Stąd też Wnioskodawca konsekwentnie usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego/elektronicznego, peryferiów komputerowych oraz akcesoriów elektronicznych. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy. Dla przykładu zakup telefonu oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania (testowania), umożliwia również konsultację z Klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb Klienta i jego oczekiwań, co bez wątpienia pozwala na maksymalne spersonalizowanie produktu. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz na kwartał.

2)Oprogramowanie komputerowe – wytwarzanie oprogramowania oraz prowadzenie działalności wymaga stosowania różnego rodzaju oprogramowania narzędziowego, które w wielu przypadkach jest płatne. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu. Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefon, komputer, drukarka) oraz oprogramowania to koszty, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej jako projektant. Tworzenie kodu wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu.

3)Usługi księgowe – Koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IPBox). Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

4)Akcesoria biurowe – są niezbędne Wnioskodawcy do tworzenia różnego rodzaju dokumentów potrzebnych w działalności oraz ich odpowiedniej organizacji. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

5)Literatura specjalistyczna, szkolenia, kursy – tworzenie wspomnianych rozwiązań wymaga zdobywania specjalistycznej wiedzy, co wiąże się zakupem specjalistycznej literatury oraz regularnym udziałem w szkoleniach i kursach. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do Oprogramowania bądź części Oprogramowania wytworzonych przez Wnioskodawcę. W wyniku czego wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej uznawane są za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, tj. wydatki bezpośrednio powiązane z poszczególnymi Projektami realizowanymi przez Niego. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania bądź części Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem określonego programu komputerowego według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, np. na podstawie czasochłonności prowadzonych prac.

7.Ustalenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca stara się ustalić dochód z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej poprzez odjęcie od przychodów ze zbycia danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania kosztów uzyskania przychodu. Kiedy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztów do danego źródła przychodów nie jest możliwe, czyli dany wydatek dotyczy wielu źródeł i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodyki jego przypisania do danego źródła, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne „powiązanie” odpowiedniej części danego kosztu z przychodami z danego źródła. Wówczas Wnioskodawca per analogiam stosuje przychodowy klucz podziału kosztów pośrednich, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, do poszczególnych rodzajów przychodów, np. w pierwszej kolejności proporcja jest liczona na podstawie: koszty pośrednie * przychody z działalności innowacyjnej/suma przychodów, a następnie: koszty pośrednie działalności innowacyjnej * przychody z danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania (jako osobnego KPWI)/suma przychodów ze wszystkich programów komputerowych. W drugiej kolejności Wnioskodawca ustala poszczególne kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poprzez przemnożenie uzyskanego dochodu ze zbycia danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania przez wskaźnik, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Wnioskodawca zwraca uwagę na fakt, że mnożnik Nexus oblicza oddzielnie dla dochodów z poszczególnych programów komputerowych, w związku z czym ustala On odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność opisywaną we wniosku związaną z danym prawem przy zastosowaniu powyżej przedstawionego mechanizmu.

8.Ewidencja rachunkowa na potrzeby rozliczenia Ulgi IP BOX

Od (...) r. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja potwierdza uzyskane przychody oraz poniesione wydatki dotyczące poszczególnych programów komputerowych na koniec danego okresu rozliczeniowego (miesiąc). Zestawienie to obejmuje przychody i wydatki od początku realizacji Projektu, w ramach którego wytwarzane jest Oprogramowanie bądź części Oprogramowania do końca danego miesiąca kalendarzowego.

W prowadzonej Ewidencji zostaje wskazany dla każdej faktury przychodowej współczynnik IP BOX. Współczynnik ten informuje jaka część przychodu z danej faktury, stanowiło wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw do określonego programu komputerowego, wytworzonego przez Wnioskodawcę w danym okresie rozliczeniowym. Wnioskodawca wyodrębnił poszczególne programy komputerowe w prowadzonej Ewidencji. W odniesieniu do każdego z nich Wnioskodawca ewidencjonuje potwierdzone fakturami/rachunkami przychody oraz odpowiadające im koszty z PKPiR (ze wskazaniem takich informacji jak dane kontrahenta, nr dokumentu, data sprzedaży, data faktury, kwota z faktury). Na koniec każdego miesiąca kalendarzowego Wnioskodawca ustala dochód z każdego programu komputerowego.

Równolegle, na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) w prowadzonej Ewidencji, Wnioskodawca wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką. Ewidencja prowadzona przez Wnioskodawcę pozwala ponadto na monitorowanie i śledzenie efektów prac realizowanych w ramach tworzenia Oprogramowania bądź części Oprogramowania poprzez comiesięczne wskazanie informacji na temat wykonanych zadań w danym miesiącu.

Każdy Projekt wyodrębniony w Ewidencji został opisany, w szczególności poprzez wskazanie uzgodnionych z Kontrahentem oczekiwanych efektów prac programistycznych.

9.Zastosowanie 5% stawki podatku.

Przepis art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Wnioskodawca zamierza zsumować obliczone według powyżej przedstawionego schematu kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągnięte w roku podatkowym, których suma powinna stanowić podstawę opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatku zgodnie z art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT.

10.Podsumowanie.

Wnioskodawca rozważa coroczne korzystanie z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką podatkową wobec dochodów uzyskiwanych z Oprogramowania/części Oprogramowania na podstawie przepisów o IP BOX, poczynając od zeznania rocznego składanego za rok podatkowy trwający od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wnioskodawca planuje kontynuować współpracę z Kontrahentami na dotychczasowych warunkach w kolejnych latach oraz nie wyklucza podjęcia współpracy z nowymi Klientami. Projekty, które Wnioskodawca planuje realizować w przyszłości, dotyczyć mogą firm z różnych branż, a tematyka i funkcjonalności tworzonych programów komputerowych mogą być zróżnicowane, ale opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę przedmiotowej działalności pozostanie niezmieniony.

W piśmie z 21 grudnia 2023 r. uzupełnił Pan opis okoliczności sprawy o następujące informacje:

1)co – w kontekście przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – należy rozumieć pod pojęciem „Oprogramowanie”, a co pod pojęciem „część Oprogramowania”? czy wszystkie elementy określone przez Pana jako „Oprogramowanie” spełniają definicje programu komputerowego? Czy „część Oprogramowania” również spełnia definicje programu komputerowego?

Odpowiedź:

Oprogramowanie to zaprojektowany i wytwarzany przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej rezultat jego własnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowiący utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie zaprojektowane i wytwarzane przez Wnioskodawcę każdorazowo stanowi rozwiązania wyjątkowe, unikatowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego projektu.

Projektowanie i wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, a konkretnie – prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wytworzone przez Wnioskodawcę programy mają nowy, bardziej innowacyjny charakter. Wnioskodawca nie prowadzi innych prac niż prace rozwojowe i w każdym przypadku tworzenia oprogramowania wiąże się z samodzielnym podejmowaniem prac rozwojowych.

Wnioskodawca nie prowadzi odrębnych prac rozwojowych.

Z uwagi na brak definicji legalnej pojęcia „program komputerowy”, wskazać należy na komentarz do Ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne pod red. Wojciecha Machała, zgodnie z którym: (...) program komputerowy ujmuje się jako zestaw instrukcji (rozkazów) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio w komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Uszczegóławiając, należy zwrócić uwagę, że ów zbiór instrukcji może być wyrażony słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (...). Próba zdefiniowania programu komputerowego od strony technicznej pozwala wskazać, że program komputerowy jest sekwencją symboli, które opisują wykonywane instrukcje zgodnie z określonymi regułami przybierającymi postać języka programowania. Przyjmuje się również definicję, zgodnie z którą program komputerowy to uporządkowany ciąg instrukcji zapisanych w określonym języku lub językach programowania, przeznaczony do przetwarzania przez komputer (...). Ujmując zatem definicję niezwykle zwięźle, można wskazać, że pojęcie programu komputerowego należy rozumieć jako algorytm zapisany w języku programowania. Program komputerowy może być wykonywany przez procesor zastosowany zarówno w komputerze, jak i w innych maszynach. (Krysińska Joanna, Art. 74. (w:) Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz, Wolters Kluwer Polska, 2019, dostęp elektroniczny Lex).

2) w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „Oprogramowania”/„części Oprogramowania” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności:

a) jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej „Oprogramowania”/„części Oprogramowania” zostały podjęte w celu realizacji prac, w ramach których tworzy i ulepsza Pan „Oprogramowania”/„część Oprogramowania”?

b) jakie konkretnie „Oprogramowanie”/„część Oprogramowania” zostało wytworzone przez Pana? W oparciu o jakie technologie? Do czego służy? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone „Oprogramowanie”/„część Oprogramowania” lub usprawnione w znaczymy stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność jego oprogramowania?

c) zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „Oprogramowanie”/„część Oprogramowania” po jego wytworzeniu lub ulepszeniu/rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź:

W pracy Product Designera i UI/UX Designera, podejście Wnioskodawcy obejmowało holistyczny proces, integrując kluczowe etapy projektowe. Począwszy od dogłębnych badań i analizy konkurencji, Wnioskodawca skoncentrował się na zrozumieniu zarówno celów biznesowych, jak i oczekiwań użytkowników. Wypracowując strategię projektową, Wnioskodawca określił kluczowe cele i wytyczne.

W ramach projektowania interfejsu jako UI/UX Designera, skupił się na stworzeniu atrakcyjnych, intuicyjnych i dostępnych rozwiązań. Wykorzystywał metody (…), aby w pełni zrozumieć perspektywę użytkowników, a proces obejmował tworzenie wireframe'ów, prototypów i finalnych designów. Wnioskodawca dbał o responsywność projektów, optymalne doświadczenie na różnych urządzeniach i zastosowanie zasad architektury informacji.

Współpracując z zespołem deweloperskim, korzystał z narzędzi takich jak (…).

Zarządzanie projektem obejmowało wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, takich jak (…), co pozwalało na efektywną komunikację i monitorowanie postępu prac. Regularne sesje feedbackowe i iteracje były integralną częścią procesu, umożliwiając dostosowanie projektu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań. Iteracyjne testowanie i optymalizacje stanowiły stały element projektu, zapewniając doskonałe dostosowanie do ewoluujących potrzeb użytkowników i dynamicznych warunków rynkowych.

(…)

W kontekście zlecenia od klienta, które obejmowało wprowadzenie poprawek w grze, stworzenie nowych ilustracji, modyfikacje w przepływie gry oraz dodatkowe animacje, Wnioskodawca podjął inicjalne działania, skupiając się na badaniach wstępnych. Przeprowadził analizę formatów i narzędzi użytych wcześniej w procesie tworzenia elementów gry. Współpracował ściśle z zespołem deweloperskim, aby zrozumieć zastosowane technologie, co miało istotny wpływ na ostateczny wygląd grafik i animacji.

Korzystając z profesjonalnych narzędzi takich jak (…), oraz wykorzystując aplikacje do zarządzania projektami takie jak (…), Wnioskodawca przedstawił propozycje nowych grafik, ilustracji, animacji i elementów interfejsu użytkownika. Wspólnie z zespołem dokonano podziału jednego z poziomów gry na dwie osobne części, co wymagało dodatkowych zasobów graficznych. Ponadto, skoncentrowano się na opracowywaniu nowych przepływów dla poszczególnych etapów gry, uwzględniając tryb gościa i związane z nim interfejsy.

Realizowana gra jest skierowana do (...). W ramach działań Wnioskodawcy jako projektanta, angażował się w proces wprowadzania poprawek graficznych, tworzenia ilustracji, animacji oraz elementów UI/UX. Ponadto współpracował z zespołem programistycznym, udzielając wsparcia w testach oraz prowadząc konsultacje i warsztaty z klientem, aby zoptymalizować doświadczenie użytkownika.

(…)

W kontekście działań Wnioskodawcy zmierzających do usprawnienia istniejącego oprogramowania, skoncentrował się na zleceniu klienta dotyczącym przeprojektowania istniejących fragmentów gry na nową technologię (...). Był zaangażowany w dodawanie nowych gier (...) oraz projektowanie elementów interfejsu, rozpoczynając od wstępnych szkiców, poprzez liczne iteracje i korekty, aż do uzyskania finalnych assetów, które eksportował i konsultował z deweloperami, aby skutecznie zintegrować je z silnikiem gry, przykładając szczególną wagę do osiągnięcia optymalnego (…). Wnioskodawca uczestniczył również w tworzeniu nowych ilustracji, storyboardów oraz animacji.

W trakcie tych prac Wnioskodawca korzystał z zaawansowanych narzędzi projektowych, takich jak (…) oraz aplikacje do zarządzania projektem, takie jak (…). W efekcie, zaangażowanie Wnioskodawcy obejmowało stworzenie aplikacji (...), co podkreśla znaczenie Jego działań w kontekście ulepszania istniejącego oprogramowania.

(…)

W kontekście zaangażowania Wnioskodawcy w projekt (…), Jego rola jako projektanta obejmowała kompleksowe działania skupione na systemie nawigacji GPS i (...). Zawierało się w tym również (...), co wymagało precyzyjnego projektowania interfejsów oraz funkcji nawigacyjnych. Ponadto Wnioskodawca zajmował się tworzeniem instrukcji montażu urządzeń (…), starając się dostarczyć klarowne i precyzyjne informacje dla (...). Dodatkowo pracował nad rozwijaniem aplikacji webowej, której celem było usprawnienie organizacji pracy (...), oraz zarządzania (...).

Przez cały proces Jego pracy, Wnioskodawca skupiał się nie tylko na usprawnianiu istniejących rozwiązań, ale również na osiąganiu strategicznych celów biznesowych klienta (ukończenie danych etapów pracy, danych funkcjonalności na czas. Opracowywanie konceptualnych projektów pod nowe funkcjonalności). Wspierając klienta w kwestiach nowych funkcji i rozwiązań, Wnioskodawca prowadził konsultacje oraz warsztaty, co pozwoliło na lepsze zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. W tym kontekście, Wnioskodawca skupił się na rozwoju produktów, zwiększaniu użyteczności oraz dostosowywaniu oferty do bieżących potrzeb dynamicznego rynku (...).

W przypadku instrukcji, opracowywał kompletną ścieżkę użytkownika, korzystając z ilustracji 3D, aby w pełni oddać proces montażu urządzeń (...). Wraz z rozwojem liczby użytkowników oraz dostępnych produktów, ilość instrukcji i poradników stale wzrastała. Osiągnięcie spójności z najnowszymi wersjami dostępnymi na firmowych serwerach stało się równie istotne, co proces tworzenia i doskonalenia nowych treści. Ten dynamiczny wzrost wymagał nie tylko ciągłego dostosowywania materiałów edukacyjnych do zmiennych potrzeb użytkowników, ale również zagwarantowania, że instrukcje są zawsze zgodne z najnowszymi specyfikacjami i funkcjonalnościami oferowanymi przez produkty (…). W ten sposób, opracowywanie treści instrukcyjnych stanowiło integralną część strategii zarządzania wiedzą, mającej na celu efektywne wspieranie użytkowników w optymalnym korzystaniu z produktów firmy. W procesie tworzenia (…) Wnioskodawca wykorzystywał narzędzia takie jak (…).

W przypadku prac nad aplikacją webową i nawigacyjną, Wnioskodawca uczestniczył w serii spotkań i warsztatów z klientami, podczas których omawiano nowe funkcjonalności i budowaliśmy (…) użytkownika. Następnie przekładał te koncepcje na konkretny design interfejsu, który konsultował z klientem, a następnie wdrażał we współpracy z deweloperami. W trakcie tego procesu Wnioskodawca wykorzystywał narzędzia projektowe, takie jak (…).

(…)

W ramach współpracy z firmą (…), rola Wnioskodawcy skoncentrowała się na kompleksowej obsłudze projektów zleconych przez klienta. Wnioskodawca realizował zlecenia dotyczące nowych podstron, wersji strony internetowej oraz prac związanych z budowaniem marki firmy. Odpowiadał także za planowanie i wdrażanie działań marketingowych, obejmujących zarówno obszar wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

W kontekście rozwoju strony internetowej, aktywnie uczestniczył w tworzeniu kilku wersji platformy, skupiając się na ulepszaniu jej funkcjonalności i estetyki. Dodatkowo angażował się w prace nad nowym, unikalnym wizerunkiem firmy, obejmującym (…), ilustracje, a także opracowywanie (…). Materiały marketingowe, takie jak grafiki do postów na platformach społecznościowych, były również w zakresie obowiązków Wnioskodawcy.

W trakcie realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystywał zaawansowane narzędzia projektowe, takie jak (…). Efekty Jego pracy wpisywały się w spójność wizerunkową firmy, a także stanowiły istotny element strategii marketingowej.

(…)

Firma zajmuje się tworzeniem technologii (…).

W roli Projektanta, Wnioskodawca uczestniczył w takich projektach jak: (…) oraz modernizacja serwisu internetowego. W ramach tych zleceń, Wnioskodawca był odpowiedzialny za kreację projektów związanych z (…), aplikacjami umożliwiającymi (...), a także udział w działaniach związanych z (…) marki oraz strategią marketingową.

Przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi projektowych, takich jak (…), Wnioskodawca skupiał się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań projektowych. Jego zadania obejmowały odpowiedzialność za rozwój projektów podstron, aplikacji oraz (…), z naciskiem na zoptymalizowanie ich funkcjonalności i atrakcyjności wizualnej.

W obszarze marketingowym, Wnioskodawca uczestniczył w pracach związanych z (…), kreowaniem ilustracji, infografik oraz treści na platformy społecznościowe. Ponadto brał udział w warsztatach i konsultacjach z klientem, dbając o efektywną komunikację i zrozumienie jego oczekiwań.

Poprzez te działania, celem Wnioskodawcy było nie tylko tworzenie estetycznych i innowacyjnych rozwiązań, ale również wspieranie strategicznych celów biznesowych poprzez skuteczną promocję, komunikację i rozwijanie projektów kluczowych dla rozwoju firmy.

(…)

Firma zajmuje się przyłączaniem, wprowadzaniem przedsiębiorstw do (…), umożliwiając im generowanie nowych źródeł przychodów, poprawę efektywności operacyjnej i zabezpieczenie przyszłości swojego biznesu.

Jako Projektant, Wnioskodawca pełnił kluczową rolę w projekcie stworzenia nowej strony internetowej oraz opracowaniu identyfikacji wizualnej firmy. Przy wsparciu zaawansowanych narzędzi projektowych, takich jak (…).

Ponadto, Jego obowiązki obejmowały prowadzenie konsultacji i warsztatów z klientami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby, oczekiwania oraz strategiczne cele biznesowe. Poprzez te działania, Wnioskodawca dążył do stworzenia spójnego, strategicznego podejścia do projektu, które wspierałoby działania (…).

3)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan ulepsza/rozwija/modyfikuje „Oprogramowania”/„części Oprogramowania” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponuje Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”?

Odpowiedź:

W kontekście działalności Wnioskodawcy, gdzie zajmuje się tworzeniem, udoskonalaniem i modyfikacją „Oprogramowania” oraz „Części Oprogramowania”, fundamenty Jego kompetencji opierają się na dziesięcioletnim doświadczeniu jako (…) oraz (...) stażu jako UI/UX (…). Wnioskodawca posiada bogate wykształcenie zdobyte na (...) co dostarczyło Mu solidnej podstawy teoretycznej.

Zrealizowane projekty z zakresu grafiki i interfejsów użytkownika umożliwiły Mu zgłębienie różnorodnych aspektów tworzenia oprogramowania. W obszarze konkretnych projektów, takich jak systemy nawigacyjne czy (...), Wnioskodawca doskonali swoje umiejętności, dostosowując się do bieżących trendów i technologii. W przypadku dziedziny związanej z (...), Wnioskodawca zobowiązuje się do zdobycia specjalistycznej wiedzy i wdrażania jej w proces projektowania.

W obszarze specjalizacji Wnioskodawcy jako UI/UX Designer posiada On szczegółową wiedzę i umiejętności, które odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania interfejsów użytkownika. Przed rozpoczęciem każdego projektu posiada wszechstronną ekspertyzę obejmującą tworzenie atrakcyjnych, intuicyjnych interfejsów dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?

Odpowiedź:

Podejście Wnioskodawcy oparte na metodzie (…) umożliwia wnikliwe zrozumienie perspektywy końcowych użytkowników, co skutkuje tworzeniem interfejsów odzwierciedlających ich rzeczywiste potrzeby. Wnioskodawca jest zaangażowany w zagadnienia dostępności, projektując interfejsy przyjazne dla osób z różnymi umiejętnościami i ograniczeniami. Dobór typografii w Jego projektach uwzględnia nie tylko estetykę, lecz także wpływ na czytelność i ogólne doświadczenie użytkownika.

Projekty Wnioskodawcy są projektowane z myślą o responsywności, co zapewnia optymalne doświadczenie na różnych urządzeniach i platformach. Konsekwentnie korzysta z design systemów, co gwarantuje spójność wizualną i funkcjonalną, przyspieszając jednocześnie procesy projektowe.

Posiada umiejętność obsługi zaawansowanych programów do tworzenia interfejsów aplikacji oraz grafiki. Jego znajomość najnowszych rozwiązań i technologii w dziedzinie projektowania pozwala Mu skutecznie usprawniać pracę oraz doskonalić komunikację z zespołem deweloperskim.

Wnioskodawca stale rozwija się, aby być na bieżąco z nowymi funkcjonalnościami w aplikacjach, które mają bezpośrednie przełożenie na kod. Ten proces nauki jest integralną częścią Jego podejścia do projektowania, zwłaszcza w kontekście standardów obowiązujących podczas procesów projektowych i współpracy z deweloperami.

Projekty Wnioskodawcy są ukierunkowane na usprawnianie procesów i podnoszenie poziomu użytkowej jakości ().Zwraca On szczególną uwagę na cechy związane z architekturą informacji, analizując, ile kliknięć jest potrzebnych, aby dotrzeć do danej opcji, oraz ustalając optymalne umiejscowienie elementów. Wizualny aspekt projektów łączy z dbałością o dostępność, starając się zrozumieć, jak dobrany kontrast czy krój pisma wpłyną na odbiór aplikacji przez osoby z dysfunkcjami wzroku. Projekty, które tworzy Wnioskodawca, są starannie przemyślane, aby przyczynić się do pozytywnego doświadczenia użytkownika.

c)jakie produkty, usługi, procesy oferował/oferuje Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź:

W ramach dotychczasowej działalności Wnioskodawcy specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług projektowych obejmujących kluczowe obszary. Jego prace projektowe koncentrują się głównie na:

1. (…): Rozpoczyna On proces od gruntownych badań, co obejmuje analizę trendów, konkurencji oraz oczekiwań docelowych użytkowników. To krytyczny etap, który stanowi fundament dla późniejszych działań.

2. (…): Kreuje logiczne i intuicyjne struktury procesów, uwzględniając wszelkie aspekty użytkowe. Dbałość o płynność interakcji stanowi kluczowy element każdego projektu.

3. (…): Tworzy starannie przemyślaną architekturę informacji, analizując, jak użytkownicy będą nawigować po interfejsie, aby osiągnąć zamierzone cele.

4. (…): Przechodząc do konkretnych rozwiązań, tworzy (…), czyli strukturalne szkice, które zapewniają wczesny wgląd w układ elementów na stronie.

5. Finalnych (…): Na bazie wcześniejszych etapów, opracowuje finalne projekty graficzne, dbając o ich estetykę, spójność i zgodność z identyfikacją wizualną.

6. Interaktywnych (…): Wdraża interaktywne prototypy, umożliwiające realistyczne doświadczenie użytkownika. (…) są dla Wnioskodawcy kluczowym elementem, nadającym projektowi dynamikę i funkcjonalność.

7. Identyfikacji Wizualnej: Tworzy spójne i unikalne identyfikacje wizualne, które oddają charakter marki i przyciągają uwagę.

8. Ilustracjach, Animacjach: Wprowadza elementy ilustracyjne i animacje, aby wzbogacić wizualne doświadczenia użytkownika.

9. (…): Oferuje kompleksowe wsparcie w obszarze projektowania treści do mediów społecznościowych, dostosowując się do specyfiki każdej platformy.

Praktyka projektowa Wnioskodawcy ma na celu nie tylko dostarczenie estetycznych rozwiązań, ale przede wszystkim usprawnienie procesów i poprawę doświadczenia użytkownika. Wnioskodawca gotów jest dostosować się do specyfiki projektów związanych z IP Box, dostarczając innowacyjne i efektywne rozwiązania.

d)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź:

W praktyce projektowej Wnioskodawca kładzie nacisk na solidne podstawy wiedzy, techniczne kompetencje oraz innowacyjne podejście. Oferowane przez Niego produkty, usługi i procesy opierają się na zaawansowanych rozwiązaniach, obejmując kluczowe elementy:

1. Myślenie Projektowe, (…): Wykorzystuje Pan sprawdzone metody projektowe, takie jak (…), aby skutecznie prowadzić procesy projektowe od początkowej koncepcji do finalnej implementacji.

2. Zgodność ze Standardami (…): Stawia na zgodność z najnowszymi standardami UX/UI, dbając o to, aby projekty były nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim funkcjonalne i zgodne z oczekiwaniami użytkowników.

3. Dostosowanie do Wymagań (…): Zapewniając dostępność, dostosowuje projekty do wymagań (…), co umożliwia korzystanie z nich przez osoby o różnych umiejętnościach.

4. Zgodność z Dobrymi Praktykami Umieszczania Grafik w Sieci: Wdraża Pan sprawdzone praktyki umieszczania grafik w sieci, dbając o optymalną jakość wizualną i wydajność.

5. Dopasowanie do (…): Gdy to konieczne, dostosowuje Pan konkretne elementy interfejsu do istniejącego lub nowo wprowadzanego design systemu, co zapewnia spójność wizualną i funkcjonalną.

6. Dostosowanie do Standardów (…): W przypadku produktów fizycznych, spełnia Pan wymagania i standardy związane z (…), tworząc projekty zgodnie z najwyższymi normami.

7. Tworzenie Tokentów i Komponentów dla Aplikacji: W obszarze programistycznym, tworzy Pan odpowiednie tokenty i komponenty, co przekłada się na efektywną implementację projektów.

8. Zgodność z (…): Stosuje zasady (…), co umożliwia strukturalne i efektywne podejście do projektowania, z korzyścią zarówno dla użytkownika, jak i dla zespołu deweloperskiego.

9. Standardy Wykorzystywane w Projektowaniu w (…): Korzystając z (…), przestrzega Pan standardów wykorzystywanych przy projektowaniu designów, co ułatwia współpracę i efektywność pracy zespołowej.

Podejście Wnioskodawcy opiera się na zaawansowanych narzędziach i metodologiach, a każdy projekt jest starannie dostosowany do konkretnych wymagań, z myślą o optymalnym doświadczeniu użytkownika i efektywnej implementacji. Wnioskodawca gotów jest dostarczyć innowacyjne rozwiązania, dostosowane do unikalnych potrzeb projektów związanych z IP Box.

e)co Pan zaplanował i jakie cele Pan postawił?

Odpowiedź:

Wnioskodawca rozpoczyna proces od precyzyjnego dostosowania Jego umiejętności do wymagań klienta i wspólnego zaplanowania celów zespołu. Klient jest kluczowym inicjatorem, wyznaczając krótkoterminowe cele związane z poszczególnymi etapami projektów, takimi jak ukończenie designów dla danej funkcjonalności (…) zapełnienie (…).

Wnioskodawca często pracuje nad konkretnymi etapami projektów, takimi jak ukończenie designów dla danej funkcjonalności w przypadku(…). Dodatkowo, ilustracje dla nowych gier, jak w przypadku (…), również wymagają Jego uwagi i zaangażowania.

Wnioskodawca stawia sobie cele związane z rozwojem marek, takie jak (…). Dla (…).

W Jego roli, aktywnie wspiera klienta w osiąganiu ich celów biznesowych, a Jego wynagrodzenie jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin oraz ukończonych etapów. Współpraca z klientami w obszarze pozyskiwania finansowania dla poszczególnych etapów projektu leży po stronie klienta.

Wnioskodawca jako (…) rozumie, że pierwszym kluczowym elementem przy tworzeniu oprogramowania jest interfejs. Oferuje On wiedzę na temat doświadczeń użytkownika i technologicznych kompetencji, które są kluczowe dla skutecznego budowania interfejsów przez deweloperów. Jego podejście strategiczne opiera się na dostosowywaniu się do potrzeb klienta i przyczynianiu się do osiągania ich celów biznesowych.

f)co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź:

Realizacja opisanych projektów zaowocowała kreacją nowych zastosowań, które znacząco przyczyniły się do poszerzenia spektrum doświadczeń użytkowników oraz efektywności działań. Poniżej Wnioskodawca przedstawia spektrum osiągnięć, obejmujące (…), usprawnienie (…), adaptację części aplikacji do (...), optymalizację procesu (…), a także dostarczenie nowej strony internetowej z zoptymalizowaną architekturą informacji i świeżym pomysłem na komunikację wizualną. Te nowe zastosowania stanowią fundament trwałych i wartościowych rezultatów projektów, wykraczając poza tradycyjne oczekiwania i otwierając drzwi do nowych możliwości.

(…):

·(…) gier, w tym stworzenie nowych elementów.

·Poprawa (…), skupiając się na dostosowaniu interfejsu do oczekiwań i potrzeb użytkowników.

·Transfer części aplikacji na (…), co wprowadziło nowe możliwości i funkcjonalności.

(…):

·Skrócenie procesu (…) oraz instalacji urządzeń dla nowych klientów z 15 godzin do zaledwie 2 godzin.

·Zakończenie prac nad nowymi funkcjonalnościami i (…) dla aplikacji nawigacyjnej oraz webowej.

(…):

·Podniesienie liczby (…) i wejść na stronę.

·Zapełnienie całego (…) w niesamowicie krótkim czasie (platforma (…) zapełniona w zaledwie 7 godzin).

·Wykonanie szeregu (…).

·Ukończenie designów dla nowej strony głównej.

·Dostarczenie ilustracji 3D, które wzbogaciły wizualną prezentację projektu.

(…):

·Realizacja dwóch nowych projektów (…).

·Ukończenie (…).

·Stworzenie szeregu (…).

·Prace nad zwiększeniem (…) oraz wejść na stronę internetową.

(…):

·Dostarczenie nowej strony internetowej z poprawioną architekturą informacji.

·Nowy pomysł na komunikację wizualną, który zwiększył atrakcyjność i czytelność witryny.

g)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź:

W pracy (…), podejście Wnioskodawcy obejmowało holistyczny proces, integrując kluczowe etapy projektowe. Począwszy od dogłębnych badań i analizy konkurencji, Wnioskodawca skoncentrował się na zrozumieniu zarówno celów biznesowych, jak i oczekiwań użytkowników. Wypracowując strategię projektową, określiłem kluczowe cele i wytyczne.

W ramach projektowania interfejsu jako UI/UX Designera, skupił się na stworzeniu atrakcyjnych, intuicyjnych i dostępnych rozwiązań. Wykorzystywał (…), aby w pełni zrozumieć perspektywę użytkowników, a proces obejmował tworzenie w (…), prototypów i finalnych designów. Wnioskodawca dbał o responsywność projektów, optymalne doświadczenie na różnych urządzeniach i zastosowanie zasad architektury informacji.

Współpracując z zespołem deweloperskim, korzystał z narzędzi takich jak (…). Zarządzanie projektem obejmowało wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, takich (…) , co pozwalało na efektywną komunikację i monitorowanie postępu prac. Regularne sesje (…) i iteracje były integralną częścią procesu, umożliwiając dostosowanie projektu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań. Iteracyjne testowanie i optymalizacje stanowiły stały element projektu, zapewniając doskonałe dostosowanie do ewoluujących potrzeb użytkowników i dynamicznych warunków rynkowych.

(…)

W kontekście zlecenia od klienta, które obejmowało wprowadzenie poprawek w grze, stworzenie nowych ilustracji, modyfikacje w przepływie gry oraz dodatkowe animacje, Wnioskodawca podjął inicjalne działania, skupiając się na badaniach wstępnych. Przeprowadził analizę formatów i narzędzi użytych wcześniej w procesie tworzenia elementów gry. Współpracował ściśle z zespołem deweloperskim, aby zrozumieć zastosowane technologie, co miało istotny wpływ na ostateczny wygląd grafik i animacji.

Korzystając z profesjonalnych narzędzi takich jak (…), oraz wykorzystując aplikacje do zarządzania projektami takie jak (…), Wnioskodawca przedstawił propozycje nowych grafik, ilustracji, animacji i elementów interfejsu użytkownika. Wspólnie z zespołem dokonano podziału jednego z poziomów gry na dwie osobne części, co wymagało dodatkowych zasobów graficznych. Ponadto, skoncentrowano się na opracowywaniu nowych przepływów dla poszczególnych etapów gry, uwzględniając tryb gościa i związane z nim interfejsy.

Realizowana gra jest skierowana do (...). W ramach działań Wnioskodawcy jako projektanta, angażował się w proces wprowadzania poprawek graficznych, tworzenia ilustracji, animacji oraz elementów (…). Ponadto współpracował z zespołem programistycznym, udzielając wsparcia w testach oraz prowadząc konsultacje i warsztaty z klientem, aby zoptymalizować doświadczenie użytkownika.

(…)

W kontekście działań Wnioskodawcy zmierzających do usprawnienia istniejącego oprogramowania, skoncentrował się na zleceniu klienta dotyczącym przeprojektowania istniejących fragmentów gry na nową technologię (...). Był zaangażowany w dodawanie nowych gier (...) oraz projektowanie elementów interfejsu, rozpoczynając od wstępnych szkiców, poprzez liczne iteracje i korekty, aż do uzyskania finalnych assetów, które eksportował i konsultował z deweloperami, aby skutecznie zintegrować je z silnikiem gry, przykładając szczególną wagę do osiągnięcia optymalnego (…). Wnioskodawca uczestniczył również w tworzeniu nowych ilustracji, storyboardów oraz animacji.

W trakcie tych prac Wnioskodawca korzystał z zaawansowanych narzędzi projektowych, takich jak (…). W efekcie, zaangażowanie Wnioskodawcy obejmowało stworzenie aplikacji (...), co podkreśla znaczenie Jego działań w kontekście ulepszania istniejącego oprogramowania.

(…)

W kontekście zaangażowania Wnioskodawcy w projekt (…), Jego rola jako projektanta obejmowała kompleksowe działania skupione na systemie nawigacji GPS i (...). Zawierało się w tym również budowanie (...), co wymagało precyzyjnego projektowania interfejsów oraz funkcji nawigacyjnych. Ponadto Wnioskodawca zajmował się tworzeniem instrukcji montażu urządzeń (…), starając się dostarczyć klarowne i precyzyjne informacje dla (...). Dodatkowo pracował nad rozwijaniem aplikacji webowej, której celem było usprawnienie organizacji pracy na (...), oraz zarządzania (...).

Przez cały proces Jego pracy, Wnioskodawca skupiał się nie tylko na usprawnianiu istniejących rozwiązań, ale również na osiąganiu strategicznych celów biznesowych klienta (ukończenie danych etapów pracy, danych funkcjonalności na czas. Opracowywanie konceptualnych projektów pod nowe funkcjonalności). Wspierając klienta w kwestiach nowych funkcji i rozwiązań, Wnioskodawca prowadził konsultacje oraz warsztaty, co pozwoliło na lepsze zrozumienie jego potrzeb i oczekiwań. W tym kontekście, Wnioskodawca skupił się na rozwoju produktów, zwiększaniu użyteczności oraz dostosowywaniu oferty do bieżących potrzeb dynamicznego rynku (...).

W przypadku instrukcji, opracowywał kompletną ścieżkę użytkownika, korzystając z ilustracji 3D, aby w pełni oddać proces montażu urządzeń (...). Wraz z rozwojem liczby użytkowników oraz dostępnych produktów, ilość instrukcji i poradników stale wzrastała. Osiągnięcie spójności z najnowszymi wersjami dostępnymi na firmowych serwerach stało się równie istotne, co proces tworzenia i doskonalenia nowych treści. Ten dynamiczny wzrost wymagał nie tylko ciągłego dostosowywania materiałów edukacyjnych do zmiennych potrzeb użytkowników, ale również zagwarantowania, że instrukcje są zawsze zgodne z najnowszymi specyfikacjami i funkcjonalnościami oferowanymi przez produkty (…). W ten sposób, opracowywanie treści instrukcyjnych stanowiło integralną część strategii zarządzania wiedzą, mającej na celu efektywne wspieranie użytkowników w optymalnym korzystaniu z produktów firmy. W procesie tworzenia (…) Wnioskodawca wykorzystywał narzędzia takie jak (…).

W przypadku prac nad aplikacją webową i nawigacyjną, Wnioskodawca uczestniczył w serii spotkań i warsztatów z klientami, podczas których omawiano nowe funkcjonalności i budowaliśmy flow użytkownika. Następnie przekładał te koncepcje na konkretny design interfejsu, który konsultował z klientem, a następnie wdrażał we współpracy z deweloperami. W trakcie tego procesu Wnioskodawca wykorzystywał narzędzia projektowe, takie jak (…).

(…)

W ramach współpracy z firmą (…), rola Wnioskodawcy skoncentrowała się na kompleksowej obsłudze projektów zleconych przez klienta. Wnioskodawca realizował zlecenia dotyczące nowych podstron, wersji strony internetowej oraz prac związanych z budowaniem marki firmy. Odpowiadał także za planowanie i wdrażanie działań marketingowych, obejmujących zarówno obszar wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

W kontekście rozwoju strony internetowej, aktywnie uczestniczył w tworzeniu kilku wersji platformy, skupiając się na ulepszaniu jej funkcjonalności i estetyki. Dodatkowo angażował się w prace nad nowym, unikalnym wizerunkiem firmy, obejmującym (…). Materiały marketingowe, takie jak grafiki do postów na platformach społecznościowych, były również w zakresie obowiązków Wnioskodawcy.

W trakcie realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystywał zaawansowane narzędzia projektowe, takie jak (…). Efekty Jego pracy wpisywały się w spójność wizerunkową firmy, a także stanowiły istotny element strategii marketingowej.

(...)

Firma zajmuje się tworzeniem technologii (…).

W roli Projektanta, Wnioskodawca uczestniczył w takich projektach jak: (…) oraz modernizacja serwisu internetowego. W ramach tych zleceń, Wnioskodawca był odpowiedzialny za kreację projektów związanych z (…), aplikacjami umożliwiającymi (...), a także udział w działaniach związanych z brandingiem marki oraz strategią marketingową.

Przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi projektowych, takich (…) czy (…), Wnioskodawca skupiał się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań projektowych. Jego zadania obejmowały odpowiedzialność za rozwój projektów podstron, aplikacji oraz (…), z naciskiem na zoptymalizowanie ich funkcjonalności i atrakcyjności wizualnej.

W obszarze marketingowym, Wnioskodawca uczestniczył w pracach związanych z (…), kreowaniem ilustracji, infografik oraz treści na platformy społecznościowe. Ponadto brał udział w warsztatach i konsultacjach z klientem, dbając o efektywną komunikację i zrozumienie jego oczekiwań.

Poprzez te działania, celem Wnioskodawcy było nie tylko tworzenie estetycznych i innowacyjnych rozwiązań, ale również wspieranie strategicznych celów biznesowych poprzez skuteczną promocję, komunikację i rozwijanie projektów kluczowych dla rozwoju firmy.

(…)

Firma zajmuje się przyłączaniem, wprowadzaniem przedsiębiorstw do (…), umożliwiając im generowanie nowych źródeł przychodów, poprawę efektywności operacyjnej i zabezpieczenie przyszłości swojego biznesu.

Jako Projektant, Wnioskodawca pełnił kluczową rolę w projekcie stworzenia nowej strony internetowej oraz opracowaniu identyfikacji wizualnej firmy. Przy wsparciu zaawansowanych narzędzi projektowych, takich jak (…).

4)wobec wskazania we wniosku, że:„Projektowanie i wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej a konkretnie – prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzane przez Wnioskodawcę projekty charakteryzują się nowatorskim i kreatywnym podejściem.

(…)

Wnioskodawca prowadzi systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność”.

proszę wyjaśnić:

a)jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań”/„części Oprogamowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź:

W roli Wnioskodawcy, pełniącej funkcję współtwórcy podczas procesu wytwarzania oprogramowania, zadania koncentrują się na efektywnej realizacji celów wyznaczonych przez klienta. Najczęściej są to cele krótkoterminowe, zdefiniowane na tygodniową skalę, skupiające się na poszczególnych etapach tworzenia aplikacji. Przykładowo, zakres tych celów obejmuje ukończenie projektów designu dla konkretnej funkcjonalności (), zapełnienie całego (…).

Dodatkowo, identyfikowane są cele długoterminowe, takie jak zwiększenie liczby (...) czy wejść na stronę i (…).

W kontekście finansowania projektów, to klient odpowiada za pozyskiwanie środków na kolejne etapy prac. W przypadku Wnioskodawcy, wynagrodzenie jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin oraz ukończenia poszczególnych etapów, co stanowi integralny element współpracy z Kontrahentami. Zaangażowanie Wnioskodawcy jest ukierunkowane na skuteczne osiąganie wyznaczonych celów biznesowych klienta poprzez profesjonalne zaangażowanie w każdy etap projektu.

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź:

W doświadczeniu Wnioskodawcy jako projektanta (…) brał On udział w szeregu projektów, które obejmowały zarówno redesigń istniejących gier, jak (…) oraz przeniesieniu części aplikacji na (...), co miało na celu zwiększenie efektywności i atrakcyjności ostatecznego produktu.

W kontekście (…), zaangażowanie Wnioskodawcy skupiło się na skróceniu procesu (…) oraz instalacji urządzeń dla nowych klientów, przynosząc widoczne rezultaty poprzez redukcję czasu z 15 godzin do zaledwie 2 godzin. Ponadto, zakończył On część prac nad nowymi funkcjonalnościami i przeprowadził (…) dla aplikacji nawigacyjnej oraz webowej.

W przypadku (...), działania koncentrowały się na podniesieniu (...) oraz zwiększeniu ruchu na stronie internetowej. Dodatkowo aktywnie pracował nad zapełnieniem całego (…) w jak najkrótszym czasie, osiągając sukces w przypadku (…), gdzie zapełnienie zostało osiągnięte w zaledwie 7 godzin.

W obszarze (…), przyczynił się do realizacji dwóch nowych projektów (…), ukończył (…) oraz stworzył serię (…). Ponadto Wnioskodawca prowadził prace nad podniesieniem (...) oraz zwiększeniem liczby wejść na stronę internetową.

W przypadku (…), zadania Wnioskodawcy obejmowały dostarczenie nowej strony internetowej z poprawioną architekturą informacji oraz opracowanie nowego pomysłu na komunikację wizualną, co miało na celu wzmocnienie obecności marki w internecie.

W każdym z tych projektów działania Wnioskodawcy były ukierunkowane na osiąganie konkretnych celów biznesowych klientów, dostosowując strategię projektową do ich unikalnych potrzeb i oczekiwań.

c)na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odpowiedź:

Prace nad „żywymi” aplikacjami, platformami społecznościowymi i stronami internetowymi to proces ciągły, który obejmuje stałe monitorowanie poziomu zadowolenia użytkowników oraz aktywną pracę nad nowymi funkcjonalnościami. W tym kontekście istotne jest utrzymanie spójności wizerunku, prowadzenie działań naprawczych, eliminowanie błędów oraz ciągłe doskonalenie, aby spełnić oczekiwania klienta. Podejście Wnioskodawcy zakłada pełne zaangażowanie w projekt, ścisłą współpracę z klientem i dynamiczne dostosowywanie się do ewolucji potrzeb użytkowników i zmieniającego się rynku.

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź:

W zakresie ustalania celów oraz organizacji harmonogramów decyzje należą do klienta.

Głównym zadaniem Wnioskodawcy jest dostarczanie niezbędnych zleceń i celów, oferowanie wsparcia w procesie projektowym i doradczym, ocenianie możliwości realizacji postawionych celów oraz udzielanie pomocy w doborze skutecznych środków. Wszystkie cele opisane w podpunkcie b) zostały zrealizowane bądź są aktualnie w trakcie realizacji.

5)czy Pana działania polegają na rozwijaniu „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”, a jeżeli tak to czy zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odpowiedź:

Działania Wnioskodawcy polegają na rozwijaniu „Oprogramowania”/„części Oprogramowania” oraz zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

6)czy w przypadku ulepszenia/rozwijania/modyfikowania „Oprogramowania” – efekty Pana pracy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź:

W przypadku ulepszenia/rozwijania/modyfikowania „Oprogramowania” – efekty pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

7)czy wszystkie „rozwiązania”, „aplikacje”, „gry”, „landing page” „oprogramowania”, „utwory”, „efekty”, „schematy, grafiki, projekty, interfejsy, wygląd, użyteczności, intuicyjności, interakcje”, „strony internetowe” to programy komputerowe, które są tworzone i rozwijane bezpośrednio przez Pana? Sposób, w jaki używa Pan ww. pojęć nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Pana prac, czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić ten sam efekt Pana prac?

Odpowiedź:

Wszystkie „rozwiązania”, „aplikacje”, „gry”, „landing page” „oprogramowania”, „utwory”, „efekty”, „schematy, grafiki, projekty, interfejsy, wygląd, użyteczności, intuicyjności, interakcje”, „strony internetowe” to programy komputerowe, które są tworzone i rozwijane bezpośrednio przez Wnioskodawcę.

8)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem”/„częścią Oprogramowania”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?

Odpowiedź:

Efekty pracy Wnioskodawcy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.

9)czy efekty Pana samodzielnej pracy, które nazywa Pan odpowiednio „Oprogramowaniem”/„częścią Oprogramowania”, zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”/„części Oprogramowania”?

Odpowiedź:

Efekty samodzielnej pracy Wnioskodawcy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy nie przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”/„części Oprogramowania” – przenosi je na Kontrahentów w zamian za wynagrodzenie.

10)czy w sytuacji, gdy oprogramowanie jest wytwarzane w zespole, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź:

W sytuacji, gdy oprogramowanie jest wytwarzane w zespole, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Wnioskodawcę jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W praktyce gospodarczej Wnioskodawcy może zdarzyć się również, że część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

11)czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) przenoszą razem (łącznie) na rzecz zleceniodawcy (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie?

Odpowiedź:

W sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby przenoszą prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Wnioskodawca z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie, jednak nie następuje to w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy.

12)w jaki sposób umowy z Kontrahentami regulują kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

-wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”, (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich)?

Jeżeli otrzymuje Pan wynagrodzenie także z tytułu innych czynności niż z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”, należy wskazać w jaki sposób wyodrębnia Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego?

Odpowiedź:

Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę/Kontrahenta praw do „oprogramowania”. Są to kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

13)w jaki sposób poszczególne umowy z Kontrahentami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez Pana „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania”/„części Oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź:

W umowie zawarto, iż na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) Wnioskodawca wystawia Kontrahentowi fakturę za wykonane prace. Na systemach ewidencji czasu pracy uwzględnia się, ile godzin przepracował Wnioskodawca, a następnie mnoży On liczbę godzin przepracowanych w miesiącu razy stawkę godzinową. Kontrahent opłaca fakturę Wnioskodawcy zgodnie z terminem określonym w umowie o współpracy. Wystawiona faktura jest potwierdzeniem przeniesienia praw autorskich na Kontrahenta.

14)jakich konkretnie kosztów zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego dotyczy Pana wniosek? Należy wskazać zamknięty katalog kosztów. Zakres wydatków należy przedstawić w katalogu zamkniętym (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.).

Odpowiedź:

-Smartfon (…)

-Ładowarka sieciowa (…)

-Adapter USB typu C

-Dysk SSD (…)

-Pamięć USB

-Pamięć (…)

-Konsola (…)

-Mysz (…)

-hosting - (…)

-Tablet graficzny (…)

-Tablet (…).

15)jakich konkretnie kosztów zakupu oprogramowania komputerowego dotyczy Pana wniosek? Należy wskazać zamknięty katalog kosztów. Zakres wydatków należy przedstawić w katalogu zamkniętym (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.).

Odpowiedź:

(...)

16)jakich konkretnie kosztów zakupu akcesoriów biurowych dotyczy Pana wniosek? Należy wskazać zamknięty katalog kosztów. Zakres wydatków należy przedstawić w katalogu zamkniętym (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.).

Odpowiedź:

-księgowość,

-kawa firmowa.

17)jakich konkretnie kosztów zakupu literatury specjalistycznej, szkoleń i kursów dotyczy Pana wniosek? Należy wskazać zamknięty katalog kosztów. Zakres wydatków należy przedstawić w katalogu zamkniętym (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.).

Odpowiedź:

(...)

18)w odniesieniu do kosztów, których dotyczy pytanie postawione przez Pana jako piąte, tj. kosztów które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, należy wskazać jaki jest funkcjonalny ich związek z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”. We wniosku wskazano, że koszty wymienione w jego treści są związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania. Nie wyjaśniono jednak kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami obejmującymi tworzenie „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”?

Odpowiedź:

Sprzęt komputerowy i elektroniczny – oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też Wnioskodawca konsekwentnie usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego/elektronicznego, peryferiów komputerowych oraz akcesoriów elektronicznych. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy. Dla przykładu zakup telefonu oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania (testowania), umożliwia również konsultację z Klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb Klienta i jego oczekiwań, co bez wątpienia pozwala na maksymalne spersonalizowanie produktu. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz na kwartał.

Oprogramowanie komputerowe – wytwarzanie oprogramowania oraz prowadzenie działalności wymaga stosowania różnego rodzaju oprogramowania narzędziowego, które w wielu przypadkach jest płatne. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefon, komputer, drukarka) oraz oprogramowania to koszty, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej jako programista. Tworzenie kodu wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty.

Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu.

Usługi przetwarzania w chmurze – Wnioskodawca może tworzyć oprogramowanie wykorzystujące chmurę obliczeniową, w związku z czym czasem ponosić dodatkowe koszty z tym związane. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w roku.

Usługi księgowe – Koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IPBox). Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Akcesoria biurowe – są niezbędne Wnioskodawcy do tworzenia różnego rodzaju dokumentów potrzebnych w działalności oraz ich odpowiedniej organizacji. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Literatura specjalistyczna, szkolenia, kursy – tworzenie wspomnianych rozwiązań wymaga zdobywania specjalistycznej wiedzy, co wiąże się zakupem specjalistycznej literatury oraz regularnym udziałem w szkoleniach i kursach. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

19)w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana piątego pytania do działań obejmujących tworzenie „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”/„części Oprogramowania”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?

Odpowiedź:

W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do Oprogramowania bądź części Oprogramowania wytworzonych przez Wnioskodawcę. W wyniku czego wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej uznawane są za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, tj. wydatki bezpośrednio powiązane z poszczególnymi Projektami realizowanymi przez Niego.

W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania bądź części Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem określonego programu komputerowego według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, np. na podstawie czasochłonności prowadzonych prac.

Kiedy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztów do danego źródła przychodów nie jest możliwe, czyli dany wydatek dotyczy wielu źródeł i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodyki jego przypisania do danego źródła, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne „powiązanie” odpowiedniej części danego kosztu z przychodami z danego źródła. Wówczas Wnioskodawca per analogiam stosuje przychodowy klucz podziału kosztów pośrednich, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, do poszczególnych rodzajów przychodów, np. w pierwszej kolejności proporcja jest liczona na podstawie: koszty pośrednie * przychody z działalności innowacyjnej/suma przychodów, a następnie: koszty pośrednie działalności innowacyjnej * przychody z danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania (jako osobnego KPWI)/suma przychodów ze wszystkich programów komputerowych.

W drugiej kolejności Wnioskodawca ustala poszczególne kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poprzez przemnożenie uzyskanego dochodu ze zbycia danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania przez wskaźnik, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Wnioskodawca zwraca uwagę na fakt, że mnożnik Nexus oblicza oddzielnie dla dochodów z poszczególnych programów komputerowych, w związku z czym ustala On odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność opisywaną we wniosku związaną z danym prawem przy zastosowaniu powyżej przedstawionego mechanizmu.

Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.

Z kolei w piśmie z 19 stycznia 2024 r. uzupełnił Pan opis okoliczności sprawy o następujące informacje:

1)W jaki sposób wykorzystuje Pan konsolę w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź:

W przypadku roli Wnioskodawcy jako projektanta (…), może On uczestniczyć nie tylko w procesie budowy aplikacji, ale także w tworzeniu gier wideo. W ramach wykonywanych zleceń współpracował przy projektowaniu dwóch gier. Ponadto, aktywnie poszukiwał nowych możliwości zatrudnienia poprzez składanie aplikacji na stanowiska (…) w firmach z branży gier wideo. To wymagało gruntownego zapoznania się z interfejsami gier oferowanymi przez różne firmy, analizowania podejścia projektantów do (...) oraz oceniania, które elementy zostały zaprojektowane skutecznie, a które mogą być ulepszone. Zapoznawanie się z produktami oferowanymi przez tego typu firmy stanowi jedno z podstawowych kryteriów przekładających się na pomyślne przejście rozmowy rekrutacyjnej.

Charakterystyka zawodu Wnioskodawcy nakłada na niego obowiązek śledzenia nowinek technologicznych. Korzystanie z konsoli umożliwia mu testowanie gier, ich interfejsów oraz stanowi źródło inspiracji. Pozostaje w bezpośrednim związku z Jego działalnością stwarzając możliwość rozwoju zawodowego a w konsekwencji uzyskania przychodu oraz zachowania i zabezpieczenia jego źródła.

2)W jaki sposób wykorzystuje Pan hosting - (…) w działalności będącej przedmiotem wniosku?

Odpowiedź:

Hosting, czyli miejsce na serwerze, służy Wnioskodawcy do publikowania w Internecie jego wizytówkowej strony internetowej „(…)”. Jest to wizytówka która pozwala szybko wyszukać dane na temat Wnioskodawcy jako projektanta, oraz jego portfolio.

3)Czy złożony wniosek obejmuje również sytuacje, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a ww. osoby przenoszą prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie następuje to w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy?

Odpowiedź:

Złożony wniosek obejmuje również sytuacje, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a ww. osoby przenoszą prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie następuje to w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy.

4)Jeżeli tak, należy szczegółowo opisać ww. sytuacje i wskazać co w tej sytuacji jest efektem Pana pracy i z jakiego powodu przeniesienie prawa do programu komputerowego nie następuje w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy? Czy w związku z tym przenosi Pan na kontrahenta prawa autorskie wyłącznie do wytworzonej przez siebie części, niespełniającej definicji programu komputerowego?

Odpowiedź:

W sytuacji, gdy Wnioskodawca nie wytworzy w całości programu komputerowego, prawa autorskie i tak zostają przeniesione. Wykonana przez Wnioskodawcę praca może bowiem stanowić bazę do wytworzenia zupełnie nowego oprogramowania. W tej sytuacji efektem pracy Wnioskodawcy jest „część oprogramowania”, która stanowi nowe prawo własności intelektualnej. Przekazanie praw autorskich nie następuje w wyniku odrębnej umowy, ponieważ ich przeniesienie zawarte jest w każdej umowie o współpracy zawartej z kontrahentem przez poszczególnych członków zespołu.

5)Wobec powyższego, należy jednoznacznie wskazać czy Pana działalność w zakresie: projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych gier, stron internatowych oraz landing page’ów, w tym tworzenia schematów, grafik, projektów, interfejsów, wyglądu, użyteczności, intuicyjności i interakcji w aplikacjach, które nazywa Pan Oprogramowaniem, częścią Oprogramowania – stanowi prace twórcze w zakresie wytworzenia kodu źródłowego programu komputerowego podlegającego ochronie wynikającej z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź:

Działalność Wnioskodawcy w zakresie: projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych, gier, stron internetowych oraz landing page’ów, w tym tworzenia schematów, grafik, projektów, interfejsów, wyglądu, użyteczności, intuicyjności i interakcji w aplikacjach, które nazywa on Oprogramowaniem, częścią Oprogramowania – stanowi prace twórcze podlegającego ochronie wynikającej z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak Wnioskodawca nie tworzy kodu, a tworzy program.

Wobec powyższego, należy wyjaśnić:

6)Co – w kontekście przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego – należy rozumieć pod pojęciem „część Oprogramowania”?

Odpowiedź:

„Częścią Oprogramowania” jest fragment Oprogramowania, który wytwarza Wnioskodawca, ale nie stanowi on kompletnego Oprogramowania. Mimo to do tego fragmentu Wnioskodawca przenosi prawa autorskie na kontrahenta i otrzymuje za to wynagrodzenie.

7)Czy wszystkie elementy określone przez Pana jako „Oprogramowanie” spełniają definicje programu komputerowego?

Odpowiedź:

Wszystkie elementy określone przez Wnioskodawcę jako „Oprogramowanie” spełniają definicję programu komputerowego.

8)Czy „część Oprogramowania” również spełnia definicje programu komputerowego?

Odpowiedź:

„Część Oprogramowania” również spełnia definicję programu komputerowego.

Ponadto pismem z 5 lutego 2024 r. uzupełnił Pan wniosek następująco w zakresie wykorzystywania kawy w działalności gospodarczej.

Zastosowanie kawy w kontekście działalności gospodarczej uległo ewolucji w miarę dostosowywania się do zmieniających się trendów.

Początkowo kawa pełniła funkcję elementu gościnnego dla klientów, jednak w związku z rosnącym znaczeniem pracy zdalnej i przemieszczaniem spotkań do przestrzeni wirtualnej, jej rola uległa przekształceniu. Obecnie kawa jest często wykorzystywana jako element spotkań online, pełniąc funkcję nie tylko symbolicznego poczęstunku, ale także tworząc atmosferę bardziej swobodnych i dłuższych interakcji z klientami. Jej rola rozszerza się również na spotkania zespołowe o charakterze budującym relacje oraz wspierającym współpracę wirtualną.

Pytania

1.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu schematów, grafik, projektów, interfejsów, wyglądu, użyteczności, intuicyjności i interakcjach w aplikacjach (Oprogramowanie, części Oprogramowania) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy prawa autorskie do programów komputerowych (Oprogramowanie, części Oprogramowania) tworzonych samodzielnie przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?

3.Czy odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie, części Oprogramowania) przez Wnioskodawcę w ramach wykonywanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT?

4.Czy wydatki na:

-sprzęt komputerowy i elektroniczny;

-oprogramowanie komputerowe;

-usługi księgowe;

-akcesoria biurowe;

-literaturę specjalistyczną, szkolenia, kursy,

które Wnioskodawca ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT?

5.Które z wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na:

-sprzęt komputerowy i elektroniczny;

-oprogramowanie komputerowe;

-usługi księgowe;

-akcesoria biurowe;

-literaturę specjalistyczną, szkolenia, kursy,

w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

6.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym oraz stanowiskach Wnioskodawcy do zadanych pytań możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojową jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badaniami naukowymi są więc: badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT pojęcie prace rozwojowe - oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska Wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing. Paris/GUS, Warsaw, ...). Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu aplikacji, grafik, rozwiązań, programów w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe Klientów. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

-nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy Oprogramowanie lub części Oprogramowania w zależności od potrzeb Klientów, z którym współpracuje, a dany Zleceniodawca ma na celu zwiększenie innowacyjności archaicznych rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb;

-nieprzewidywalność: Zleceniodawcy, z którymi Wnioskodawca współpracuje, oczekują od Wnioskodawcy wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań;

-metodyczność: Wnioskodawca zobowiązany jest w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Kontrahenta i przedstawionym przez nich planem;

-możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez Niego działalności na rzecz Zleceniodawców jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z Oprogramowania lub części Oprogramowania na Zleceniodawcę co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy, można stwierdzić, że tworzenie przez Niego programów komputerowych spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Ponadto Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, że ustawa o PIT odsyła bezpośrednio do przepisów ustaw pozapodatkowych, natomiast zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, Organ jest zobowiązany do tego, aby się do nich ustosunkować.

Jak wskazuje wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2016 r., o sygn. I GSK 789/14, „pojęcia „przepisów prawa podatkowego”, o którym mowa w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie można ograniczać wyłącznie do ustaw, które w swoim tytule zawierają takie pojęcie, lecz chodzi o rzeczywistą treść zawartych w ustawach regulacji mających wpływ na opodatkowanie”.

W podobnym kontekście wypowiedziały się sądy administracyjne w innych orzeczeniach, m.in. NSA w wyroku z dnia 14 listopada 2014 r. sygn. II FSK 2524/12 stwierdził, że: „Trzeba również zauważyć, że mimo, iż instytucja indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego odnosi się głównie do regulacji z zakresu prawa daninowego, jakim jest prawo podatkowe, to nie można jednak tracić z pola widzenia, że prawo podatkowe określa konsekwencje prawnopodatkowe w związku ze zdarzeniami regulowanymi przez inne dziedziny prawa. Nie funkcjonuje ono w oderwaniu od innych gałęzi prawa, zwłaszcza tych, które normują stosunki społeczne zaistniałe pomiędzy podmiotami cywilnymi, głównie zaś pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Prawo podatkowe jest zatem ściśle związane z obrotem prawnym, w tym gospodarczym, bez zaistnienia którego, nie powstałyby stosunki podatkowoprawne. Podczas interpretacji przepisów prawa podatkowego nie można zatem nie uwzględnić regulacji prawnych, które normują stosunki z zakresu obrotu gospodarczego.  Ograniczenie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyłącznie do sfery podatkowej - narusza przepisy regulujące wydawanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (por. wyrok NSA z 27 stycznia 2009 r., I FSK 1871/07)”.

Podobnie wskazał WSA z Poznania w wyroku z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Po 795/18, argumentując, że „trzeba w tym miejscu szczególnie podkreślić, że pojęcia „przepisy prawa podatkowego”, o którym mowa w art. 14b § 1 O.p., nie można ograniczać wyłącznie do ustaw, które w swoim tytule zawierają takie pojęcie, lecz chodzi o rzeczywistą treść zawartych w ustawach regulacji mających wpływ na opodatkowanie (por. wyrok NSA z 7 kwietnia 2016 r., I GSK 789/14). Zgodnie zatem z utrwalonymi już w orzecznictwie poglądami, które tu Sąd w pełni podziela, organy podatkowe, dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego, zobowiązane są do posiłkowania się przepisami z innych dziedzin prawa dla wyjaśnienia znaczenia występujących w przepisach ustaw podatkowych pojęć i instytucji z tych innych dziedzin prawa (zob. np. wyroki: NSA z dnia 4 listopada 2011 r. sygn. akt II FSK 1019/09, z dnia 14 listopada 2014 r. sygn. akt II FSK 2524/12, i z dnia 20 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2108/12). Wynika to stąd, że przepisy prawa podatkowego jakkolwiek stanowią autonomiczną dziedzinę prawa, to jednak nie są całkowicie odrębne, niezależne i niepowiązane z innymi dziedzinami systemu prawnego, a wręcz przeciwnie, wraz z przepisami innych gałęzi prawa stanowią część jednego porządku prawnego obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zgodnie z powyższym, Wnioskodawca ma prawo zadać pytanie, czy prowadzona przez Niego działalność może zostać uznana za badawczo-rozwojową oraz może oczekiwać wydania w tym zakresie interpretacji indywidualnej. Skoro bowiem Ustawodawca posłużył się w treści art. 26e ust. 1 ustawy PIT pojęciem „działalności badawczo- rozwojowej”, zaś na gruncie wskazanego aktu, tj. w art. 5a pkt 38 oraz związanych z nim punktów 39 i 40, odwołuje się do jej rozumienia w kontekście ustawy pozapodatkowej, to oczywistym jest, że Organ uprawniony jest do interpretowania charakteru prowadzonej działalności odnosząc się do tej ustawy.

·Wnioskodawca nie prowadzi ani nie nabywa badań, jednak prowadzi prace rozwojowe, co opisano powyżej.

·Wnioskodawca nie oczekuje odpowiedzi na pytanie, czy podejmowana przez Niego działalność stanowi prace rozwojowe.

·Wnioskodawca oczekuje oceny czy podejmowana przez Niego działalność mieści się w kategorii działalności badawczo - rozwojowej.

·Pod pojęciem „prowadzona działalność gospodarcza” należy rozumieć całość działań realizowanych przez Wnioskodawcę.

·Wnioskodawca nie prowadzi i nie będzie prowadził badań naukowych.

·W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca samodzielnie prowadzi prace rozwojowe.

Prace rozwojowe prowadzone są od (...) r. i trwają do dziś, dotyczą realizacji zleceń programistycznych na rzecz swoich Kontrahentów. Celem jest stworzenie nowego prawa własności intelektualnej.

Poniżej opisano prace rozwojowe, które wykonuje Wnioskodawca:

· tworzenie dla klientów logotypów, nadawanie ich markom/ firmom cech charakterystycznych, pomoc w analizie konkurencji, szukanie sposobów na wyróżnienie się marki na tle rynku, pomoc w sprecyzowaniu grupy docelowej, pomoc budowaniu relacji pomiędzy marką a ich klientami, pomoc w znalezieniu/ dobraniu odpowiednich środków wyrazu

·rozwijanie komunikacji wizualnej klienta i wykorzystywanie jej w działaniach marketingowych na łamach platform socialmediowych, tworzenie banerów, grafik, ilustracji, modelów 3D, dokumentów pdf, e-booków, pomoc w budowaniu kampanii marketingowych, banerów/ grafik reklamowych, landingpage’ów

·pomoc w budowaniu aplikacji, serwisów, stron internetowych, gier, landingów, kampanii, przeprowadzanie klienta przez proces projektowy, analiza potrzeb klienta za pomocą rozmów/ warsztatów kreatywnych z użyciem różnych metod (np. (…)), analiza działania (strony, aplikacji, pomoc w doprecyzowaniu szczegółów), tworzenie wstępnych szkiców (…), tworzenie finalnych projektów (stron, aplikacji, na różne ekrany razem z finalnymi grafikami, dodatkowymi ilustracjami, czy opracowaną wcześniej identyfikacją wizualną), sprawdzanie działania produktu (poprzez testy, rozmowy z użytkownikami, (…)), ciągła praca nad produktami (naprawianie błędów, poprawki funkcjonalności), praca z developerami przy wdrażaniu strony (przy przenoszeniu wizualnych projektów na kod)

·poprawki/ fotomontaże zdjęć, wszelkiego rodzaju projekty na wydruki (wizytówki, ulotki, dokumenty, nadruki na materiały), prezentacje (…), składanie tekstu (pod książki i mniejsze/ większe dokumenty)

·rysunki, fotomontaże, ilustracje, grafiki koncepcyjne, projekty „(…)” (postaci/ bohaterów konkretnej marki), komiksy, materiały potrzebne do wydruków, stron, aplikacji, gier, (…), modeli 3D Wnioskodawca świadczy usługi jako podwykonawca w zakresie analizy biznesowo-systemowej. W zakresie Jego obowiązków leży projektowanie systemów informatycznych na podstawie wymagań klientów.

Projekty informatyczne dotyczą obszarów finansowych, handlowych, telekomunikacyjnych, administracyjnych i innych. Prace projektowe dotyczą warstw:

·researchu, badań, zbierania informacji, testów,

·budowania (…),

·architektury informacji,

·(…),

·finalnych designów,

·interaktywnych prototypów,

· mikrointerakcji,

·identyfikacji wizualnej,

·ilustracji, animacji,

·social mediów,

·marketingu.

W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowy lub zmieniony produkt:

·(…) – Jest to gra dla (…)

·(…) – Aplikacja do nauki (…)

·(…) – System nawigacji GPS i (…)

·(…) – Wnioskodawca, prowadził prace nad stroną internetową (nowe podstrony, landingi, praca nad spójnością, aktualizacje, nowe wersje strony). Dodatkowo pomagał w pracach marketingowych, (…), komunikacja wizualna. Prowadził konsultacje/ warsztaty z klientem. (…)

·(…) – Firma zajmuje się tworzeniem technologii (…). Wnioskodawca pomagał przy projektach m.in. takich jak (…), czy modernizacja ich serwisu internetowego. Odpowiadał za tworzenie projektów podstron/ aplikacji/ landingów. Pomagał w pracach marketingowych, social mediach, ilustracjach, infografikach. Prowadził konsultacje/ warsztaty z klientem. (…)

·(…) – Firma zajmuje się przyłączaniem, wprowadzaniem przedsiębiorstw do (...), umożliwiając im generowanie nowych źródeł przychodów, poprawę efektywności operacyjnej i zabezpieczenie przyszłości swojego biznesu. Wnioskodawca odpowiadał za projekt nowej strony internetowej, identyfikacji wizualnej, prowadził konsultacje/ warsztaty z klientami. (…)

·(…) – Firma zajmowała się tworzeniem aplikacji (...). Wnioskodawca odpowiadał za projekt nowej strony internetowej, projekt aplikacji internetowej, identyfikacji wizualnej, prowadził konsultacje/ warsztaty z klientami.

-Prace rozwojowe zostaną zakończone pozytywnym wynikiem, jakim będzie nowe prawo własności intelektualnej.

-Wynik ten będzie wykorzystany w taki sposób, że zostaną odsprzedane do niego prawa majątkowe.

-W stosunku do dotychczasowej działalności procesy mają bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i nie są wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian.

-Za wytworzenie nowego prawa własności intelektualnej, choćby miały postać nieukończoną, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie.

-Wnioskodawca nie prowadzi prac o innym charakterze niż prace rozwojowe.

-Wnioskodawca nie oczekuje oceny, czy programy komputerowe podlegają ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych.

-Wnioskodawca oczekuje oceny czy prawa do programów komputerowych można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

-Efekty prac Wnioskodawcy zawsze są utworami: odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem, nie są efektem pracy, która wymaga jedynie określonych umiejętności designowych, projektowych, graficznych i której rezultaty da się przewidzieć, nie mają charakteru powtarzalnego, nie są jedynie techniczną realizacją projektów.

-Efekty prac Wnioskodawcy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie. Wnioskodawcy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do programów komputerowych.

-W każdym przypadku tworzenie, rozwijanie oraz ulepszanie przez Wnioskodawcę „programu komputerowego” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca nie prowadzi odrębnych badań naukowych ani prac rozwojowych dla celów współtworzenia każdego poszczególnego „programu komputerowego”, który jest efektem Jego pracy.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2.

Art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w tym artykule w ust. 2 pkt 8. Przy czym, by można było mówić o „kwalifikowanym” prawie własności intelektualnej, przepis ten wymaga również, aby spełnione zostały dwa kryteria:

-przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz

-prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Należy uznać, że Oprogramowanie lub część Oprogramowania, stanowi przedmiot ochrony praw autorskich. Artykuł 74 ustawy o PAIPP kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Zgodnie z Polską Normą PN-ISO/IEC 2382-1:1996 - 1.05.01 program komputerowy to jednostka syntaktyczna zgodna z zasadami konkretnego języka programowania, składająca się z deklaracji i instrukcji lub rozkazów potrzebnych do rozwiązania funkcji, zadania lub problemu (M. Szmit, Wybrane zagadnienia opiniowania sądowo-informatycznego, Warszawa 2014, s. 178).

Przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 ustawy o PAIPP, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (wyr. TS z 22.12.2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816).

Do programów komputerowych stosuje się również wyrażoną w art. 1 ust. 3 ustawy o PAIPP zasadę, że chronione są także dzieła w postaci nieukończonej, np. wersja pre-alfa, alfa lub beta programu, wydanie testowe lub demonstracyjne (A. Michalak (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74).

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny/zdarzenie przyszłe można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest Oprogramowanie, jak i części Oprogramowania, wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach zawartej umowy współpracy pomiędzy nim a danym Zleceniodawcą.

Zdaniem Wnioskodawcy prawo autorskie do programów komputerowych wytwarzanych przez Niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o PAIPP, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, co zostało wykazane w zakresie pytania nr 1.

Oprogramowanie to zaprojektowany i wytwarzany przez Wnioskodawcą w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej rezultat jego własnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowiący utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie zaprojektowane i wytwarzane przez Wnioskodawcę każdorazowo stanowi rozwiązania wyjątkowe, unikatowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego projektu. Projektowanie i wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej a konkretnie – prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3.

Dochodem z kwalifikowanego IP zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT jest osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód:

·z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych dotyczących kwalifikowanego IP;

·ze sprzedaży kwalifikowanego IP;

·z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

·z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Zgodnie z postanowieniami konkretnej umowy współpracy w ramach wykonywanych usług przenoszone są przez Wnioskodawcę na rzecz danego Zleceniodawcy wytworzone Oprogramowania bądź części Oprogramowania.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie. Niniejsza należność obejmuje honorarium za przeniesienie całości autorskich praw majątkowych do programu komputerowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie autorskich praw majątkowych do wytworzonego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, należy zakwalifikować jako kategorię sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

·przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz;

·należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

·podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Według Wnioskodawcy zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki uznania, ponieważ:

·Wytwarza, rozwija lub ulepsza kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci praw autorskich do programu komputerowego, co zostało wykazane w zakresie pytania nr 2.

·Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem oprogramowania - po jego wytworzeniu przenosi prawa autorskie na Kontrahenta. Wnioskodawca nie posiada licencji wyłącznej na oprogramowanie.

·Działania Wnioskodawcy zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

·Zmiany wprowadzane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowych/okresowych zmian.

·W wyniku podjętych czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór podlegający ochronie, Wnioskodawca przenosi całość autorskich praw majątkowych na Kontrahenta i otrzymuje wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.

·W przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija, ulepsza, modyfikuje oprogramowanie, a w wyniku rozwoju, ulepszenia, modyfikacji oprogramowania nie powstało nowe prawo własności intelektualnej, to Wnioskodawca nie jest właścicielem, współwłaścicielem ani użytkownikiem tego oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej.

·Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich.

· Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do programu komputerowego.

·Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w stałych okresach miesięcznych.

·Na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) Wnioskodawca wystawia Kontrahentowi fakturę za wykonane prace. Na systemach ewidencji czasu pracy uwzględnia się, ile godzin przepracował Wnioskodawca, a następnie mnoży On liczbę godzin przepracowanych w miesiącu razy stawkę godzinową. Kontrahent opłaca fakturę Wnioskodawcy zgodnie z terminem określonym w umowie o współpracy. Wystawiona faktura jest potwierdzeniem przeniesienia praw autorskich na Kontrahenta.

·Faktury, które wystawia Wnioskodawca na rzecz Kontrahentów wyodrębnia wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Kontrahenta.

·Kod źródłowy, który stworzy Wnioskodawca jest umieszczany w repozytorium kontrahenta. Zastosowany system kontroli wersji zapewnia, że każdy fragment kodu jest przypisany do osoby, która go utworzyła/zmodyfikowała. Potwierdzeniem przeniesienia praw jest wystawiona faktura.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT dochód (strata) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

-z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

-ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

-z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Natomiast art. 9 ust. 2 ustawy o PIT stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zastosowanie cedułowości (teorii źródeł) wiąże się z konsekwencjami, zwłaszcza w zakresie możliwości stosowania specjalnych stawek opodatkowania lub kosztów normatywnych.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza w przeważającym zakresie obejmuje tworzenie programów komputerowych, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach realizacji zawartej umowy współpracy na określonego Kontrahenta. Wnioskodawca za wykonane usługi otrzymuje ustalone wynagrodzenie, obejmujące również należność za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Zważając na to, że działania Wnioskodawcy zorientowane są na działalność badawczo-rozwojową, Wnioskodawca ponosi wydatki na:

1)sprzęt komputerowy i elektroniczny;

2)oprogramowanie komputerowe;

3)usługi telekomunikacyjne oraz Internet domowy;

4)usługi księgowe;

5)akcesoria biurowe;

6)literaturę specjalistyczną, kursy, szkolenia.

Niniejsze wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT, gdyż mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania bądź części Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem i określonego programu komputerowego według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie. W ostateczności Wnioskodawca per analogiam zastosuje art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, który stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego programu komputerowego, w tym przypisane według odpowiedniej metodyki, należy uznać za koszty prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym za koszty uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 5.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) * 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d. od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4, d,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem i własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie programów komputerowych, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania umowy na rzecz określonego Kontrahenta. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, które obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

W związku z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca ponosi wydatki na:

1)sprzęt komputerowy i elektroniczny;

2)oprogramowanie komputerowe;

3)usługi przetwarzania w chmurze;

4)usługi telekomunikacyjne oraz Internet domowy;

5)usługi księgowe;

6)akcesoria biurowe;

7)literaturę specjalistyczną, szkolenia, kursy.

Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów – tj. prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji opisanej we wniosku, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).

Wnioskodawca w latach 2022-2023 poniósł koszty na zakup adaptera USB, dysku, pamięci (…), kursu (…),(…) (comiesięczna subskrypcja programu graficznego), konsola do testowania, sprawdzania interfejsów gier, myszy komputerowej, tabletu graficznego, aplikacji (…). Wydatki te zostały poniesione na potrzeby konkretnych prac rozwojowych.

Sprzęt komputerowy i elektroniczny – oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, lecz nie jest on wystarczający dla sprawnego wykonywania czynności, które wykonuje Wnioskodawca. Stąd też Wnioskodawca konsekwentnie usprawnia posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu komputerowego/elektronicznego, peryferiów komputerowych oraz akcesoriów elektronicznych. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy. Dla przykładu zakup telefonu oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania (testowania), umożliwia również konsultację z Klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb Klienta i jego oczekiwań, co bez wątpienia pozwala na maksymalne spersonalizowanie produktu. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz na kwartał.

Oprogramowanie komputerowe – wytwarzanie oprogramowania oraz prowadzenie działalności wymaga stosowania różnego rodzaju oprogramowania narzędziowego, które w wielu przypadkach jest płatne. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu. Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefon, komputer, drukarka 3D) oraz oprogramowania to koszty, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej jako programista. Tworzenie kodu wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego programisty. Natomiast pozostały sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu.

Usługi telekomunikacyjne oraz internet domowy - abonament telefoniczny umożliwia konsultację z kontrahentami poprzez połączenia telefoniczne lub Internet mobilny, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań. Natomiast koszt opłaty za Internet zapewnia Wnioskodawcy szybkie i stabilne łącze, które to jest nieodzowne w dzisiejszej pracy programisty (tworzenie kodu, algorytmów) m.in. umożliwia zdalny kontakt z klientem lub innymi informatykami, pozwala na znalezienie informacji na temat powstałych błędów, testowanie tworzonego oprogramowania, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy. Również dzięki niniejszemu wydatkowi Wnioskodawca ma dostęp do wszelakich źródeł wiedzy, np. dokumentacji, publikacji, materiałów konferencyjnych. Stałe łącze otwiera Wnioskodawcy przestrzeń do zdobywania nowej wiedzy, klientów, czy przekazywania owoców swojej pracy. Oprogramowanie zarówno w procesie jego produkcji, jak i dalszego funkcjonowania wykorzystuje dostęp do sieci. Jego wytworzenie, testowanie i dalsze wykorzystywanie nie byłoby możliwe bez internetu. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Usługi księgowe - Koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IPBox). Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Akcesoria biurowe – są niezbędne Wnioskodawcy do tworzenia różnego rodzaju dokumentów potrzebnych w działalności oraz ich odpowiedniej organizacji. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Literatura specjalistyczna, szkolenia, kursy – tworzenie wspomnianych rozwiązań wymaga zdobywania specjalistycznej wiedzy, co wiąże się zakupem specjalistycznej literatury oraz regularnym udziałem w szkoleniach i kursach. Koszty takie Wnioskodawca ponosi raz w miesiącu.

Opisane wydatki były ponoszone były wyłącznie w celu prowadzenia konkretnych prac rozwojowych. Wszystkie wymienione we wniosku koszty zostały faktycznie poniesione przez Wnioskodawcę na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania komputerowego, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. W przypadku braku możliwości pełnego alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania bądź części Oprogramowania, Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną przez Niego działalność związaną z wytwarzaniem określonego programu komputerowego według odpowiedniej proporcji, która będzie odpowiadać przyczynieniu się danego kosztu do osiągnięcia konkretnego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, np. na podstawie czasochłonności prowadzonych prac.

Opisane we wniosku zakupione przez Wnioskodawcę składniki majątku nie stanowią środków trwałych lub wartości niematerialne i prawne w prowadzonej działalności gospodarczej. Od (...), czyli od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 6.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT „Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania”.

Artykuł 30ca ust. 1 i następne ustawy o PIT wskazują, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

-prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o PIT;

-wytwarzanie w ramach działalności kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

-uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

-określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika Nexus dla każdego kwalifikowanego IP odrębnie;

-prowadzenie odrębnej ewidencji operacji finansowych związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą kwalifikowanego IP.

W przedmiotowym przypadku Wnioskodawca:

·prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której realizowana jest działalność badawczo rozwojowa w rozumieniu ustawy o PIT;

·w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarza kwalifikowane prawa własności intelektualnej, tj. Oprogramowanie bądź części Oprogramowania;

·programy komputerowe sprzedaje na rzecz Kontrahentów, z tytułu czego Wnioskodawca uzyskuje przychody;

·dokonuje odpowiedniej alokacji kosztów do przychodów z danego programu komputerowego, przez co określa dochód ze sprzedaży określonego Oprogramowania bądź części Oprogramowania, w tym jest w stanie obliczyć wartość Nexus dla każdego z nich;

·wysokość dochodu, jaki może rozliczyć przy zastosowaniu stawki 5%, wynika z odrębnie prowadzonej Ewidencji.

W związku z powyższym Wnioskodawca spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (...) r. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przedmiotowa działalność dotyczy projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych, gier, stron internetowych oraz landing page’ów (tj. Oprogramowanie, części Oprogramowania), które według art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami. Świadczy Pan usługi jako podwykonawca pełniąc rolę (…). W zakresie Pana obowiązków leży projektowanie aplikacji, stron oraz serwisów internetowych, landingów, grafik, ilustracji, identyfikacji wizualnych, czy materiałów marketingowych. Projekty dotyczą branż takich jak (…), gry komputerowe, geodezja, marketing. Prace projektowe dotyczą warstw: researchu, badań, zbierania informacji, testów, budowania (…), architektury informacji, (…), finalnych designów, interaktywnych prototypów, mikrointerakcji, identyfikacji wizualnej, ilustracji, animacji, social mediów, marketingu. W ramach współpracy z klientami, opracowuje Pan różnorodne projekty graficzne oraz cyfrowe, które mają na celu przyspieszenie produkcji, zwiększenie ilości dostępnych funkcji oraz poprawę ich jakości. Wykorzystuje Pan swoje umiejętności do projektowania i tworzenia nowych projektów oraz modyfikacji, rozszerzeń i usprawnień istniejących projektów. W związku z pracami, które Pan wykonuje, zarządza projektami, koordynuje ich wdrażanie i współpracuje z zespołami programistów, którzy tworzą kod źródłowy. W ramach swojej działalności może Pan współpracować z zespołami klienta, gdzie Pana rola polega na tworzeniu określonych i funkcjonalnie niezależnych elementów projektu. Tworzy Pan całość lub fragmenty projektów, które w połączeniu z innymi elementami tworzonymi przez zespoły projektowe, stanowią kompleksowe dzieło. Po ukończeniu projektu, przekazuje Pan prawa autorskie klientowi, nawet jeśli projekt jest w fazie nieukończonej i otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, chociaż projekt może nie być odrębnym oprogramowaniem. Przekazanie praw autorskich klientowi za całe dzieło, składające się z różnych elementów, nie wymaga osobnej umowy. W wyniku prowadzonych prac powstają autorskie prawa do oprogramowania, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wytwarzane przez Pana oprogramowanie lub jego część kształtowane są na bazie indywidualnych, autorskich koncepcji i obejmują różnorodne elementy projektowania, w tym m.in. opracowanie architektury informacji, audyty UI/UX, udoskonalenia graficzne, nowe projekty interfejsów, nowe projekty graficzne, testy użyteczności, usprawnienia (...), modyfikacje oraz doskonalenie istniejących rozwiązań programistycznych. Wszystkie te działania są prowadzone w sposób metodyczny, z uwzględnieniem specyfiki tworzenia oprogramowania, tj. określenia celów, wyboru odpowiednich rozwiązań programistycznych i technologii, planowanie prac, weryfikacji oraz zakończenia projektu. Przy realizacji tych działań stosuje Pan różne metody/ procesy projektowe, m.in (…) oraz ich wariacje dostosowane do potrzeb klientów. Efekty Pana pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wytwarzane przez Pana Oprogramowania lub ich części opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują projektowanie i wytwarzanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Prowadzi Pan systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności w zakresie projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych, gier, stron internetowych oraz landing page’ów, polegającej na tworzeniu schematów, grafik, projektów, interfejsów, wyglądu, użyteczności, intuicyjności i interakcjach w aplikacjach (dalej: Oprogramowanie, części Oprogramowania). Wykorzystuje Pan swoje umiejętności do projektowania i tworzenia nowych projektów oraz modyfikacji, rozszerzeń i usprawnień istniejących projektów. W związku z pracami, które Pan wykonuje, zarządza projektami, koordynuje ich wdrażanie i współpracuje z zespołami programistów, którzy tworzą kod źródłowy. W ramach swojej działalności może Pan współpracować z zespołami klienta, gdzie Pana rola polega na tworzeniu określonych i funkcjonalnie niezależnych elementów projektu. Tworzy Pan całość lub fragmenty projektów, które w połączeniu z innymi elementami tworzonymi przez zespoły projektowe, stanowią kompleksowe dzieło. Wytwarzane przez Pana oprogramowanie lub jego część kształtowane są na bazie indywidualnych, autorskich koncepcji i obejmują różnorodne elementy projektowania, w tym m.in. opracowanie architektury informacji, audyty UI/UX, udoskonalenia graficzne, nowe projekty interfejsów, nowe projekty graficzne, testy użyteczności, usprawnienia (…), modyfikacje oraz doskonalenie istniejących rozwiązań programistycznych. Wszystkie te działania są prowadzone w sposób metodyczny, z uwzględnieniem specyfiki tworzenia oprogramowania, tj. określenia celów, wyboru odpowiednich rozwiązań programistycznych i technologii, planowanie prac, weryfikacji oraz zakończenia projektu. Przy realizacji tych działań stosuje Pan różne metody/ procesy projektowe, m.in (…) oraz ich wariacje dostosowane do potrzeb klientów. Wytwarzane przez Pana Oprogramowania lub ich części opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują projektowanie i wytwarzanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Prowadzi Pan systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali.

Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku, realizacja opisanych we wniosku projektów zaowocowała kreacją nowych zastosowań, które znacząco przyczyniły się do poszerzenia spektrum doświadczeń użytkowników oraz efektywności działań. Nowe zastosowania stanowią fundament trwałych i wartościowych rezultatów Pana projektów, wykraczając poza tradycyjne oczekiwania i otwierając drzwi do nowych możliwości.

Pana projekty są projektowane z myślą o responsywności, co zapewnia optymalne doświadczenie na różnych urządzeniach i platformach. Posiada Pan umiejętność obsługi zaawansowanych programów do tworzenia interfejsów aplikacji oraz grafiki. Pana znajomość najnowszych rozwiązań i technologii w dziedzinie projektowania pozwala skutecznie usprawniać pracę oraz doskonalić komunikację z zespołem deweloperskim. Stale się Pan rozwija, aby być na bieżąco z nowymi funkcjonalnościami w aplikacjach, które mają bezpośrednie przełożenie na kod. Ten proces nauki jest integralną częścią Pana podejścia do projektowania, zwłaszcza w kontekście standardów obowiązujących podczas procesów projektowych i współpracy z deweloperami. Pana projekty są ukierunkowane na usprawnianie procesów i podnoszenie poziomu użytkowej jakości (…).

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej, jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazał Pan, że Pana działalność jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych okresach i jakie harmonogramy zostały w związku z tym opracowane i wszystkie z nich zostały faktycznie zrealizowane. Rozpoczyna Pan proces od precyzyjnego dostosowania umiejętności do wymagań klienta i wspólnego zaplanowania celów zespołu. Klient jest kluczowym inicjatorem, wyznaczając krótkoterminowe cele związane z poszczególnymi etapami projektów, takimi jak ukończenie designów dla danej funkcjonalności (), zapełnienie (...) w jak najkrótszym czasie (), czy ukończenie ilustracji dla nowej gry (…). Często Pan pracuje nad konkretnymi etapami projektów, takimi jak ukończenie designów dla danej funkcjonalności w przypadku (…), czy zapełnienie (…) w jak najkrótszym czasie dla (…). Stawia Pan sobie cele związane z rozwojem marek, takie jak (…) czy (…), poprzez podniesienie (...) czy wejść na stronę. Dla (…) długoterminowe cele obejmują skrócenie procesu (…), instalacji urządzeń dla nowych klientów i poprawę ogólnego (…). Współpraca z klientami w obszarze pozyskiwania finansowania dla poszczególnych etapów projektu leży po stronie klienta. Pan jako Product Designer rozumie, że pierwszym kluczowym elementem przy tworzeniu oprogramowania jest interfejs. Oferuje Pan wiedzę na temat doświadczeń użytkownika i technologicznych kompetencji, które są kluczowe dla skutecznego budowania interfejsów przez deweloperów. Pana podejście strategiczne opiera się na dostosowywaniu się do potrzeb klienta i przyczynianiu się do osiągania celów biznesowych. Prace nad „żywymi” aplikacjami, platformami społecznościowymi i stronami internetowymi to proces ciągły, który obejmuje stałe monitorowanie poziomu zadowolenia użytkowników oraz aktywną pracę nad nowymi funkcjonalnościami. W tym kontekście istotne jest utrzymanie spójności wizerunku, prowadzenie działań naprawczych, eliminowanie błędów oraz ciągłe doskonalenie, aby spełnić oczekiwania klienta. Pana podejście zakłada pełne zaangażowanie w projekt, ścisłą współpracę z klientem i dynamiczne dostosowywanie się do ewolucji potrzeb użytkowników i zmieniającego się rynku. W zakresie ustalania celów oraz organizacji harmonogramów decyzje należą do klienta. Głównym Pana zadaniem jest dostarczanie niezbędnych zleceń i celów, oferowanie wsparcia w procesie projektowym i doradczym, ocenianie możliwości realizacji postawionych celów oraz udzielanie pomocy w doborze skutecznych środków. Wszystkie cele opisane w uzupełnieniu zostały zrealizowane bądź są aktualnie w trakcie realizacji.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali. Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego.

Pana podejście oparte na metodzie (…) umożliwia wnikliwe zrozumienie perspektywy końcowych użytkowników, co skutkuje tworzeniem interfejsów odzwierciedlających ich rzeczywiste potrzeby. Pana projekty są projektowane z myślą o responsywności, co zapewnia optymalne doświadczenie na różnych urządzeniach i platformach. Posiada Pan umiejętność obsługi zaawansowanych programów do tworzenia interfejsów aplikacji oraz grafiki. Pana znajomość najnowszych rozwiązań i technologii w dziedzinie projektowania pozwala skutecznie usprawniać pracę oraz doskonalić komunikację z zespołem deweloperskim. Stale się Pan rozwija, aby być na bieżąco z nowymi funkcjonalnościami w aplikacjach, które mają bezpośrednie przełożenie na kod. Ten proces nauki jest integralną częścią Pana podejścia do projektowania, zwłaszcza w kontekście standardów obowiązujących podczas procesów projektowych i współpracy z deweloperami. Pana projekty są ukierunkowane na usprawnianie procesów i podnoszenie poziomu użytkowej jakości (…). Projekty, które Pan tworzy są starannie przemyślane, aby przyczynić się do pozytywnego doświadczenia użytkownika. W praktyce projektowej kładzie Pan nacisk na solidne podstawy wiedzy, techniczne kompetencje oraz innowacyjne podejście. Oferowane przez Pana produkty, usługi i procesy opierają się na zaawansowanych rozwiązaniach, obejmując kluczowe elementy:

1. Myślenie Projektowe, (…): Wykorzystuje Pan sprawdzone metody projektowe, takie jak (…), aby skutecznie prowadzić procesy projektowe od początkowej koncepcji do finalnej implementacji.

2. Zgodność ze Standardami (…): Stawia na zgodność z najnowszymi standardami UX/UI, dbając o to, aby projekty były nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim funkcjonalne i zgodne z oczekiwaniami użytkowników.

3. Dostosowanie do Wymagań (…): Zapewniając dostępność, dostosowuje projekty do wymagań (…), co umożliwia korzystanie z nich przez osoby o różnych umiejętnościach.

4. Zgodność z Dobrymi Praktykami Umieszczania Grafik w Sieci: Wdraża Pan sprawdzone praktyki umieszczania grafik w sieci, dbając o optymalną jakość wizualną i wydajność.

5. Dopasowanie do (…): Gdy to konieczne, dostosowuje Pan konkretne elementy interfejsu do istniejącego lub nowo wprowadzanego design systemu, co zapewnia spójność wizualną i funkcjonalną.

6. Dostosowanie do Standardów (…): W przypadku produktów fizycznych, spełnia Pan wymagania i standardy związane z (…), tworząc projekty zgodnie z najwyższymi normami.

7. Tworzenie Tokentów i Komponentów dla Aplikacji: W obszarze programistycznym, tworzy Pan odpowiednie tokenty i komponenty, co przekłada się na efektywną implementację projektów.

8. Zgodność z (…): Stosuje zasady (…), co umożliwia strukturalne i efektywne podejście do projektowania, z korzyścią zarówno dla użytkownika, jak i dla zespołu deweloperskiego.

9. Standardy Wykorzystywane w Projektowaniu w (…): Korzystając z (…), przestrzega Pan standardów wykorzystywanych przy projektowaniu designów, co ułatwia współpracę i efektywność pracy zespołowej.

Pana podejście opiera się na zaawansowanych narzędziach i metodologiach, a każdy projekt jest starannie dostosowany do konkretnych wymagań, z myślą o optymalnym doświadczeniu użytkownika i efektywnej implementacji. Jest Pan gotów dostarczyć innowacyjne rozwiązania, dostosowane do unikalnych potrzeb projektów związanych z IP Box.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku oraz jego uzupełnieniach, wytwarzane Oprogramowania lub ich części przez Pana opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują projektowanie i wytwarzanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Prowadzi Pan systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność. Praca na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej nie były realizowane w ramach Pana działalności. Kluczową cechą twórczości jest generowanie innowacyjnych wytworów intelektu, co oznacza, że tworzone przez Pana oprogramowanie lub jego składniki przynoszą zupełnie nowe funkcjonalności i rozwiązania, spełniając tym samym kryterium twórczości. W ramach swojej działalności gospodarczej, korzystając z własnej wiedzy w obszarze technologii informatycznych oraz bogatego doświadczenia w przygotowywaniu kompleksowych rozwiązań projektowych, kreuje Pan innowacyjne projekty związane z projektowaniem oprogramowania na rzecz swoich klientów. Te projekty stanowią fundament dla tworzonych aplikacji, stron internetowych, materiałów drukowanych oraz działań marketingowych. W wyniku prowadzonych prac powstają autorskie prawa do oprogramowania, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wytwarzane przez Pana oprogramowanie lub jego część kształtowane są na bazie indywidualnych, autorskich koncepcji i obejmują różnorodne elementy projektowania, w tym m.in. opracowanie architektury informacji, audyty UI/UX, udoskonalenia graficzne, nowe projekty interfejsów, nowe projekty graficzne, testy użyteczności, usprawnienia (…), modyfikacje oraz doskonalenie istniejących rozwiązań programistycznych. Wszystkie te działania są prowadzone w sposób metodyczny, z uwzględnieniem specyfiki tworzenia oprogramowania, tj. określenia celów, wyboru odpowiednich rozwiązań programistycznych i technologii, planowanie prac, weryfikacji oraz zakończenia projektu. Efekty Pana pracy zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wytwarzane przez Pana Oprogramowania lub ich części opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują projektowanie i wytwarzanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Prowadzi Pan systematyczne prace twórcze w ramach swojej działalności gospodarczej, dążąc do stworzenia nowych zastosowań, wykorzystując przy tym zgromadzoną wiedzę oraz kreatywność. Praca na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej nie były realizowane w ramach Pana działalności. Kluczową cechą twórczości jest generowanie innowacyjnych wytworów intelektu, co oznacza, że tworzone przez Pana oprogramowanie lub jego składniki przynoszą zupełnie nowe funkcjonalności i rozwiązania, spełniając tym samym kryterium twórczości. W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali. Nie świadczy Pan usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego. Oprogramowanie to zaprojektowany i wytwarzany przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej rezultat jego własnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowiący utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie lub jego składniki zaprojektowane i wytwarzane przez Pana każdorazowo stanowi rozwiązania wyjątkowe, unikatowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego projektu. Projektowanie i wytwarzanie oprogramowania lub jego składników ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wytwarzane przez Pana projekty charakteryzują się nowatorskim i kreatywnym podejściem. Koncentruje się Pan wyłącznie na pracach rozwojowych związanych z projektowaniem/tworzeniem oprogramowania. Nie prowadzi odrębnych prac rozwojowych poza procesami projektowymi.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełniń.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

-na podstawie umowy o świadczenie usług z kontrahentem, tworzy Pan oraz rozwija Oprogramowanie, część Oprogramowania w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-tworzone przez Pana Oprogramowanie, część Oprogramowania, niezależnie od tego czy jest ono efektem rozwijania lub ulepszania, zawsze podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jako twórcy przysługują Panu autorskie prawa osobiste do tworzonego oprogramowania, natomiast autorskie prawa majątkowe przysługują Panu do momentu przeniesienia ich na kontrahenta. Złożony wniosek obejmuje również sytuacje, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a ww. osoby przenoszą prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie następuje to w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy.W sytuacji, gdy nie wytworzy Pan w całości programu komputerowego, prawa autorskie i tak zostają przeniesione. Wykonana przez Pana praca może bowiem stanowić bazę do wytworzenia zupełnie nowego oprogramowania. W tej sytuacji efektem Pana pracy jest „część oprogramowania”, która stanowi nowe prawo własności intelektualnej. Przekazanie praw autorskich nie następuje w wyniku odrębnej umowy, ponieważ ich przeniesienie zawarte jest w każdej umowie o współpracy zawartej z kontrahentem przez poszczególnych członków zespołu;

-w prowadzonej ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

-prowadzi Pan na bieżąco od (...) r. odrębną ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a także kosztów przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;

c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że tylko w sytuacji, gdy w wyniku tworzenia/rozwijania/modyfikowania/ulepszania programu komputerowego (oprogramowania) powstaje program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz jest wytworzony przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej – wówczas stanowi on nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Natomiast w sytuacji, gdy w efekcie Pana prac związanych z rozwijaniem/modyfikowaniem/ulepszaniem programu komputerowego (oprogramowania) nie powstaje program komputerowy (w odniesieniu do którego przysługują Panu prawa autorskie), a jedynie jego część – taki efekt pracy nie stanowi kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W świetle bowiem art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan opis sprawy wskazując, że złożony wniosek obejmuje również sytuacje, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a ww. osoby przenoszą prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie następuje to w wyniku odrębnej, wspólnie zawartej umowy.

W sytuacji, gdy nie wytworzy Pan w całości programu komputerowego, prawa autorskie i tak zostają przeniesione. Wykonana przez Pana praca może bowiem stanowić bazę do wytworzenia zupełnie nowego oprogramowania. W tej sytuacji efektem Pana pracy jest „część oprogramowania”, która stanowi nowe prawo własności intelektualnej. Przekazanie praw autorskich nie następuje w wyniku odrębnej umowy, ponieważ ich przeniesienie zawarte jest w każdej umowie o współpracy zawartej z kontrahentem przez poszczególnych członków zespołu. Pana działalność w zakresie: projektowania, wytwarzania oraz konsultowania aplikacji webowych, typu (…), mobilnych, gier, stron internetowych oraz landing page’ów, w tym tworzenia schematów, grafik, projektów, interfejsów, wyglądu, użyteczności, intuicyjności i interakcji w aplikacjach, które nazywa Pan Oprogramowaniem, częścią Oprogramowania – stanowi prace twórcze podlegającego ochronie wynikającej z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie tworzy Pan kodu, a tworzy program.

Zatem, mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzanego samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej efekty Pana pracy („części oprogramowania”), które dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będą stanowić program komputerowy. Powyższego nie zmienia fakt, że „część oprogramowania” stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bowiem aby daną własność intelektualną uznać za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, musi ona stanowić prawo autorskie do programu komputerowego, a nie do elementu, który dopiero po określonych zabiegach np. programistycznych, stanowić będzie program komputerowy (art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do oprogramowania (w tej części, której efekt Pana pracy stanowi program komputerowy), tworzone przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania (w tej części, której efekt Pana pracy stanowi program komputerowy) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym może Pan w powyższym zakresie zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2022 (począwszy od (...) r.) oraz lata kolejne, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Natomiast stawki 5% nie może Pan zastosować w odniesieniu do pozostałych dochodów, które dotyczą części programów komputerowych, niestanowiących kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. tej części oprogramowania, której efekt Pana pracy nie stanowi programu komputerowego.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.

W odniesieniu do kosztów należy mieć na uwadze ograniczenia w zaliczaniu takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów zawarte w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz to, że w przypadku podlegających amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kosztem jest ustalony na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpis amortyzacyjny.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Potwierdza to art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Do powołanej w zdaniu poprzednim regulacji odwołuje się również art. 30ca ust. 7 cytowanej ustawy.

W związku z powyższym należy określić – po pierwsze – przychody z kwalifikowanego prawa IP, a następnie koszty uzyskania tych przychodów.

Co do kosztów uzyskania przychodów to należy wskazać, że muszą to być koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych, a zatem funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni lub pośredni związane są z przychodem z kwalifikowanych praw IP.

W celu określenia takich kosztów zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

-pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

-nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-być właściwie udokumentowany.

Zauważyć należy, że istnieje grupa wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki, które ponoszą osoby fizyczne niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też takiej działalności nie prowadzą. Są to typowe wydatki osobiste, konsumpcyjne, np. wydatki dotyczące zapewnienia sobie podstawowych potrzeb życiowych. Wydatki o charakterze osobistym mogą dotyczyć funkcjonowania, eksploatacji i utrzymania własnego lub wynajmowanego mieszkania na cele prywatne, jak również zakupu żywności, rzeczy i przedmiotów.

Jak wskazał Pan w opisie sprawy i jego uzupełnieniach, obecnie wykorzystuje Pan kawę jako element spotkań online, która pełni funkcję nie tylko symbolicznego poczęstunku, ale także tworząc atmosferę bardziej swobodnych i dłuższych interakcji z klientami. Jej rola rozszerza się również na spotkania zespołowe o charakterze budującym relacje oraz wspierającym współpracę wirtualną.

Z powyższego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą wykorzystuje Pan kawę do prowadzenia spotkań w trybie online, gdzie nie dochodzi do rzeczywistego poczęstunku kontrahentów, czy też zespołu projektowego. W takiej sytuacji każdy uczestnik spotkania wypija swoją kawę. Zatem należy zauważyć, że wydatek poniesiony na zakup kawy firmowej, którą wypija Pan sam podczas spotkań online – w towarzystwie kontrahentów, czy zespołu projektowego – jest jedynie wydatkiem o charakterze osobistym, gdyż nie dochodzi z Pana strony do poczęstunku kawą pozostałych uczestników spotkania.

Tak więc bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest zaspokojenie własnych potrzeb osobistych, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na kawę firmową, która jest tylko przez Pana konsumowana, nie ma wpływu na wysokość przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.

Zatem, skoro nie wykorzystuje Pan zakupionej kawy firmowej do częstowania nią klientów, czy też zespołu projektowego, to wydatek ten nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej, ponieważ nie spełnia on przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Natomiast w zakresie pozostałych wydatków na:

1)Sprzęt komputerowy i elektroniczny (smartfon (...), ładowarka sieciowa (...), adapter USB typu C, dysk SSD (...), pamięć USB, pamięć (...), konsola (...), mysz (...), hosting - (...), tablet graficzny (...), tablet (...)),

2)Oprogramowanie komputerowe (...),

3)Usługi księgowe,

4)Literaturę specjalistyczną, szkolenia, kursy ((...), warsztaty (...) - kurs online - (...)),

które Pan ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w kontekście art. 30ca ust. 7 w zw. z art. 9 ust. 2 tej ustawy.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Tym samym wydatki ponoszone przez Pana na:

1)Sprzęt komputerowy i elektroniczny (smartfon (...), ładowarka sieciowa (...), adapter USB typu C, dysk SSD (...), pamięć USB, pamięć (...), konsola (...), mysz (...), hosting - (...), tablet graficzny (...), tablet (...)),

2)Oprogramowanie komputerowe (...),

3)Usługi księgowe,

4)Literaturę specjalistyczną, szkolenia, kursy ((...), warsztaty (...) - kurs online - (...)),

wobec których wskazał Pan przesłanki przemawiające za bezpośrednim ich powiązaniem z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, może Pan uwzględnić przy ustalaniu wskaźnika/wskaźników nexus (art. 30ca ust. 4 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w odpowiedniej części.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się z kolei do kosztu na hosting – (…) oraz kosztu zakupu akcesoriów biurowych, wśród których wymienił Pan tylko zakup kawy firmowej należy wskazać, że takie wydatki mają związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą. Jednakże kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tych wydatków nie można uznać za koszt faktycznie poniesiony na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Wydatki ponoszone przez Pana na hosting – (…) stanowią wydatki związane z Pana działalnością w ujęciu ogólnym, a nie z wytworzeniem czy rozwinięciem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Koszty te pozwalają dotrzeć Panu do szerszego grona odbiorców, co finalnie przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej jednak nie mają bezpośredniego związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Należy zauważyć, że wydatki ponoszone na publikowanie w Internecie Pana wizytówkowej strony internowanej „(…)” nie są związane z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a z jego późniejszą komercjalizacją.

Odnosząc się z kolei do kosztu zakupu akcesoriów biurowych, wśród których wymienił Pan tylko zakup kawy firmowej, wskazać należy, że takie wydatki wpływają na komfort pracy, to jednakże, wydatku tego nie można uznać za koszt faktycznie poniesiony na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Trudno racjonalnie stwierdzić, że ww. wymienione wydatki są wprost związane z wytworzeniem lub rozwinięciem oprogramowania.

Reasumując,wydatki na hosting – (...) oraz koszty akcesoriów biurowych (kawy firmowej) nie mogą stanowić kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu wskaźnika nexus. W konsekwencji koszty te nie mogą stanowić kosztów, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kosztów związanych z bezpośrednio prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanów faktycznych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń oraz

-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że stosownie do art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej – składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tutejszy organ oparł się na wynikającym z treści wniosku oraz jego uzupełnień opisie sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego – wydana interpretacja traci swą aktualność. W szczególności przedmiotem niniejszej interpretacji nie było ustalenie czy efekty Pana pracy spełniają definicje programu komputerowego, bowiem stanowi to element opisu sprawy, do którego przedstawienia zobowiązany jest Pan na podstawie wyżej cytowanego art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku w sprawie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności zakwalifikowania do wskaźnika Nexus oraz kosztów uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej wydatków na „usługi telekomunikacyjne oraz Internet domowy” i „usługi przetwarzania w chmurze”.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00