Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 3596/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 lutego 2022 r. sprawy ze skargi R. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z [...] sierpnia 2021 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec R. G. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że R. G. wnioskiem z 1 czerwca 2018 r. wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. Wnioskodawczyni wskazała, że okres jej służby, uznanej przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) jako pełniony na rzecz totalitarnego państwa, był krótkotrwały i liczył jedynie 1 rok i 4 miesiące. Poinformowała, że podczas starań w listopadzie 1988 r. o przyjęcie do służby, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zapewniono ją, iż w przypadku pozytywnego zakończenia postępowania kwalifikacyjnego rozpocznie pracę na etacie funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Zaznaczyła, że została przyjęta do służby [...] kwietnia 1988 r. i mianowana na stanowisko maszynistki na wolnym etacie sekretarza-maszynistki w Wydziale [...] Gabinetu Ministra jako funkcjonariusz MO. Podała, że po rozpoczęciu służby została skierowana na kurs podstawowy do Szkoły [...] Milicji Obywatelskiej w [...], który zakończyła złożeniem egzaminu na podoficera MO w specjalności pionów administracyjno-gospodarczych i kontynuowała wykonywanie zadań w Wydziale [...] Gabinetu Ministra. Kolejnym miejscem pracy był Zespół do Obsługi Sekretariatu [...] Rady Ministrów [...]. Podniosła, że 31 lipca 1990 r. została zwolniona ze służby w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i bez potrzeby weryfikacji otrzymała propozycję podjęcia służby w Urzędzie Ochrony Państwa. Poinformowała, że wykonywała obowiązki sekretarki, początkowo w Biurze [...], następnie w Biurze [...] i w Biurze [...], a po utworzeniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w jej Biurze [...]. Dodała, że w trakcie wykonywania zadań w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ukończyła studia zaoczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu [...] w [...] oraz studia podyplomowe z zakresu legislacji na Uniwersytecie [...]. Podkreśliła, że za wzorową realizację zadań była awansowana na kolejne stanowiska służbowe inspektora, specjalisty oraz eksperta, podała też, iż uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach, podnosząc przy tym swoje kwalifikacje zawodowe. Zaznaczyła, że była wielokrotnie nagradzana oraz, że została uhonorowana nadaniem Brązowego Krzyża Zasługi i Srebrnego Medalu Za Długoletnią Służbę. Jednocześnie nigdy nie była karana dyscyplinarnie. Służbę w Biurze [...] Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pełniła do [...] lutego 2017 r. i z tym dniem została zwolniona ze służby w związku z nabyciem praw emerytalnych w pełnym wymiarze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00