Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 lutego 2022 r., sygn. II SA/Wa 2362/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.), Sędzia WSA Sławomir Fularski, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 lutego 2022 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącej J. C. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723) – zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec J.C. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

Do wydania ww. decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

J.C., beneficjentka renty rodzinnej po zmarłym mężu T.C., wnioskiem z dnia [...] października 2018 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy zaopatrzeniowej.

W uzasadnieniu wniosku podała, że jej zmarły mąż pełnił służbę od 1972 r. w Wydziale [...] Milicji Obywatelskiej. Z biegiem czasu został skierowany na szkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w [...]. Od [...] lipca 1990 r. do [...] stycznia 1997 r. był skierowany do Centrum Szkolenia Policji w [...]. Zakończył służbę w Policji w 1997 r. w związku z orzeczeniem niezdolności do służby, co było związane z wypadkiem przy pracy, który miał miejsce w 1996 r. Wnioskodawczyni podkreśliła, że jej mąż był wielokrotnie odznaczany i nagradzany za wzorową służbę, dwukrotnie był delegowany na szkolenia we Francji i Anglii. Po 1990 r. przeszedł pozytywnie weryfikację i został przyjęty do Policji. Był działaczem związku zawodowego policjantów. Ponadto wnioskodawczyni opisała szczegółowo historię swojego życia, a także trudną sytuację materialną, w której się znalazła po obniżeniu jej świadczenie emerytalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00