Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. III OSK 1377/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 129/19 w sprawie ze skargi Z.M. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] listopada 2018 roku nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od Z.M. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 12 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Ol 129/19, po rozpoznaniu skargi Z.M. (dalej: skarżący) na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] listopada 2018 roku nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby, w pkt I. uchylił zaskarżony rozkaz personalny; oraz w pkt II. zasądził od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie na rzecz skarżącego kwotę 480 złotych (słownie: czterysta osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Komendant Powiatowy Policji w [...] (organ I instancji) rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067) zwolnił skarżącego ze służby w Policji z dniem 24 sierpnia 2018 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że w dniu 21 lipca 2018 r. na drodze krajowej nr [...] miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem skarżącego, będącego funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w [...]. Uznano, że zebrany materiał dowodowy, a w szczególności zeznania świadków oraz protokoły badania trzeźwości jednoznacznie wskazują, że skarżący popełnił przestępstwo określone w art. 178a § 1 kodeksu karnego, czyli kierował pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości. Podniesiono przy tym, że prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutu skarżącemu o popełnienie przedmiotowego przestępstwa. Wskazano, że zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji policjanta można zwolnić ze służby w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie. Charakter popełnionego czynu i jego duży ciężar gatunkowy, a także wydźwięk społeczny sprawiają, że nie można w szeregach Policji pozostawić policjanta, który dopuścił się tego typu naruszenia prawa. Według organu I instancji okoliczności dotyczące stwierdzenia popełnienia przez stronę skarżącą przestępstwa nie budzą żadnych wątpliwości. Organ I instancji wskazał, że zwrócił się do Związku Zawodowego Policjantów o wydanie opinii w przedmiocie zwolnienia skarżącego ze służby w Policji, w odpowiedzi otrzymał wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie do czasu zakończenia ewentualnego postępowania karnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00