Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. II SA/Bd 1268/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 lutego 2022 r. sprawy ze skargi spółki A. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] kwietnia 2021 r. P. sp z. o. o. w I. zgłosiła zamiar przystąpienia do robót budowlanych na działce nr [...] w miejscowości J. polegających na montażu wagi najazdowej z prefabrykatów betonowych H. 60/18x3 N na utwardzonym terenie – bez fundamentowania i stałego łączenia z terenem.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...], Starosta I. zgłosił sprzeciw od ww. zgłoszenia. W uzasadnieniu, przywołując stan faktyczny sprawy, organ wskazał, że w piśmie przekazującym przedmiotowe zgłoszenie Staroście Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w I. (PINB) poinformował, iż prowadzi on postępowania administracyjne dotyczące rozbiórki wagi samochodowej oraz utwardzenia terenu zgodnie z wydaną decyzja z [...] listopada 2020 r. nr [...]. Starosta stwierdził, że wskazane w zgłoszeniu roboty budowlane zostały już rozpoczęte, co wynika z prowadzonego przez PINB postępowania. W ocenie organu zachodzi zatem podstawa do wydania sprzeciwu opisana w art. 30 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 – dalej "p.b.").
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca spółka, reprezentowana przez adwokata, zarzuciła organowi, że stwierdził on rozpoczęcie robót budowlanych przed ich zgłoszeniem nie wyjaśniwszy wcześniej okoliczności faktycznych sprawy, w tym przede wszystkim zakresu inwestycji objętej wnioskiem oraz zakresu inwestycji, której dotyczyło postępowanie rozbiórkowe.