Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Łd 819/23

Dnia 7 grudnia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Asesor WSA Marcin Olejniczak (spr.), , , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 grudnia 2023 roku sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 10 lipca 2023 r. znak: SKO-4160.107.2023 w przedmiocie opłaty adiacenckiej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza K. z dnia 14 czerwca 2023 r., znak: GOŚ.3134..22P.2022; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz skarżącej M. D. kwotę 923 (dziewięćset dwadzieścia trzy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, decyzją z 10 lipca 2023 r. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza K. z 14 czerwca 2023 r., którą ustalono M.D. opłatę adiacencką z tytułu wzrostu wartości nieruchomości wskutek dokonania podziału.

W uzasadnieniu Kolegium przypomniało, że ww. decyzją z 14 czerwca 2023 r., Burmistrz K., ustalił M.D. opłatę adiacencką w wysokości 14.190,60 zł. z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej jako działki nr [...] i [...], o łącznej pow. 6512 m2, położonych w obrębie K., gm. K. wskutek dokonania ich podziału.

Od tej decyzji odwołanie złożyła M.D. kwestionując przedłożony w sprawie operat szacunkowy oraz wynikającą z niego wartość nieruchomości.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji wyjaśniło, że podstawą ustalenia spornej opłaty adiacenckiej jest operat szacunkowy sporządzony (uaktualniony) przez rzeczoznawcę majątkowego, który dowiódł, iż łączny wzrost wartości szacowanych nieruchomości na skutek podziału wynosi 47.302,00 zł. Po analizie tego dowodu Kolegium nie znalazło zastrzeżeń co do jego prawidłowości. Rzeczoznawca majątkowy określił wartość rynkową nieruchomości w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami, uznając ją za najwłaściwszą z punktu widzenia celu i przedmiotu wyceny, a przede wszystkim ilości nieruchomości, które można przyjąć do porównań. Określając wartość przedmiotowej nieruchomości, uwzględnił w szczególności rodzaj nieruchomości, jej położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stopień wyposażenia urządzenia infrastruktury technicznej oraz stan tej nieruchomości. Przeanalizował kilkadziesiąt transakcji nieruchomościami porównywalnymi do wycenianego gruntu, spośród których wybrał kilkanaście najbardziej podobnych, które potraktował jako reprezentatywną próbę, a następnie poddał je procedurze korygowania, poprzez ustalenie rodzaju i liczby cech wpływających na poziom cen na rynku, podanie charakterystyki wycenianej nieruchomości z "eksponowaniem jej cech rynkowych, opisanie cech rynkowych nieruchomości o cenie minimalnej i maksymalnej, określenie ceny średniej ze zbioru transakcji przyjętych do analizy określenie zakresu sumy współczynników korygujących. Różnice w poszczególnych cechach nieruchomości podobnych z nieruchomością wycenianą zostały uwzględnione w analizie porównawczej przy zastosowaniu odpowiednich współczynników korygujących

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00