Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.702.2023.2.MC
Opodatkowanie zbycia nieruchomości zabudowanych oraz rezygnacja z zastosowania zwolnienia z VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa wieczystego użytkowania przedmiotowych działek oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach,
·zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania przedmiotowych działek oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach,
·możliwości rezygnacji ze zwolnienia z VAT w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny i opodatkowania sprzedaży.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 stycznia 2024 r. (wpływ 27 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu z dnia 27 stycznia 2024 r.)
Firma handlowo-usługowa (…) spółka jawna, dalej też określana jako „podatnik” lub „wnioskodawca” jest użytkownikiem wieczystym działek gruntu położonych w (…) przy ul. (…):
nr 1/1 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…), nabytej w drodze kupna przed (…) 2001 r., dalej opisywaną jako „działka 1”,
nr 2/2 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…), nabytej w drodze kupna przed (…) 2001 r., dalej opisywaną jako „działka 2”,
nr 3/3 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…), nabytej w drodze kupna aktem notarialnym Rep. (…) sporządzonym (…) 2003 r., przez (…) notariusza w (…), dalej opisywaną jako „działka 3”,
nr 4/4 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…), nabytej w drodze kupna aktem notarialnym Rep. (…) sporządzonym (…) 2013 r., przez notariusza (…) notariusza w (…), dalej opisywaną jako „działka 4”,
nr 5/5 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…) nabytej w drodze kupna aktem notarialnym Rep. (…) sporządzonym (…) 2013 r., przez notariusza (…) notariusza w (…), dalej opisywaną jako „działka 5”, oraz właścicielem stanowiących odrębny od gruntu przedmiot prawa własności, budynków i budowli znajdujących się na tych działkach i udziału wynoszącego (…) w działce nr 6/6 o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą nr (…), nabytej w drodze kupna aktem notarialnym Rep. (…) sporządzonym (…) 1999 r., przez notariusza (…), notariusza w (…), dalej opisywaną jako „udział w drodze” oraz współwłaścicielem znajdujących się na tej działce budowli.
Działka 1, działka 2, działka 3, działka 4 i działka 5 stanowią jedną nieruchomość i w dalszej części wniosku mogą być określone łącznie mianem „Nieruchomość”.
Działka 1 jest zabudowana: magazynem, garażem na samochody ciężarowe, przybudówką do magazynu, przybudówką – wiatą obudowaną, wiatą magazynową obudowaną, przybudówką – wiatą nieobudowaną, przybudówką – wiatą obudowaną, budynkiem wagonowym z wagą samochodową, budynkiem portierni, budynkiem hali produkcyjnej, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem.
Niektóre te same obiekty są zlokalizowane częściowo na Działce 1 i Działce 2. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 2 jest zabudowana: magazynem, garażem na samochody ciężarowe, przybudówką do magazynu, przybudówką – wiatą obudowaną, wiatą magazynową obudowaną, przybudówką – wiatą nieobudowaną, przybudówką – wiatą obudowaną, budynkiem wagonowym z wagą samochodową, budynkiem portierni, budynkiem hali produkcyjnej utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem.
Niektóre te same obiekty są zlokalizowane częściowo na Działce 1 i Działce 2. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 3 jest zabudowana zespołem budynków warsztatowych, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 4 jest zabudowana: budynkiem magazynowym, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 5 jest zabudowana: budynkiem magazynowym, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka drogowa jest zabudowana (utwardzenie terenu).
Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Spółka przewiduje, że w dacie dokonywania planowanej sprzedaży będzie podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem nie jest zagospodarowanie lub dostawa nieruchomości. Spółka, wykorzystywała nieruchomość w prowadzonej przez siebie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, która nie korzysta ze zwolnienia z podatku.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 1 oraz znajdujących się na niej budynków i budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na działce 1, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 2 oraz znajdujących się na niej budynku i budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na działce 2, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 3 oraz znajdujących się na niej budynku i budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na działce 3, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 4 oraz znajdujących się na niej budynku i budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na działce 4, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 5 oraz znajdujących się na niej budynku i budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na działce 5, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki drogowej oraz znajdujących się na niej budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budowli znajdujących się na działce drogowej, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Daty pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na działce 1, działce 2, działce 3, działce 4, działce 5 i działce drogowej nie są znane. Stan w jakim znajdują się opisywane budynki i budowle oraz w jakim znajdowały się w dniu nabycia oraz okoliczności nabycia wskazują na daty przed nabyciem przez Spółkę.
Dla nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania. Dla nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zagospodarowania i zabudowy.
Spółka zamierza wystąpić o wydanie wyłącznie dla działki 1 i działki 2 pozwolenia na budowę od 1 do 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażami podziemnymi.
Spółka zamierza zbyć nieruchomość w całości lub oddzielnie działkę 1, działkę 2, działkę 3, działkę 4, działkę 5 oraz udział działce drogowej po uzyskaniu decyzji o warunkach zagospodarowania i zabudowy lub przed.
Stan nieruchomości w dacie planowanej sprzedaży lub wydania nabywcy, w tym w szczególności działek 1, 2, 3, 4, 5 oraz udziału w działce drogowej a także stan znajdujących się na nich budynków lub budowli nie ulegnie znaczącej zmianie, nie licząc skutków normalnego zużycia oraz zwykłej gospodarki nieruchomościami w stosunku do opisanego we wniosku, w szczególności Spółka lub osoba trzecia za zgodą Spółki nie przystąpi do rozbiórki (usuwania) budynków lub budowli. Dostawa nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia.
Z uwagi na fakt, iż od pierwszego zasiedlenia przedmiotowych budowli (zlokalizowanych na wszystkich działkach, których dotyczy wniosek) do dnia ich sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata, to w odniesieniu do planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości zabudowanych oraz udziału w działce drogowej będącej również nieruchomością zabudowaną, zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Wskazali Państwo, iż na każdej z opisywanych działek znajdują się budynki i budowle.
Pytania
Działka nr 1
·Czy z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 1 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 1 Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki 1 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 1 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Działka nr 2
·Czy z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 2 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 2 Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki 2 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 2 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Działka nr 3
·Czy z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 3 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 3 Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki 3 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 3 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Działka nr 4
·Czy z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 4 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 4 Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki 4 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 4 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Działka nr 5
·Czy z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 5 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 5 Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki 5 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 1 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Działka drogowa
·Czy z tytułu sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drogowej oraz odrębnego prawa własności budowli znajdujących się na działce drogowej Spółka będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
·Czy sprzedaż udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drogowej oraz odrębnym prawie własności budowli znajdujących się na działce drogowej będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
·Czy w przypadku dokonania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny Spółka może wspólnie z nabywającym podatnikiem zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, i czy wówczas sprzedaż będzie opodatkowana?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka uważa, że powyższa sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 1 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 1. Dostawa (sprzedaż) prawa wieczystego użytkowania działki 1 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 1 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy od podatku od towarów i usług, wówczas dostawa pomiędzy Spółką a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Spółka uważa, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 2 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 2. Dostawa (sprzedaż) prawa wieczystego użytkowania działki 2 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 2 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy od podatku od towarów i usług. Wówczas dostawa pomiędzy Spółką a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Spółka uważa, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 3 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 3. Dostawa (sprzedaż) prawa wieczystego użytkowania działki 3 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 3 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy od podatku od towarów i usług. Wówczas dostawa pomiędzy Spółką a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Spółka uważa, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 4 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 4. Dostawa (sprzedaż) prawa wieczystego użytkowania działki 4 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 4 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy od podatku od towarów i usług. Wówczas dostawa pomiędzy Spółką a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Spółka uważa, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki 5 oraz odrębnego prawa własności budynku i budowli znajdujących się na działce 5. Dostawa (sprzedaż) prawa wieczystego użytkowania działki 5 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na działce 5 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy z podatku od towarów i usług. Wówczas dostawa pomiędzy Spółką a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Spółka uważa, że będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drogowej oraz odrębnego prawa własności budowli znajdujących się na działce drogowej. Dostawa (sprzedaż) udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drogowej oraz odrębnego prawa własności budowli znajdujących się na działce drogowej będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, przy czym w przypadku dokonywania tej sprzedaży na rzecz nabywcy będącego podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny podatnik ten może wspólnie ze Spółką zrezygnować ze zwolnienia tej dostawy od podatku od towarów i usług i wówczas dostawa pomiędzy podatnikiem a tym nabywcą będzie opodatkowana.
Stanowisko to wynika z faktu, że Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dalej uptu). Odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu).
Z art. 2 pkt 6 uptu wynika, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Spółka nie korzysta ze zwolnień podmiotowych wymienionych w art. 113 ust. 1 pkt 9 uptu i zwolnień tych nie stosuje się do podatników dokonujących dostawy budynków lub budowli (art. 113 ust. 13 pkt 1 lit c i d uptu). Zgodnie z art 43 ust. 1 pkt 10 i 10a zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata oraz dostawę innych budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29a ust. 8 uptu). Zgodnie z art. 43 ust. 10 uptu podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części zawierające co najmniej imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, adres budynku, budowli lub ich części, a w przypadku oświadczenia składanego naczelnikowi urzędu skarbowego także planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części.
Ze względu na treść powołanego wyżej art. 29a ust. 8 uptu uzyskanie dla nieruchomości decyzji o warunkach zagospodarowania i zabudowy jest obojętne w skutkach dla opodatkowania planowanej sprzedaży.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt zabudowany spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest również, użytkownikiem wieczystym opisanych we wniosku działek gruntu oraz właścicielem stanowiących odrębny od gruntu przedmiot prawa własności, budynków i budowli znajdujących się na tych działkach i udziału wynoszącego (…) w działce opisywanej we wniosku jako „udział w drodze” oraz współwłaścicielem znajdujących się na tej działce budowli. Działki 1, 2, 3, 4 i 5 stanowią jedną nieruchomość i jak wynika z opisu sprawy są zabudowane budynkami i budowlami. Wskazali Państwo również, że działka drogowa jest zabudowana (utwardzenie terenu). Ponadto, w dacie dokonywania planowanej sprzedaży Spółka będzie podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Spółka, wykorzystywała przedmiotowe nieruchomości w prowadzonej przez siebie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, która nie korzysta ze zwolnienia z podatku.
Wątpliwości Państwa w pierwszej kolejności dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa wieczystego użytkowania przedmiotowych działek oraz udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drogowej wraz z odrębnym prawem własności budowli znajdujących się na tych działkach.
W przypadku majątku Spółki trudno wskazać na majątek prywatny takiego podmiotu. Zatem, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania przedmiotowych działek oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
W związku z tym, sprzedając Nieruchomości i udziały w działce drogowej, będą Państwo zbywać majątek wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej.
Reasumując, planowana sprzedaż wieczystego użytkowania Nieruchomości (działek 1, 2, 3, 4, 5 odpowiadającym nr działek 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5), i udziałów w działce drogowej o nr 6/6 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach, wpisuje się w katalog czynności, które zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytań dotyczących opodatkowania opisanej transakcji w zakresie każdej z działek będących przedmiotem wniosku uznano za prawidłowe.
Kolejną Państwa wątpliwością jest kwestia zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy przedmiotowej transakcji.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, ustawodawca ustanowił zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku: dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
·towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
·przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Należy mieć na uwadze art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Prawo budowlane”:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Dodatkowo należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ww. ustawy Prawo budowlane.
W myśl art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Z wniosku wynika, że przedmiotowe działki są zabudowane i na każdej z opisywanych działek 1-5 znajdują się budynki i budowle:
Działka 1 jest zabudowana: magazynem, garażem na samochody ciężarowe, przybudówką do magazynu, przybudówką – wiatą obudowaną, wiatą magazynową obudowaną, przybudówką – wiatą nieobudowaną, przybudówką – wiatą obudowaną, budynkiem wagonowym z wagą samochodową, budynkiem portierni, budynkiem hali produkcyjnej, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem.
Niektóre te same obiekty są zlokalizowane częściowo na Działce 1 i Działce 2. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 2 jest zabudowana: magazynem, garażem na samochody ciężarowe, przybudówką do magazynu, przybudówką – wiatą obudowaną, wiatą magazynową obudowaną, przybudówką – wiatą nieobudowaną, przybudówką – wiatą obudowaną, budynkiem wagonowym z wagą samochodową, budynkiem portierni, budynkiem hali produkcyjnej, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem.
Niektóre te same obiekty są zlokalizowane częściowo na Działce 1 i Działce 2. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 3 jest zabudowana zespołem budynków warsztatowych, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 4 jest zabudowana: budynkiem magazynowym, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka 5 jest zabudowana: budynkiem magazynowym, utwardzeniem terenu, parkingiem, ogrodzeniem. Są to budynki i budowle w rozumieniu art. 2 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego.
Działka drogowa jest zabudowana (utwardzenie terenu).
Działka nr 1/1 opisywana jako „działka 1”, została nabyta w drodze kupna przed (…) 2001 r. Działka nr 2/2 opisywana jako „działka 2” została nabyta w drodze kupna przed (…) 2001 r. Działka nr 3/3 opisywana jako „działka 3” została nabyta w drodze kupna (…) 2003 r. Działka nr 4/4 opisywana jako „działka 4” została nabyta w drodze kupna (…) 2013 r. Działka nr 5/5 opisywana jako „działka 5” została nabyta w drodze kupna (…) 2013 r. W tym samym czasie Spółka stała się również właścicielem – stanowiących odrębny od gruntu przedmiot prawa własności – budynków i budowli znajdujących się na tych działkach. Ponadto, jak wskazano w opisie sprawy, (…) 1999 r. nabyli Państwo w drodze kupna udziału w działce nr 6/6 opisywany jako „udział w drodze” oraz zostali współwłaścicielem znajdujących się na tej działce budowli.
Z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki 1, 2, 3, 4, 5 oraz znajdujących się na nich budynków i budowli nie przysługiwało Państwu prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na tych działkach, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Również z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu – działki drogowej oraz znajdujących się na niej budowli nie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie budowli znajdujących się na działce drogowej, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które byłyby nie niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Jak wskazano we wniosku, daty pierwszego zasiedlenia budowli znajdujących się na działce 1, działce 2, działce 3, działce 4, działce 5 i działce drogowej nie są znane. Stan w jakim znajdują się opisywane budowle oraz w jakim znajdowały się w dniu nabycia oraz okoliczności nabycia wskazują na daty przed nabyciem ich przez Spółkę. Ponadto, wskazali Państwo, iż od pierwszego zasiedlenia przedmiotowych budowli (zlokalizowanych na wszystkich działkach, których dotyczy wniosek) do dnia ich sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata.
W związku z powyższym z uwagi na fakt, że od pierwszego zasiedlenia przedmiotowych budynków/budowli (zlokalizowanych na wszystkich działkach, których dotyczy wniosek) do dnia ich sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata, to w odniesieniu do planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości zabudowanych oraz udziału w działce drogowej, będącej również nieruchomością zabudowaną, zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem, uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy dostawa gruntu, na którym posadowiony jest budynek, budowla również korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Niezasadne jest tym samym badanie przesłanek zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 10a ustawy.
Podsumowując, sprzedaż wieczystego użytkowania Nieruchomości (działek 1, 2, 3, 4, 5 odpowiadającym nr działek 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5), i udziałów w działce drogowej o nr 6/6 oraz odrębnego prawa własności budynków i budowli znajdujących się na tych działkach, korzysta – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – ze zwolnienia od podatku VAT z uwzględnieniem art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytań dotyczących zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy opisanej transakcji w zakresie każdej z działek, będących przedmiotem wniosku, uznano za prawidłowe.
Ostatnią z Państwa wątpliwości jest kwestia rezygnacji ze zwolnienia w przypadku, gdy nabywca będzie również zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Należy wskazać, że na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym, podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2) złożą:
a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
– zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
W myśl art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3)adres budynku, budowli lub ich części.
Tak więc ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym, podkreślić należy, że prawo to zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jeśli zatem Strony opisanej transakcji (Sprzedający i Kupujący) podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku, będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa przedmiotowych Nieruchomości (działek 1, 2, 3, 4, 5 odpowiadającym nr działek 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5), i udziałów w działce drogowej o nr 6/6 oraz odrębnego prawa własności budynków/budowli znajdujących się na tych działkach, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytań dotyczących rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przy opisanej transakcji w zakresie każdej z działek będących przedmiotem wniosku, uznano za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Państwa w złożonym wniosku.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na informacjach wskazanych we wniosku:
„(…) na każdej z opisywanych działek znajdują się budynki i budowle”,
„Spółka lub osoba trzecia za zgodą Spółki nie przystąpi do rozbiórki”,
„Dostawa nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia”,
„(…) od pierwszego zasiedlenia przedmiotowych budowli (zlokalizowanych na wszystkich działkach, których dotyczy wniosek) do dnia ich sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata”,
oraz pod warunkiem, że nie podejmą Państwo dodatkowych działań w stosunku do działki/działek, udziałów w działce mogących zmienić ten stan rzeczy.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Ponadto informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Ponadto należy wskazać, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Jednocześnie zgodnie z art. 14r § 1 Ordynacji podatkowej:
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym (wniosek wspólny).
Mając na uwadze powyższe zaznacza się, że interpretacja ta nie wywiera skutku prawnego dla współwłaściciela Nieruchomości.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right