Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. IV SA/Wr 301/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca), Protokolant: referent Ksawery Sobczak po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. we W. na akt Prezydenta Wrocławia z dnia 8 marca 2023 r. nr WAZ-ZZ.410.156.2023 KG 00027891/2023/W 2932/2023 w przedmiocie odmowy wykreślenia obiektu z gminnej ewidencji zabytków oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Pismem z 8 III 2023 r. (WAZ-ZZ.410.156.2023) Miejski Konserwator Zabytków we Wrocławiu, po analizie wniosku A. sp. z o.o. we W. (dalej jako "skarżąca"), nie wyraził zgody na wykreślenie budynku stajni regimentu koszar artylerii położonego na wyspie [...] we W., dz. nr [...]/[...], [...]-[...], obręb "Plac [...]" z gminnej ewidencji zabytków Wrocławia.
Organ wyjaśnił, że objęty wnioskiem skarżącej budynek wzniesiony około 1880 r. jako część kompleksu zabudowań tworzących koszary artylerii zaprojektowanych przez C. G. Langhansa, ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia prowadzonej na podstawie Zarządzenia nr 12549/14 Prezydenta Wrocławia z dnia 24 XI 2014 roku oraz zlokalizowany jest na obszarze historycznego układu urbanistycznego [...] wraz z [...] i [...], stanowiącego część [...] we Wrocławiu, również ujętego w ww. ewidencji zabytków. Ponadto, obiekt ten objęty jest ochroną konserwatorską na podstawie zapisów zawartych w uchwale nr XLVI/1105/13 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 27 VI 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części obszaru [...] we W. (Dz.Urz. Woj.Doln. z 2013 r., poz. 4330) – dalej jako "MPZP". W związku z powyższym zarówno sam obiekt, jak i teren, na którym jest zlokalizowany objęte są ochroną konserwatorską. W ocenie organu konserwatorskiego obiekt ten, pomimo niektórych współczesnych przekształceń, głównie w zakresie przebudowy jego wnętrz, zachował walory historyczne i naukowe oraz walory autentyczności wyrażające się w jego zasadniczo zachowanej historycznej bryle i geometrii pokrycia dachowego, artykulacji elewacji poprzez jej rytmizację pilastrami oraz prostym, zgeometryzowanym ornamentem ceglanym, czy też rytmem otworów okiennych. Stanowi on obecnie jeden z nielicznych zachowanych obiektów pruskiej architektury militarnej [...] powstałej w końcu XIX wieku i jest swoistym "świadkiem" jej historii. Ponadto, przedmiotowy budynek stajni regimentu koszar artylerii chroniony jest zapisami z § 8 ust. 1, ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 i ust. 4 MPZP. Organ zaznaczył, że ochronie i opiece podlegają bez względu na stan zachowania zabytki nieruchome będące w szczególności dziełami architektury i budownictwa. Zabytek stanowi wartość i podlega ochronie konserwatorskiej nawet w sytuacji, gdy wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu.